°C

Ostatnie sondaże przed ciszą wyborczą

Sondaż wyborczy

43 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, oddałoby głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, 28 proc. - na kandydatów Koalicji Europejskiej. Zamiar głosowania deklaruje 67 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS.

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 43 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach; w porównaniu z poprzednim badaniem oznacza to wzrost o 2 pkt. proc.

Na drugim miejscu, z poparciem 28 proc. (plus jeden 1 pkt. proc. w stosunku do sondażu z kwietnia) znalazła się Koalicja Europejska, którą tworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni.

Według sondażu ruch Kukiz’15, który może liczyć na 6-proc. poparcie, to oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. 5 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. proc.) deklaruje poparcie Wiosny Roberta Biedronia.

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy może – weług sondażu – liczyć na 3-proc. poparcie, co oznacza wzrost o 1 pkt. proc. Na Lewicę Razem – Partię Razem, Unię Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej głosować chce 1 proc. badanych (bez zmian).

Zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego interesuje się blisko dwie trzecie dorosłych Polaków (63 proc). Od kwietnia odsetek zainteresowanych tymi wyborami zwiększył się o 7 pkt. proc. Brak zainteresowania wyborami do PE zadeklarowało w maju 36 proc. badanych, a 1 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Głosowanie w nadchodzących wyborach deklaruje 67 proc. ankietowanych, o 7 pkt. proc. więcej niż w kwietniu. 15 proc. (bez zmian) badanych odpowiedziało, że raczej nie weźmie udziału w wyborach, a 18 proc. (spadek o 6 pkt. proc.) pytanych przez CBOS stwierdziło, że jeszcze nie wie, czy pójdzie do urn wyborczych.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 16-23 maja 2019 roku na liczącej 1138 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

44 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do PE, oddałoby głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, 28 proc. – na kandydatów Koalicji Europejskiej, a 8 proc. – Wiosny Roberta Biedronia. Zamiar głosowania deklaruje 60 proc. respondentów – wynika z sondażu Kantar.

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w pierwszej połowie maja uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi 60 proc. respondentów. 27 proc. badanych nie planuje brać udziału w wyborach, a 13 proc. deklaruje, że nie podjęła jeszcze decyzji.

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 44 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. Na drugim miejscu, z poparciem 28 proc. znalazła się Koalicja Europejska, którą tworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni. Próg wyborczy przekroczyła także Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 8 proc.

Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyłyby progu wyborczego. 4 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do PE wyraziło poparcie dla Konfederacji KORWIN Braun Liroy Narodowcy, po 3 proc. głosów otrzymały Lewica Razem i Kukiz’15.

11 proc. respondentów było niezdecydowanych.

Badani zostali ponadto zapytani o ich przewidywania na temat tego, które ugrupowanie otrzyma najwięcej głosów w wyborach do PE. Najczęściej wskazywanym ugrupowaniami były Prawo i Sprawiedliwość (33 proc.) oraz Koalicja Europejska (18 proc.). 4 proc. badanych wskazało Wiosnę, a po 1 proc. – Kukiz’15, Lewicę Razem i Konfederację KORWIN Braun Liroy Narodowcy.

43 proc. respondentów nie potrafiło określić kto, ich zdaniem, wygra wybory.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10–15 maja 2019 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 964 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne: N=554 – osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Oddanie głosu na PiS zadeklarowało 39,2 proc. badanych, na Koalicję Europejską 38,3 proc., na Wiosnę – 7,9 proc., na Konfederację oraz Kukiz’15 – po 5,7 proc. – wynika tymczasem z sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl. Prognozowana frekwencja wyniosłaby 37 proc.

Poniżej progu wyborczego znalazła się Lewica Razem z poparciem 2,6 proc. Na inne ugrupowania wskazało 0,6 proc. respondentów.

W przeliczeniu tych wyników na mandaty, PiS mógłby liczyć na 21 miejsca w Parlamencie Europejskim, Koalicja Europejska na 20 (21 w przypadku brexitu), Wiosna Biedronia na 3, a Kukiz’15 i Konfederacja na 3 mandaty w przypadku każdego ugrupowania.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 maja 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1038 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.