°C

ZUS radzi w czerwcu poczekać z emeryturą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradza osobom, które w czerwcu nabywają prawa do przejścia na emeryturę, aby w tym miesiącu tego nie robiły, a wszystko przez waloryzację. Jak czytamy w nadesłanej do nas informacji, lepiej poczekać miesiąc lub dwa, aby później cieszyć się z wyższego świadczenia.

Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia.

Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu, mogą mieć świadczenie nawet kilkanaście procent niższe, niż gdyby zrobiły to w innym miesiącu.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.