Nadchodzą wielkie zmiany na uczelniach. Czy wszystkie pożądane?

11:40

23 stycznia 2018

Wsparcie dla uczelni regionalnych, urlopy rodzicielskie dla doktorantów, zrównanie wieku emerytalnego naukowców bez względu na płeć do 65 r. życia – to wybrane zapisy w najnowszym projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który przedstawił wczoraj szef resortu nauki Jarosław Gowin. „Konstytucja dla Nauki” przewiduje ponadto między innymi zwiększenie płac pracowników akademickich, przywrócenie możliwości organizowania przez uczelnia egzaminów wstępnych. Reforma szkolnictwa wyższego ma objąć zarówno studia I i II stopnia, jak i doktorantów, profesorów oraz władze uczelni.

I właśnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian jest pozbawienie możliwości zasiadania we władzach uczelni byłych tajnych współpracowników służby bezpieczeństwa PRL oraz możliwości ubiegania się przez takie osoby o tytuł profesora.

Jak oceniają Państwo zmiany zaproponowane przez Jarosława Gowina? Czy dekomunizacja 29 lat po upadku realnego socjalizmu w Polsce jest potrzebna? Czy nasz kraj, dzięki tym zmianom ma szansę na lepsze elity?

Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Jaka polityka senioralna?

11:39

22 stycznia 2018

Główny Urząd Statystyczny alarmuje – Polaków będzie ubywać. Liczba umierających osób znacznie przewyższy liczbę narodzin. Statystycy prognozują, że w 2050 roku będzie nas niewiele ponad 34 mln. To oznacza, że w ciągu czterech dekad zniknie około 14 proc. obywateli.

Główną przyczyną kurczenia się polskiego społeczeństwa jest ujemny przyrost naturalny. Jeśli nie da się zahamować tego trendu, to Polskę jak i inne kraje Europy będą mieć gigantyczny problem społeczny i gospodarczy.

Z drugiej strony, będziemy żyć dłużej. Już w 2030 roku średni czas trwania życia mężczyzny przekroczy 80 lat. Dla kobiet będzie to już 84 lata. W efekcie w Polsce pojawi się cała armia staruszków. Jak zahamować negatywne zjawisko, jednocześnie dbając o seniorów? Czy istnieje złoty środek? „Senior Plus” to program rządowy, który wspiera powstawanie domów dziennego pobytu dla seniorów. Wiele samorządów prowadzi własne działania przykładem mogą być uprawniające do zniżek „karty seniora” . Jak żyje się seniorom w kraju? Jak powinna wyglądać polityka senioralna?

Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Walka o praworządność czy interesy?

11:39

18 stycznia 2018

W życie weszła Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Reforma wymiaru sprawiedliwości spotkała się z ogromnym sprzeciwem sędziów. Ze stanowiska przewodniczącego KRS-u zrezygnował Dariusz Zawistowski, politycy opozycji zapowiadają bojkot procedury nowego KRS-u. Czy obawy przeciwników reformy są związane z troską o praworządność, czy jak twierdzą jej zwolennicy, obroną przywilejów i tzw. „nadzwyczajnej kasty”? Pyta Janusz Życzkowski

Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Inwestować w lotnisko czy może postawić na kolej?

12:00

17 stycznia 2018

Lotnisko w Babimoście znów budzi sporo kontrowersji…

Mimo, iż z lubuskiego portu lotniczego korzysta coraz więcej osób, władze Zielonej Góry postanowiły wstrzymać swoje dofinansowanie połączeń lotniczych z Warszawą.

Od niemal roku realizuje je państwowa spółka PLL LOT, która nie wyklucza też uruchomienia kolejnych lotów z Babimostu. Testowane było m.in. bezpośrednie połączenie z Lwowem, samorząd województwa marzy też o lotach do innych krajów europejskich.

Czy wzrost liczby pasażerów korzystających z portu lotniczego Zielona Góra – Babimost świadczy o tym, że warto inwestować w lotnisko w Babimoście? Czy też władze Zielonej Góry mają jednak rację, że wstrzymują się z dofinansowaniem lotów do stolicy?

A może zamiast samolotów postawić na kolej i miliony złotych wydawane na połączenie lotnicze ze stolicą przeznaczyć na pociągi, z których korzysta coraz więcej Lubuszan? Gdzie, Państwa zdaniem, powinny się uruchomić nowe połączenia kolejowe?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Artur Steciąg

Jak oceniacie pomysł powiększenia liczby dni wolnych od pracy?

11:46

16 stycznia 2018

Co do tego, że Wielki Piątek powinien być dniem wolnym jest przekonany  prof. Marian Zembala, poseł Platformy Obywatelskiej, który napisał interpelację do premiera w tej sprawie. Poseł przypomina fakt, że jest on już dniem wolnym w wielu krajach europejskich, a „polskie społeczeństwo jest w większości wyznania katolickiego”. Z drugiej strony ograniczenie handlu w niedzielę, która jest dla chrześcijan również ważnym dniem, jest oprotestowane przez opozycję. Od wielu lat wolne w Wigilię mają wszystkie szkoły i uczelnie. Ale dla pracujących w innych miejscach 24 grudnia teoretycznie jest normalnym dniem pracy. Wprawdzie niektórzy pracodawcy idą na rękę swoim pracownikom, ale zależy od dobrej woli szefa. Jak oceniamy pomysł powiększenia liczby wolnych dni w kalendarzu? Czy nasza gospodarka nie ucierpiałaby na tym pomyśle?

Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Patriotyzm gospodarczy na wspólnym rynku UE. Jak to zrobić?

11:52

15 stycznia 2018

Premier Morawiecki zaapelował niedawno do sieci handlowych działających w Polsce o większą promocję polskich produktów i wezwał do uczciwego traktowania krajowych producentów. Do konsumentów apelował o kierowanie się w ich wyborach patriotyzmem gospodarczym. Jak dodał Mateusz Morawiecki, rozwój polskiego rolnictwa jest nie mniej istotny od rozwoju przemysłu wysokich technologii.

Czy apel premiera do zagranicznych sieci o więcej produktów polskiego rolnictwa w ich ofercie trafi na podatny grunt, a może jest dobrze już w tej chwili i nie ma czego zmieniać? Jak oceniacie Państwo produkty wytwarzane w naszym kraju i jak chętnie są one przez Was wybierane? Polska jest dużym eksporterem produktów rolno-spożywczych w Europie, rodzi się więc pytanie – co jeśli premierzy innych krajów Europy zaczną zwracać się do konsumentów z podobnymi apelami? A może już to robią?

Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Quo vadis opozycjo?

10:51

11 stycznia 2018

W Otwartym mikrofonie pytanie o polityczną opozycję. Sondaże niezmiennie mówią o ogromnym dystansie między partią rządzącą, a Platformą, Nowoczesną, Kukiz15 czy PSL.

Wydaje się również, że rekonstrukcja rządu pozbawia przeciwników PiS kolejnych argumentów w politycznej walce.

Jak oceniamy obecną sytuację opozycji? Co musiałaby zrobić by przekonać do siebie Polaków? Ma się zjednoczyć, wymienić liderów, a może w parlamencie potrzebny jest ktoś zupełnie nowy?

Czekamy na telefony i komentarze: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Dane gwałcicieli już jawne. Czy będzie bezpieczniej?

11:41

10 stycznia 2018

Koniec rekonstrukcji rządu. Jak oceniamy zmiany?

11:37

9 stycznia 2018

Dziś poznamy skład nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Zaprzysiężenie nowych ministrów kończy proces rekonstrukcji. Według sondażu IBRiS dla Onetu obecny premier zanotował ogromny skok w rankingu zaufania do polityków i wraz z Andrzejem Dudą zajmuje pierwsze miejsce. Wzrosły notowania byłej premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Liderem braku zaufania wciąż pozostaje Antoni Macierewicz. Dziś w Otwartym mikrofonie Radia Zachód pytamy o zmiany w rządzie. Jak je oceniamy?

Zapraszamy do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

Pieniądze – lek czy placebo? Jak wyleczyć polską służbę zdrowia?

11:36

8 stycznia 2018