°C

Powstał Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Potok Sucha”

fot. M. Boryna
 

Rada Miejska Szprotawy ustanowiła Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Potok Sucha”

O powołanie nowego obszaru ochrony przyrody wnioskowało w ubiegłym roku Towarzystwo Bory Dolnośląskie ze Szprotawy, jeszcze na etapie konsultacji „Programu ochrony środowiska w Powiecie Żagańskim”. Wniosek uzasadniono m.in. wybitnymi walorami krajobrazowymi i występowaniem rzadkich gatunków fauny.

Projekt uchwały autorstwa Macieja Boryny i Jana Ryszawego został pozytywnie uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, trafiając następnie pod obrady rady. To jeden z efektów pracy gminnego zespołu ds. inwentaryzacji przyrodniczej, powołanego przez burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika w celu ochrony i promocji miejscowych walorów. Na różne działania w obszarach związanych z ochroną przyrody, edukacją ekologiczną i turystyką zarówno gmina jak i stowarzyszenia będą chciały pozyskiwać środki zewnętrzne.

W przełomie potoku możemy napotkać: bociana czarnego, pliszkę górską, zimorodka, brodźca samotnika, kuliczka piskliwego. Jego czyste wody zasiedlają: wydra, kiełb białopłetwy, piskorz, strzebla potokowa, traszka zwyczajna i grzebieniasta, rak rzeczny. Potok Sucha wraz z otaczającymi go historycznymi lasami komunalnymi Szprotawy stanowi lokalny korytarz ekologiczny łączący północną rolniczą część gminy z leżącymi na południu Borami Dolnośląskimi.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku