Niebieski wieloryb

14:12

27 marca 2017

Niebieski wieloryb, to zjawisko internetowe, którego efektem finalnym ma być samobójstwo. Przez niektórych określane jako gra internetowa, skierowana jest do ludzi młodych. Na Ukrainie, prawdopodobnie są już pierwsze ofiary „niebieskiego wieloryba”. Gra pojawiła się także w Polsce. O zagrożeniach z niej wynikających, a także innych niebezpieczeństwach płynących z sieci mówić będą Paulina Zamlewska – Lipiec, psycholog oraz podinspektor Wioletta Sokołowska – Domagała z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Zaprasza Jacek Stefanowicz.

Jakiej Polski w Unii Europejskiej chcą Polacy?

11:57

27 marca 2017

W Rzymie w piątek zebrali się przywódcy 27 państw Unii Europejskiej, aby uczcić 60. rocznicę Traktatów Rzymskich, tworzących Wspólnoty Europejskie. Podczas tej uroczystości przyjęto także wspólną deklarację, dotyczącą przyszłości Unii. W deklaracji zostały zawarte postulaty zgłaszane przez polski rząd, zrezygnowano w niej także z zapisów o “Europie wielu prędkości”.

Jakiej Polski w Unii Europejskiej chcą Polacy? Czy takiej, o której mówią przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i feministek organizując marsze pod hasłem Kocham Cię Europo? Czy może takiej, o której mówi polski rząd, negocjując zapisy deklaracji rzymskiej i usuwając z nich „Unię dwóch prędkości”? Jak Polacy widzą naszą przyszłość w Unii Europejskiej i przyszłość Wspólnoty?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

Historie pisane na nowo…

15:00

26 marca 2017
W każdą niedzielę w Radiu Zachód kolejny odcinek cyklu audycji historycznych. W „Historiach pisanych na nowo…” przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami. Relacjonujemy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami oraz ciekawe konferencje i spotkania, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć historię regionu i kraju.

Czytaj dalej Historie pisane na nowo…

Ukryte Terapie

19:55

24 marca 2017

Prace w ogrodzie. Na jakie już czas?

13:00

24 marca 2017

Premiera*** „W poszukiwaniu prawdy”- opowieść o Jakubie z Paradyża w reportażu Izabeli Patek

09:23

24 marca 2017

Urodził się gdzieś między Świebodzinem a Międzyrzeczem.

Ok. 1402 wstąpił do klasztoru cystersów w Paradyżu, w którym dzisiaj mieści się Wyższe Seminarium Duchowne. Później studiował filozofię i teologię na Akademii Krakowskiej i w 1432 roku został magistrem teologii. Po studiach przebywał w klasztorze w Mogile pod Krakowem, gdzie był kaznodzieją uniwersyteckim i lektorem teologii. Działał w wielu miejscach w Europie jako teolog i myśliciel, był cenionym autorem wielu traktatów, dialogów i kazań. Uznawany jest za reformatora kościoła.

Postać Jakuba z Paradyża jest mało znana w Polsce. Więcej o nim słyszeli naukowcy w wielu krajach niż zwyczajni obywatele. Dlatego autorka reportażu postanowiła poszukać śladów Jakuba z Paradyża na Ziemi Lubuskiej, choć bardzo trudno jest na nie trafić po tylu wiekach. Są jednak tacy, dla których ta postać jest bliska i ważna. To między innymi pracownicy naukowi Akademii imienia właśnie Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Wszyscy podkreślają, że był uczciwy i bezkompromisowy. Zawsze dążył do poznania prawdy.

Premiera w niedzielę (26.03.2017) po godzinie 9.00.

/var/www/wordpress/wp content/blogs.dir/6/files/2017/03/z13953354qjakub z paradyza
Jakub z Paradyża

Zmiana

18:00

23 marca 2017

Prąd, bo od niego wszystko się zaczęło a później to już było jak w czeskim filmie i długo trwało.

Do polskiego „piekiełka”  trafimy także poprzez zwykły…brak śmietnika, by pod koniec audycji posłuchać człowieka, którego niepowodzenie w oświacie nie złamało.

 

Europa znów na celowniku terrorystów

12:15

23 marca 2017

Wczoraj doszło do ataku terrorystycznego w centrum Londynu, w miejscu nazywanym przez brytyjskie media „sercem angielskiego parlamentaryzmu”.

Według policji, mężczyzna, który rozjeżdżał ludzi na Moście Westminsterskim, a później zabił policjanta strzegącego wejścia do parlamentu, inspirowany był „międzynarodowym terroryzmem”.

Co ważne, zamach miał miejsce dokładnie w pierwszą rocznicę tragicznych zamachów w Brukseli. Czy w takim razie grożą nam kolejne tego typu ataki? Czy Europa jest w stanie obronić się przed terrorystami? Czy państwo również czujecie się zagrożeni?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

Artur Steciąg

Premiera*** „Tajemnice krzyży pamięci”- reportaż Marzeny Wróbel

10:00

22 marca 2017

Wiosna z książką

19:55

21 marca 2017

Czym wiosna astronomiczna różni się od kalendarzowej? Ta druga od zawsze przypada 21 marca.

80 dzień roku
12 tydzień roku
  • „Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło”
  • „Benedykt groch w polu sieje, Wojciech (23.04) do owsa się śmieje”
  • „Benedykta Bożą mocą, dzionek już się równa z nocą”
  • Książką wieczoru jest:
  • Znalezione obrazy dla zapytania Maria Skłodowska-Curie
  • i
  • Podobny obraz

Zapraszam do 22.00