°C

Niemy „Pan Tadeusz” z muzyką na żywo

Fot. D. Orwat

Dziś w Szprotawie odbył się niecodzienny seans – do przedwojennego filmu niemego „Pan Tadeusz” koncert z muzyką na żywo dał zespół „Czerwie”. Taką niespodziankę przygotowały miasto i dom kultury z okazji święta Konstytucji 3 maja.

Obejrzeć „Pana Tadeusza” i usłyszeć „Czerwie” mogliśmy już w ubiegłym roku w Żarach i Kożuchowie, dziś – w Szprotawie:

To najczęściej wybierany film z okazji świąt patriotycznych, narodowych – mówi jeden z muzyków, Piotr Bogunia.

Andrychowski zespół „Czerwie” to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. W jego skład wchodzą Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia.

Jesteśmy wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych – mówi Maciej Kudłacik.

– Napisaliśmy muzykę do 12 filmów niemych, od komediowych, horrorów po patriotyczne – dodaje Wojciech Zaborowski.

W Żarach goszczą już od kilku lat, w ubiegłym roku zagrali również w ogrodach pałacu Wiechlice, w ramach pikniku Fundacji Piętro Wyżej.

Są też stałymi gośćmi w Gorzowie – ostatnio odbyła się tam premiera baśniowej opowieści podróżnika Marka Tomalika „Mały książę na sześciu kontynentach”, do której muzykę napisały „Czerwie” i, oczywiście, grają ją na żywo.

Kto jeszcze nie zna zespołu, będzie miał okazję zobaczyć i usłyszeć andrychowian jeszcze w tym miesiącu. Pod koniec maja w Żarach zagrają do horroru „Nosferatu”. Z końcem czerwca przyjadą do Iłowej.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.