°C

13 osób uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności

A.Dobosiewicz

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali zasłużeni działacze opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie.

W gronie uhonorowanych znalazł się między innymi Robert Kuraszkiewicz, który w latach 1983-1990 działał w Ruchu Młodzieży Niezależnej w Gorzowie, był także redaktorem naczelnym pisma „Szaniec” oraz Pisma Młodzieży Myślącej „Sokół” w I LO w Gorzowie.

Dekoracji Krzyżami Wolności i Solidarności dokonał zastępca prezesa IPN Jan Baster.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.
Lista uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności w Gorzowie:
Grzegorz Marek Baczyński, Ewa Beata Grabowska, Józef Jęcz, Andrzej Leszek Kamrad, Tadeusz Korman, Ryszard Krakowiak, Marek Józef Kuczyński, Robert Kuraszkiewicz, Krzysztof Feliks Sobolewski, Kazimierz Sokołowski, Paweł Szymkowicz, Andrzej Śliwiński i Eugeniusz Taraciński.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.