Czy obywatele zmienią Zieloną Górę? Dziś po godzinie 20:00

16:45

15 listopada 2017

Beczki na każdym skrzyżowaniu? Ścieżka dydaktyczna na Chynowie, „rewitalizacja” terenów zielonych? A może remont toalet w instytucjach miejskich? Ruszył budżet obywatelski 2018.

I w związku z nim pomyślałam sobie, że dla mnie taki budżet może służyć rozwijaniu wizji Zielonej Góry! Tylko zaraz… jaka jest ta wizja, czy ktoś wie?

Skoro Zielona Góra jest miastem w lesie i ma wspaniałe tradycje winiarskie, to może warto, żeby wizja miasta uwzględniała przyrodę, krajobraz zieleni oraz stare, piękne tradycje? Przecież można połączyć stare, nowe i zielone, no nie? ZIELONE jest lepsze od czerwonego. O ileż mniej negatywnych emocji wzbudziłoby Planetarium Wenus, gdyby zostało oklejone np. ciemnozielonymi płytami a nie CZERWONYMI. Nie mówiąc już o oryginalnym projekcie, który nie został zrealizowany.

Już dzisiaj w magazynie Między Nami Zwierzętami po godzinie 20:00.

Czy propozycje zgłoszone przez moich gości będą miały wpływ na wygląd miasta, na spójność przestrzeni architektonicznej i przyrodniczej?

Goście magazynu: Barbara Marcinów – członkini Ruchu Miejskiego Obywatele Zielonej Góry, działaczka społeczna, której projektem jest rewitalizacja parku Braniborskiego.

Szymon Płóciennik – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, zachęca do głosowania na winiarską stolicę Polski. Renowacja i ustawienie (m.in.) na rondach zabytkowych beczek winiarskich.

Joanna Liddane – prezes ZTUM  (Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta)

oraz młodzi mieszkańcy Chynowa, którzy codziennie po lekcjach zbierają podpisy na zgłoszone przez siebie zadania – ścieżkę dydaktyczną i boisko wielofunkcyjne: Krystian Wybranowski, Iga Romak, Paulina Poling.

Po 21:15 Robert Wilamowski – prezes Polskiego Związku Kanarków i Ptaków Egzotycznych oddział Zielona Góra opowie o VI Mistrzostwach Ziemi Lubuskiej, które odbędą się 19.11.2017 od godz. 9.00 do 17.00 w SP 11 w Zielonej Górze.

Kwadrans przed 22:00 Piotr Dziełakowski i jego żurawie :-)

Zapraszam Małgorzata Nabel-Dybaś
Radio Zachód na 103 i 106 FM

Straty w świecie przyrody. Obchodzą nas? Dziś po godzinie 20:00

16:03

8 listopada 2017

Czym są straty w świecie przyrody? I czy w dzisiejszym technologicznym wymiarze w ogóle nas obchodzą?

8 listopada 2017 r. od godziny 20:00 do 22:00 magazyn Między Nami Zwierzętami.

Do zadania tego pytania skłania mnie ostatni rok – wycinka drzew rękami ludzi i siłami natury, znikanie gatunków, obniżenie wód gruntowych, zanieczyszczenie środowiska na coraz większą skalę…

Zresztą, co tu dużo mówić, każdy z nas codziennie przyczynia się do degradacji przyrody. Jak? Choćby jedząc, pijąc, myjąc się.

Czy straty w świecie przyrody powinny nas ludzi skłaniać do zmian? Tak, to naiwne pytanie. Ale nie zapominajmy, że kto stworzył ten i odbierze.

Swoimi opiniami i wiedzą podzielą się Marta Jermaczek-Sitak i Sebastian Pilichowski.

Nie zabraknie też Opowieści Dzikiej Treści.
Piotr Dziełakowski kwadrans przed 22:00.

Staruszkowo po 20:00 w Między Nami Zwierzętami

19:44

1 listopada 2017

Listopad jest szary i mglisty jak samotność, która dotyka nie tylko ludzi, ale także naszych braci mniejszych. Bo skąd biorą się stare, chore, niechciane? Przecież nie z kosmosu…

Przychodzą i szybko odchodzą. Ale uczą nas tak dużo, jakby były z nami całe życie.

Co dają nam staruszki?

Opowiedzą:

Pani Krystyna Seemayer ze Staruszkowo

Posłuchaj rozmowy

Sylwia Dobek – kierowniczka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze

a poradzi jak o nie dbać – lek. wet. Anna Ryś

i część II

W drugiej godzinie audycji Piotr Dziełakowski i jego opowieści dzikiej treści do posłuchania tutaj :-)

Zapraszam w środę, 1-go listopada od 20:00 do 22:00
Radio Zachód na 103 i 106 FM

https://www.facebook.com/staruszkowo/

Sosny, żubry, dudki, sójki, rośliny bagienne i inne. Po godz. 20:00

17:52

25 października 2017

Sosny, żubry, dudki, sójki, rośliny bagienne i inne. Krótkie opowiastki przyrodnicze z nadleśnictw ubarwią nam środowe wydanie magazynu Między Nami Zwierzętami.

Leśnicy, którzy przedstawią Państwu krótkie historie:

Mateusz Kaźmierczak, leśniczy w leśnictwie Bojadła w Nadleśnictwie Sulechów,
Paweł Mrowiński, szef Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, Lasy Państwowe, Olga Ciemnoczołowska, rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze, Andrzej Nowacki, leśnik z Dzikowa, Mariusz Kudlak, leśnik i ornitolog z Nadleśnictwa Bytnica oraz Jarosław Guzowski, leśnik z Nadleśnictwo Świebodzin, Lasy Państwowe.

 

A po godz. 21:15 zapraszamy na konkurs przyrodniczy dla słuchaczy audycji

Między Nami Zwierzętami. Zestaw nagród – między innymi pokrowce na telefon, albumy fotograficzne, smycze, ozdoby drewniane i wiele, wiele innych ufundowało Nadleśnictwo Nowa Sól, Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, Nadleśnictwo Świebodzin oraz RDLP w Zielonej Górze.

Pytania zadawane przez Izę w konkursie będą dotyczyły materiałów, których posłuchacie w magazynie po godz. 20:00. Jeśli ktoś będzie słuchał uważnie, na pewno poradzi sobie z odpowiedzią na pytania i wygra zestaw leśnych prezentów!
Każda prawidłowa odpowiedź będzie nagradzana :-)

Kwadrans przed 22:00 należy do żurawi. Czyli Piotr Dziełakowski w żywiole opowiadania o przyrodzie z okolic Wschowy.

Dziecko i pies. Da się pogodzić? Dziś po godz. 20:00

18:15

18 października 2017

Sama byłam świadkiem takiej sytuacji, że kiedy na świat przyszło dziecko znajomej, to pies, który został członkiem rodziny wcześniej, nagle stał się problemem i zniknął.

Jak pogodzić narodziny dziecka z opieką nad psem? Zarówno dziecko, jak i pies potrzebują uwagi. To oczywiste, że mając małe dziecko w domu, nie można już w pełni poświęcać czasu swojemu pupilowi. Jak pogodzić więc opiekę nad maluchem i psem, aby nikogo nie zaniedbać i żeby pies – nasz przyjaciel – nie stał się piątym kołem u wozu?

Joanna Dąbrowska ( Joanna Aicha), szkoleniowiec z Kar Pe Team – Szkolimy NIE Tresujemy, opowiada, jak zamierza pogodzić pracę ze swoim owczarkiem Zefirem, gdy urodzi się jej syn.

Gościem jest także Ewa Burda, ornitolog z Ptasiego Azylu. Czeka nas interesujący wykład o ptakach wodnych! Warto posłuchać i zassać trochę informacji.

Przed godz. 22:00 Piotr Dziełakowski ze Wschowy, miłośnik żurawi i przygód przyrodniczych.

Środa po godz. 20:00 Radio Zachód na 103 FM.

Zapraszam – Małgorzata Nabel-Dybaś

Jak zaskakują nas zwierzęta? Dziś od 20:00

16:14

11 października 2017

Jak zaskakują nas zwierzęta?

Goście magazynu tym razem podzielą się swoimi osobistymi historiami i przeżyciami.

Już w środę 11 października od godz. 20:00 do 22 na antenie Radio Zachód.

Skąd temat? Bo październik to miesiąc zwierząt pod patronatem św. Franciszka. Bo im się to od nas należy. Bo kochamy zwierzęta. Bo dostajemy od nich tak dużo, a tak mało dajemy w zamian.

Zapytam lekarkę weterynarii, biologa, kocią behawiorystkę i dziewczynę, która opiekuje się psami o ich osobiste historie i wpływ zwierząt na ich życie.

Anna Jastrzębska,Zbigniew Zawada, Małgorzata Biegańska-Hendryk i Aga Kicaj.

Audycje do posłuchania:

Dr Zbigniew Zawada

Lek. wet. Anna Jastrzębska

Behawiorystka i znawczyni kotów Małgorzata Biegańska – Hendryk

Agnieszka Zając, właścicielka Lucka

Po godz. 21:45 opowieść od Piotra Dziełakowskiego

Zapraszam Małgorzata Nabel-Dybaś

Opowieści Dzikiej Treści

19:34

9 października 2017

#Pamiętam to drzewo

18:15

4 października 2017

Dlaczego dzisiaj po godzinie 20:00 w magazynie Między Nami Zwierzętami
chciałabym porozmawiać o drzewach z Zielonej Góry? Może dlatego, że od stycznia sporo ich ubyło i kwestia ich wycinania porusza wielu ludzi.

#pamietamtodrzewo – takie hasło wpisane przez Paweł Janczaruk na jego profilu przerodziło się w spontaniczną akcję fotografowania drzew przeznaczonych do wycinki. „Sfotografujmy wszystkie drzewa, tak szybko je nam wycinają” – napisał Paweł. Akcja cieszy się już sporą uwagą mieszkańców i mediów.

Sebastian Pilichowski – biolog i edukator przyrodniczy stał się w tej spontanicznej akcji – myślę, że wbrew swojej woli – „głównym drwalem” drzew zielonogórskich. Jak to się stało? Zapewne nam wyjaśni w czasie audycji.

Joanna Liddane – prezeska Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta, bez zwątpienia społecznik od lat walczy o niewycinanie drzew bez potrzeby i ochronę starych, zabytkowych alei.

Pan Krzysztof Kaliszuk – hm, a co magister budownictwa robi w tej historii? Nie wiem, ale chyba jest to związane z likwidacją stanowiska ogrodnika miejskiego oraz Biura Kształtowania Zieleni, które zniknęło nawet ze stron urzędu. Być może nie ma w Urzędzie Miasta nikogo, kto by się na zieleni znał, stąd w audycji uczestniczył będzie magister budownictwa.

Prezydent Janusz Kubicki chce być wielkim budowniczym Zielonej Góry, a mi będzie się kojarzył z dźwiękiem pił, który mieszkańcy Braniborskiej usłyszeli pewnego ranka, widząc powalone stare lipy na swoim osiedlu.

Ile wycięto drzew w Zielonej Górze od początku tego roku? Ktoś wie?

Ile dokonano nasadzeń nowych?

Czy zielonogórzanie nie zasługują na czyste powietrze i przyrodę wokół siebie?

Dzisiaj w Radio Zachód na 103 FM od 20:00 do 22:00

Zapraszam – Małgorzata Nabel-Dybaś

Fotografie pochodzą z profilu Pawła Janczaruka

Audycja do posłuchania:

Wrzesień miesiącem miodu

18:20

27 września 2017

Wrzesień to miesiąc miodu, chociaż wielu z nas uskutecznia grzybobranie…

Alfred Einstein podobno napisał : „Jeśli znikną pszczoły, człowiekowi pozostają jeszcze cztery lata życia”.
Dlaczego są tak ważne w naszym życiu ?

O tym w ostatnią środę miesiąca w magazynie Między Nami Zwierzętami porozmawiamy z leśnikami i pszczelarzami – Panem Zbigniewem Marusiakiem, leśniczym Dariuszem Zwiahelem i bartnikiem Rafałem Liśkiewiczem.

Między Nami Zwierzętami 27.09. od 20:00 do 22:00

A po 21:15 zapraszamy na konkurs przyrodniczy dla słuchaczy audycji Między Nami Zwierzętami. Zestaw nagród – między innymi pokrowce na telefon, albumy fotograficzne, smycze, ozdoby drewniane i wiele, wiele innych ufundowało Nadleśnictwo Nowa Sól, Lasy PaństwoweOśrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, Lasy PaństwoweNadleśnictwo Świebodzin, Lasy Państwowe oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Pytania zadawane przez Izę w konkursie będą dotyczyły reportaży, których posłuchacie w magazynie po godz. 20:00. Jeśli ktoś będzie słuchał uważnie na pewno poradzi sobie z odpowiedzią na pytania i wygra zestaw leśnych prezentów! Każda odpowiedź będzie nagradzana :-)

Kwadrans przed 22:00 należy do żurawi. Czyli Piotr Dziełakowski w akcji :-)

Zapraszamy – Małgorzata Nabel-Dybaś i Iza Kwiatkowska

27 września w godzinach od 20:00 do 22:00 Radio Zachód
na 103 Fm

Jak traktowany jest pies we współczesnym świecie?

18:20

20 września 2017

Dziś po godzinie 20:00 na antenie Radio Zachód na 103 FM:

Dwie skrajności – pies całe życie na łańcuchu z brudnym garnkiem na odpadki, a z drugiej strony pies na kanapie, noszony w torebce z pomalowanymi paznokciami, załatwiający swoje potrzeby fizjologiczne do kuwety.

Jaka jest norma dla psa – z punktu widzenia inspektora, weterynarza i miłośnika zwierząt?

Jakie błędy popełniają najczęściej właściciele czworonogów?

Goście – inspektorki Dagmara Turkowska, Dorota Makowska, Celina Rezler z OTOZ Animals – Inspektorat Zielona Góra:

Druga część rozmowy z inspektorkami Otoz Animals:

lek. wet. Anna Jastrzębska z Przychodnia Weterynaryjna „Amicus”:

Kwadrans przed godziną 22:00 to Opowieści Dzikiej Treści i Piotr Dziełakowski – „Szeptem”: