Jak oceniamy rząd Beaty Szydło?

12:05

16 listopada 2017

Dziś mijają dokładnie dwa lata od zaprzysiężenie rządu Beaty Szydło.

Na półmetku swojej kadencji nowy rząd cieszy się rekordowym poparcie. Według ostatniego sondażu CBOS aż 43 proc. Polaków popiera ekipę Beaty Szydło, 30 proc. jest mu przeciw, a 24 proc. ankietowanych wyraża obojętność wobec ich działań.

A jak Państwo oceniają dotychczasowe dwa lata pracy rządu Prawa i Sprawiedliwości? Jakie oceny wystawiliby Państwo pani premier i jej ministrom? Kto z nich zasługuje na pochwałę, a kto na żółtą lub nawet czerwoną kartkę?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Artur Steciąg

2 mln ukraińskich pracowników w Polsce

11:50

15 listopada 2017

Pomysły zmian w kodeksie wyborczym: krok w dobrą czy w złą stronę?

12:02

14 listopada 2017

Poznaliśmy propozycje zmian w kodeksie wyborczym.

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zniesienie JOW-ów w wyborach do rad gmin, zniesienie głosowania korespondencyjnego – pozostanie głosowanie przez pełnomocnika- przewiduje projekt autorstwa PiS.

Zmienić ma się też sposób ustalania składu PKW. Projekt likwiduje 5 -proc. próg wyborczy. „Zastosowanie zasady proporcjonalności spowoduje, że rada gminy będzie reprezentantem wszystkich jej mieszkańców. Ponadto w najmniejszych gminach zniknie problem okręgów liczących po kilkudziesięciu wyborców” – wskazano w uzasadnieniu. Opozycja ostrzega, że nowe prawo przyczyni się do upolitycznienia wyborów samorządowych.

Jak oceniamy propozycje zmian kodeksu wyborczego? Czy nowe reguły będą miały wpływ na wynik wyborczy i frekwencję?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462 a także do komentowania na naszej stronie oraz na Facebooku.

Marsz Niepodległości: święto czy powód do wstydu?

11:39

13 listopada 2017

W polskich i zagranicznych mediach nie milkną komentarze po sobotnim Marszu Niepodległości w Warszawie, który zgromadził ok. 60 tys. osób. Wśród licznych patriotycznych transparentów, które przynieśli uczestnicy pojawiło się kilka odwołujących się np. do rasy. Oliwy do ognia dolał swą wypowiedzią rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej, który w wywiadzie dla tygodnika Do Rzeczy mówił o „etnicznym separatyzmie”.

Marsz Niepodległości został oficjalnie skrytykowany przez MSZ Izraela. Polski rząd zdecydowanie odcina się od skrajnie nacjonalistycznych haseł i zapowiada ściganie przez prokuraturę osób je głoszących.

Dlaczego polskie Święto Niepodległości tak często zamienia się w awanturę – jeszcze do niedawna w formie bitwy ulicznej, a od jakiegoś czasu już tylko w mediach? Skąd tak duży rozdźwięk opinii i komentarzy wokół tego jak Polacy manifestują swój patriotyzm i dlaczego uwaga świata skupiana jest na postawach marginalnych? Co tegoroczna sytuacja zapowiada w kontekście przyszłorocznych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – jakie wnioski powinni wyciągnąć organizatorzy tego typu wydarzeń oraz władze?

A może całe zamieszanie jest tylko przysłowiową burzą w szklance wody?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

 

Które urzędy zlikwidować: wojewódzkie czy marszałkowskie?

11:38

9 listopada 2017

Zlikwidujmy urzędy wojewódzkie, a kompetencje wojewodów przekażmy marszałkom – z taką propozycją wystąpił na niedawnej konwencji programowej Platformy Obywatelskiej przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna.

Dzięki temu, zdaniem PO, poprawi się m.in. jakość zarządzania samorządami lokalnymi, nie będzie dublowania zadań, a przede wszystkim zaoszczędzi się mnóstwo pieniędzy…

Czy jednak na pewno? I dlaczego, jeśli trzeba likwidować jakieś urzędy, to muszą to być urzędy wojewódzkie, a nie np. marszałkowskie?

A może w ogóle zastanowić się nad głębszym zreformowaniem krajowej administracji i zrezygnować również z powiatów?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Artur Steciąg

 

Pod nadzorem?

11:50

8 listopada 2017

Czym dla nas jest dzisiaj patriotyzm?

11:59

7 listopada 2017

W sobotę obchodzić będziemy Święto Narodowe. To dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości 99 lat temu. To także okazja do zadania pytania, czym dla nas jest dzisiaj patriotyzm? Dla jednych być patriotą to stawać do walki w czasie zagrożenia ojczyzny. Dla innych oznacza to szanować mienie ojczyzny i własność społeczną, czy zwykłe płacenie podatków. Co to znaczy być patriotą? Jakie przykłady patriotycznej postawy możemy przedstawić?

Zapraszamy do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

 

Jak żyje się w najzamożniejszych, a jak w najmniej zamożnych samorządach?

11:32

6 listopada 2017

Kogo wspominamy w Dzień Zaduszny?

12:03

2 listopada 2017

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych, dziś mamy Zaduszki…

Te pierwsze listopadowe dni są czasem zadumy nad przemijaniem, wspominaniem tych, którzy odeszli, upamiętnianiem bliskich i dalszych nam osób, których nie ma już wśród nas.

O kim Państwo myślą w tych dniach, kogo wspominacie, za kogo się modlicie? Czy wśród tych osób są także postaci z życia publicznego? O kim warto tego dnia pamiętać, kogo nam brakuje, komu warto zapalić w Dzień Zaduszny symboliczny znicz?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

Artur Steciąg

Cukierek albo psikus, bal Wszystkich Świętych, czy tradycyjnie? Co wybieramy?

12:03

31 października 2017

W Polsce pierwsze dni listopada są czasem pamięci o zmarłych, modlitwy i zadumy nad sensem życia. Nie brakuje również akcentów „zabawy Halloweenowej”. Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Do tego przebieranie się za straszne postacie: wampiry, czy czarownice. Kościół zwraca uwagę na to, że może odciągać to od wiary i nieść zagrożenie „wielkiej duchowej szkody”.

Według innych, Halloween to po prostu zabawa i frajda angażująca dzieci i młodzież, z widocznym jednak aspektem komercji. Pewną formą odpowiedzi na to są organizowane przez parafie „marsze i bale Wszystkich Świętych”.

Co wybieramy? Czy Państwa zdaniem jedno drugiemu przeszkadza? Jak zmieniają się nasze obyczaje?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.