Minister Siemoniak u naszych żołnierzy w Kosowie

17:01

17 kwietnia 2013

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odwiedził polskich żołnierzy w Kosowie. Większość z nich pochodzi z województwa lubuskiego, w kraju służą w  5 lubuskim pułku artylerii z Sulechowa.- Po raz kolejny usłyszałem dobre opinie o służbie polskich żołnierzy. A musimy pamiętać, że nasi żołnierze pełnią tu trudną i niebezpieczną misję – powiedział w Prisztinie minister Tomasz Siemoniak. Czytaj dalej Minister Siemoniak u naszych żołnierzy w Kosowie

Polacy strzegą północy Kosowa

09:59

23 lutego 2013

Od kilku tygodni żołnierze kompanii manewrowej XXVII zmiany PKW KFOR w Kosowie stacjonują na najbardziej wysuniętym na północ Kosowa, posterunku GATE -1.

Realizują tam szereg zadań, m.in. ochronę posterunku oraz przejścia granicznego z Serbią, wsparcie działań EULEX Kosowo czyli jednostki policyjnej Unii Europejskiej oraz ochronę konwojów logistycznych. Ponadto ważnym aspektem operacji jest również działalność kontrolna polegająca na kontroli i monitoringu ruchu, osób i pojazdów w dystrykcie działania, w strefie przygranicznej a także patrolowanie w gminach przygranicznych oraz zadania rozpoznawcze. Główny wysiłek kompanii jak i całego Polskiego Kontyngentu Wojskowego skupiony jest na przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji oraz na wspieraniu władz lokalnych w utrzymywaniu porządku i bezpieczeństwa. Kompania manewrowa utrzymuje również w ciągłej gotowości siły szybkiego reagowania czyli tzw. QRF.

O łączności z Black Hawkiem

10:54

22 lutego 2013

Polscy łącznościowcy wspólnie z Amerykanami odpowiedzialnymi za łączność w śmigłowcach Black Hawk szkolili się z zakresu nawiązania łączności pomiędzy radiostacjami naziemnymi a śmigłowcami.

Głównym celem treningu, było sprawdzenie w jaki sposób wykorzystywane są środki łączności, znajdujące się na wyposażeniu kompanii manewrowej z radiostacjami stosowanymi w śmigłowcach. Śmigłowce odgrywają kluczową rolę podczas wsparcia wojsk lądowych. W warunkach misji KFOR stosowane są między innymi jako Siły Szybkiego Reagowania czyli tzw. QRF (Quick Reaction Forces). Radiooperatorzy sprawdzili kilka wariantów ustawień radiostacji, co pozwoliło wskazać, które gwarantują najlepszy odbiór i nadawanie. W trakcie zajęć omówione także zostały zasady wymiany korespondencji ze śmigłowcami oraz procedura nadawania i odbioru MEDEVAC.

Jak wygląda od kuchni amerykańska pomoc medyczna

16:37

21 lutego 2013

Polscy i amerykańscy medycy dyskutowali w bazie Camp Bondsteel o możliwościach udzielania pomocy medycznej żołnierzom służącym na misji. Polacy mieli także okazję zapoznać się z wyposażeniem, pracą amerykańskiego personelu medycznego oraz procedurami obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych. Można było zobaczyć wyposażenie wojskowej karetki (Front Line Ambulance), która została skonstruowana na podwoziu wojskowego wozu terenowego Humvee. Następnie polscy ratownicy zobaczyli jak wygląda amerykańska izba przyjęć, zapoznali się z salami operacyjnymi, sprzętem do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych i pozostałym sprzętem medycznym. – Spotkanie z lekarzem i ratownikami zespołu medycznego USA było ciekawym doświadczeniem, wymieniliśmy się poglądami i doświadczeniami, polscy medycy mieli przyjemność szczegółowo obejrzeć szpital i pojazdy – mówi Marzena Żołna, ratownik medyczny na co dzień pracujący w strukturach Katowickiego Pogotowia Ratunkowego. Polska już od kilkunastu lat zdecydowanie podąża w kierunku modułu anglo-amerykańskiego w zakresie ratownictwa medycznego. – Przyglądając się tym rozwiązaniom od kuchni, znając realia kilka lat temu i teraz mogę stwierdzić, że zdecydowanie nie zostajemy w tyle w zakresie ratownictwa medycznego – mówi ratownik. Lekarz Polskiego Kontyngentu Wojskowego Wojciech Kuźniak zwracał uwagę na otwartość amerykańskich kolegów i chęć do współpracy. Pułkownik Tomas Stein, kierownik oddziału ratunkowego szpitala amerykańskiego w Camp Bondsteel był mile zaskoczony faktem, że pomimo różnic w wyposażeniu oraz filozofii prowadzenia pierwszej pomocy można odnaleźć wiele punktów wspólnych w codziennym działaniu. – Mówimy różnymi językami, mamy różne zwyczaje oraz fundamenty. Jednak kiedy żołnierze potrzebują pomocy medycznej, jest to zrozumiałe we wszystkich językach – dodał Stein.

Lubuscy żołnierze pomagają mieszkańcom Kosowa

15:52

20 lutego 2013

Żołnierze z pułku w Sulechowie pomagają mieszkańcom Kosowa.

Pomoc społeczności żyjącej w rejonie misji to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez kontyngent PKW KFOR. Tym razem żołnierze wspomogli dzieci ze szkół podstawowych w miastach Hani Elezit, Eleza oraz Gorance. Kontyngent przekazał podręczniki do nauki języka angielskiego na poziomie podstawowym, które bardzo przydadzą się dzieciom w codziennej nauce. Szkoły nie stać na zakup książek, często brakuje pieniędzy na opał. Kolejną inicjatywą, w którą zaangażowali się mundurowi była zbiórka i przekazanie odzieży dla najbiedniejszych kosowskich rodzin. Zbiórka w Polsce odbyła się m.in. w Toruniu. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli udało pomóc czterem rodzinom z gminy Hani i Elezit. – Jesteśmy tu po to, żeby pomagać i wpierać w ramach naszych kompetencji i możliwości. Poza tym chcemy zyskać zaufanie i kreować pozytywny wizerunek polskich żołnierzy służących w Kosowie – mówi chor. Radosław Bejger, koordynator przedsięwzięcia. Gmina ta jest jednym z rejonów odpowiedzialności polsko – amerykańskiego zespołu łącznikowo – monitorującego, w którego skład wchodzą także żołnierze z województwa lubuskiego.

 

 

Wigilia w Kosowie

12:13

25 grudnia 2012

Lubuscy żołnierze szykują się do świąt w Kosowie

16:51

22 grudnia 2012

Żołnierze KFOR oddali krew

22:03

17 grudnia 2012

Lubuscy żołnierze na koncercie w Macedonii

21:42

17 grudnia 2012

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR wzięli udział w świątecznych koncertach w stolicy Macedonii – Skopje. Pierwszy organowy koncert, którego celem było wsparcie fundacji SOS Wioski Dziecięce, odbył się w Katolickiej Katedrze w Skopje i został zorganizowany przez Ambasadę Włoską w Macedonii. Czytaj dalej Lubuscy żołnierze na koncercie w Macedonii

Pani kapitan doradcą z ramienia ONZ

15:39

13 grudnia 2012