°C

Sulechów ma 700 lat

fot. S. Kordyjalik

W Sulechowie dziś drugi dzień międzynarodowej konferencji naukowej pod hasłem: Nie tylko siedem wieków. Konferencja została zorganizowana w siedemsetną rocznicę pierwszej wzmianki o mieście. Naukowcy podkreślają jednak, że osadnictwo w miejscu dzisiejszego Sulechowa pojawiło się znacznie wcześniej.

– Pierwsze ślady zasiedlenia na terenie dzisiejszego Sulechowa pochodzą z epoki kamienia łupanego – informuje Paweł Stachowiak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza:

 

 

Potwierdza to również geneza nazwy miasta. – Wprawdzie są dwie wersje pochodzenia nazwy Sulechów, ale jedna z nich związana jest z osadnictwem i rolnictwem – mówi Marek Janusz Maćkowiak z Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego:

 

 

Najważniejszym momentem w historii miasta jest jednak rok 1319. – To w tym roku książę głogowski Henryk III wydał dokument, od którego rozpoczyna się oficjalna historia Sulechowa – przypomina prof. Bogumiła Burda z Uniwersytetu Zielonogórskiego:

 

 

Uroczystości z okazji siedmiu wieków istnienia Sulechowa odbywają się przez cały rok. Ich kulminacją jest jednak maj. Po konferencji, która zakończy się dzisiaj, już od piątku zaczynają się dni miasta, w tym roku pod hasłem Miasto na urodziny.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.