Ostatni wojownicy

16:42

17 stycznia 2018

Niełatwo mają ci, którzy chcą uczyć przyrody w szkole. Przyroda nie bardzo liczy się w rankingu przedmiotów. Akcje sprzątanie świata kojarzą się dzieciom ze stosami śmieci, które muszą zbierać – ble, fuj. Owady w domach? Ble, fuj. Pająk na ścianie?! Zabić!!! Krowa… a kto widział krowę na żywo?

Ale zdarzają się „ostatni wojownicy”, którzy widzą sens w uczeniu o naturze, bez której nie byłoby nas…

Aldona Mazurczyk, Małgorzata Stępczak-Gąsiorek, Sebastian Pilichowski, Piotr Dziełakowski

w środę po godzinie 20:00 Radio Zachód na 103 FM

Opowiedzą o dolach i niedolach przyrody i o tym, czy na świat natury jest miejsce w głowach naszych pociech.

Posłuchaj rozmowy:

Po 21:15 OTOZ Animals – Inspektorat Zielona Góra – jak interweniować  bez… auta w przypadku znęcania się nad zwierzętami? Odział zielonogórski OTOZ Animals boryka się z problemami finansowymi i brakiem służbowego samochodu do interwencji. Pomożemy?

W studiu pojawią się Dorota Makowska, Lidia Rypuła-Tylczyńska i Dagmara Turkowska.

Posłuchaj rozmowy z inspektorkami:

Zapraszam na audycję Między nami Zwierzętami, środa 17 stycznia od godziny 20:00 do 22:00
Małgorzata Nabel-Dybaś

O swojej miłości do koni opowie Anna Pacewicz. Dziś po godzinie 20:00

17:33

10 stycznia 2018

Widzimy w nich przede wszystkim emocje i siłę, którą jesteśmy w stanie poczuć, siedząc w siodle. Ba – dają nam wtedy poczucie mocy!

Środa, 10 stycznia od godz. 20:00 Radio Zachód na 103 FM.

Konie to zwierzęta pełne emocji – może dlatego wyzwalają w nas podziw, miłość i chęć posiadania? Jednak, widząc, jak konie są traktowane w Polsce – ostatnie przykłady z Morskiego Oka – można nabrać wątpliwości co do intencji człowieka wobec tego pięknego zwierzęcia. Dla niektórych obiekt podziwu, dla innych zadek do poganiania batem.

O koniach i swojej miłości do nich opowie Anna Pacewicz, hodowczyni, instruktorka w szkole Beauty Jumping Team.

Po 21:00
Joanna Rogowska o dogoterapii i wpływie zwierząt na nasze samopoczucie.
21:45
Usłyszycie też, co nowego przytrafiło się w habaziach…
Piotr Dziełakowski w Opowieściach dzikiej treści.

 

Fot. DariuszBiczyński.pl – fotografika kreatywna

Pies na salonach. O szczególnej więzi ze swoim psem opowiada Wojciech Kozłowski, szef BWA

17:19

3 stycznia 2018

Bliska więź z psem zdarza się tylko wtedy, gdy wrażliwy człowiek spotka swoją bratnią duszę w ciele psa. Łączy ich wtedy relacja, której nie doświadczy nikt inny. Człowiek widzi w oczach psa wszystko, cały kosmos emocji i uczuć. Pies rozumie każdy gest swojego ludzkiego przyjaciela. Wszędzie razem oddani sobie.

Wielu artystów, pisarzy, literatów, intelektualistów i ludzi kultury miało lub ma szczególne relacje ze swoimi zwierzętami. Wojciech Kozłowski – szef Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze – opowie o swojej więzi ze Zdzisławem, psem i towarzyszem, stałym bywalcem zielonogórskich wystaw.

Posłuchaj audycji:

Po 20:00 zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie z leśnikami i konkurs!

16:55

27 grudnia 2017

Kszyk! ( ale nie rozpaczy )

19:38

20 grudnia 2017

Pies – najwierniejszy przyjaciel człowieka. Zadbajmy o niego w sylwestra. Zapraszamy po godz. 20:00

17:25

20 grudnia 2017

Zapraszam na przedostatnią audycję w 2017 r.

Słyszeliście teorie o tym, jak poznać psa rasowego? Kundle szczekają a pies rasowy szczeknie tylko raz… Tak właśnie, bez komentarza. Z takimi mitami rozprawi się Iwona Piątkowiak ze ZKwP Oddział Zielona Góra. Iwona opowie o tym, co to jest kynologia i czym zajmuje się związek kynologiczny.

Niestety koniec roku to stres dla zwierząt domowych i dzikich – huk petard i troska o naszych braci mniejszych skłania corocznie wielu odpowiedzialnych właścicieli do szukania specyfików oraz recept na polepszenie samopoczucia psów i kotów. Najdziwniejsze jest to, że co roku apele są powtarzane, ale nie ma na nie żadnej reakcji urzędników, którzy mogliby zakazać np. używania petard hukowych. Także w Zielonej Górze.

O zwierzętach i stresie – lek.wet. Anna Jastrzębska.

Przed 22:00 Piotr Dziełakowski, miłośnik żurawi, który często wpada w różne kłopoty…

Na koniec życzenia świąteczne :-)

Dlaczego wycinamy przydrożne drzewa?

16:51

13 grudnia 2017

Między Nami Zwierzętami 13 grudnia 2017 r. Radio Zachód na 103 FM godz. 20:00 -22:00

Drzewa przy drodze budzą skrajne emocje. Z jednej strony stanowią piękną i pożyteczną część krajobrazu przestrzennego, z drugiej zaś przemawiają względy bezpieczeństwa. Czy drzewa powinny być sadzone przy drodze? Co robić ze starymi alejami? A może rozwój infrastruktury drogowej, który jest podstawą funkcjonowania obszarów zurbanizowanych, może obejść się bez zieleni?

Goście audycji:
Prof. Grzegorz Gabryś  z Wydziału Nauk Biologicznych UZ,

Maciej Janecki , naczelnik Wydziału Dokumentacji w GDDKiA,

Krzysztof Fedorowicz, właściciel Winnicy Miłosz, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa,

Joanna Liddane, prezes Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta, działaczka społeczna walcząca o zachowanie przydrożnych alei,

Żywa Edukacja – Sebastian Pilichowski.

i podsumowanie:

 

 

Wjazd do Koźli fot. M.Nabel-Dybaś

Jak wyszkolić psiego obrońcę? W środę po godzinie 20:00

16:16

6 grudnia 2017

Marcin Dominiak i Jacek Kaniewski o tym, jak wyszkolić psiego obrońcę w środę w Między Nami Zwierzętami.

Radio Zachód na 103 FM od godziny 20:00.

To nie jest proste, chociaż pies zawsze kojarzony jest z obroną i pomocą człowiekowi, to nie każdy pupil posiada instynkt obronny. No i najważniejsze – może się zdarzyć, że agresja dotknie samego właściciela! O tym, jak nie dopuścić do agresji niekontrolowanej opowiadają Marcin Dominiak i Jacek Kaniewski:

Małgorzata Biegańska-Hendryk – autorka książki „Co jest, kocie?” kocia behawiorystka  o nowym pomyśle niektórych miast na stawianie kocich domków – czy rzeczywiście ułatwianie życia kotom wolnobiegającym może prowadzić do zwiększenia ich populacji? Pamiętajcie, że kot jest drapieżnikiem, którego łupem padają mniejsze ptaki, ale on sam także potrzebuje naszej pomocy.

 

Porozmawiamy też o świętach, podczas których w wielu domach przybywa przyszłych bezdomnych zwierząt, bo po świętach już nikt ich nie chce…

Piotr Dziełakowski, jak zwykle,kończy magazyn, który trwa ( jak zwykle) do 22:00.

Zapraszam Małgorzata Nabel-Dybaś

Wilki w zachodniej Polsce. Po 20:00

18:20

29 listopada 2017

Jak w każdą ostatnią środę miesiąca zapraszamy do lasu.

Radio Zachód na 103 FM środa 29.11 po 20:00

Tym razem leśnicy opowiedzą o wilkach, które coraz liczniej zadomawiają się w lasach zachodniej Polski. Wilk jest pod ochroną dopiero od 1998r. Nie można do niego strzelać, a jednak budzi wciąż ogromne emocje. Czy dla leśników wilki w lasach to problem czy powód do satysfakcji?

Opowiedzą:
Bartek Lenard Bartłomiej Lenard Nadleśnictwo Cybinka


Beata KątnaNadleśnictwo Nowa Sól, Lasy Państwowe
Paulina Trybus Nadleśnictwo Nowa Sól
Marek Piętka, Leśniczy Leśnictwa Niwiska w Nadleśnictwie Nowa Sól

A po 21:15 zapraszamy na konkurs przyrodniczy dla słuchaczy audycji Między Nami Zwierzętami. Zestaw nagród – między innymi pokrowce na telefon, albumy fotograficzne, smycze, ozdoby drewniane, kubki, pluszowe bocianki i pszczółki oraz wiele, wiele innych ufundowało Nadleśnictwo Nowa Sól, Lasy PaństwoweLasy Państwowe Nadleśnictwo CybinkaOśrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, Lasy PaństwoweNadleśnictwo Świebodzin, Lasy Państwowe

Pytania zadawane przez Izę w konkursie będą dotyczyły materiałów, których posłuchacie w magazynie po godz. 20:00. Jeśli ktoś będzie słuchał uważnie na pewno poradzi sobie z odpowiedzią na pytania i wygra zestaw leśnych prezentów!
Każda prawidłowa odpowiedź będzie nagradzana :-)

Wilka sfotografował Grzegorz Sawko

Czy obywatele zmienią Zieloną Górę? Dziś po godzinie 20:00

16:45

15 listopada 2017

Beczki na każdym skrzyżowaniu? Ścieżka dydaktyczna na Chynowie, „rewitalizacja” terenów zielonych? A może remont toalet w instytucjach miejskich? Ruszył budżet obywatelski 2018.

 

Czy propozycje zgłoszone przez moich gości będą miały wpływ na wygląd miasta, na spójność przestrzeni architektonicznej i przyrodniczej?

Goście magazynu: Barbara Marcinów – członkini Ruchu Miejskiego Obywatele Zielonej Góry, działaczka społeczna, której projektem jest rewitalizacja parku Braniborskiego.

Szymon Płóciennik – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, zachęca do głosowania na winiarską stolicę Polski. Renowacja i ustawienie (m.in.) na rondach zabytkowych beczek winiarskich.

Joanna Liddane – prezes ZTUM  (Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta)

oraz młodzi mieszkańcy Chynowa, którzy codziennie po lekcjach zbierają podpisy na zgłoszone przez siebie zadania – ścieżkę dydaktyczną i boisko wielofunkcyjne: Krystian Wybranowski, Iga Romak, Paulina Poling.

Po 21:15 Robert Wilamowski – prezes Polskiego Związku Kanarków i Ptaków Egzotycznych oddział Zielona Góra opowie o VI Mistrzostwach Ziemi Lubuskiej, które odbędą się 19.11.2017 od godz. 9.00 do 17.00 w SP 11 w Zielonej Górze.

Kwadrans przed 22:00 Piotr Dziełakowski i jego żurawie :-)

Zapraszam Małgorzata Nabel-Dybaś
Radio Zachód na 103 i 106 FM