Spotkanie autorskie*** „Kuna”- reportaż Cezarego Galka prezentowany w Sopocie podczas festiwalu „Dwa Teatry”

08:50

20 czerwca 2017

W najbliższa środę (21.06.2017) w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie podczas dnia radiowego będącego imprezą towarzyszącą 17. Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry – Sopot 2017” zaprezentują swoje audycje czołowi polscy reportażyści radiowi. Do udziału w spotkaniu z publicznością, które poprowadzi  szefowa Studia Reportażów i Dokumentu  Polskiego Radia Irena Piłatowska-Mądry, został zaproszony nasz redakcyjny kolega Cezary Galek, autor reportażu „KUNA”. Czytaj dalej Spotkanie autorskie*** „Kuna”- reportaż Cezarego Galka prezentowany w Sopocie podczas festiwalu „Dwa Teatry”

Wakacyjnie*** „Tajemnice Parku Dworskiego” –reportaż Marzeny Wróbel w niedziele po 9.00

11:34

18 czerwca 2017

Województwo Lubuskie skrywa wiele tajemnic i nie do końca odkrytych przez amatorów atrakcji historyczno-turystycznych miejsc. Świetnym tego przykładem jest zespół pałacowo-parkowy w Iłowej. W jego założeniach architektonicznych można znaleźć  inspiracje architekturą chińską, japońską, angielską i francuską. Ostatni właściciel tego miejsca hrabia Fryderyk Maksymilian von Hochberg był bowiem ambasadorem Niemiec w Japonii-  stąd te zainteresowania. Na 12 ha dawni właściciele pochodzący z rodziny von Schellendorfów stworzyli niezwykłe miejsce z którego Iłowa i nie tylko może być dumna jest do dziś.

Archiwum LSR*** „Jest takie miejsce…”- reportaż Cezarego Galka o sanktuarium w Rokitnie- posłuchaj…

11:37

17 czerwca 2017

29 sierpnia 2009 r.  zmarł t ks. Tadeusz Kondracki, kapłan Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, długoletni kustosz i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Rokitniańskiej oraz dziekan dekanatu Rokitno.Gdy w dniu 20 lecia koronacji obrazu nagrywałem materiał do tego reportażu nie wiedziałem, że będzie to jedna z ostatnich audycji w której wystąpił ks. Tadeusz. Jej tematem miało być sanktuarium i cudowny obraz. Czytaj dalej Archiwum LSR*** „Jest takie miejsce…”- reportaż Cezarego Galka o sanktuarium w Rokitnie- posłuchaj…

Wracamy do tematu*** „Twardzielka”- reportaż Cezarego Galka

19:00

14 czerwca 2017

Wakacyjnie*** „Korona Podziemi”- żagańscy speleolodzy w audycji Cezarego Galka w niedzielę po godz. 9.00

16:00

9 czerwca 2017

Posłuchaj*** „Wina i kara…”- pierwsza i druga część cyklu dokumentalnego ”ŚWIADECTWO” Cezarego Galka o Wydarzeniach Zielonogórskich

16:59

2 czerwca 2017

Premiera*** „Niezwykłe przypadki profesora Kirkora”- reportaż Izabeli Patek

10:00

19 maja 2017

Posłuchaj*** „Tam był nasz dom”- opowieść o „dzieciach doktora Wierusza” w reportażu Cezarego Galka

08:00

15 maja 2017

Pochodzą z różnych stron Polski i zajmują się w życiu różnymi rzeczami. Janina Ochojska mieszka w Krakowie i organizuje pomoc dla wielu potrzebujących w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej. Zofia jest mieszkanką Świebodzina i w wolnych chwilach wraz z przyjaciółmi z zespołu tańczy na inwalidzkim wózku. Andrzej, który przyjechał z Warszawy, jest inżynierem i wraz z niepełnosprawną żoną, którą poznał w świebodzińskim szpitalu, tworzą bardzo udaną rodzinę. Takich jak oni jest znacznie więcej, a niektórzy mieszkają od dawna poza granicami Polski. Jest jednak coś, co ich wszystkich łączy: są niepełnosprawni, zaradni, aktywni i nazywają siebie sami „dziećmi doktora Wierusza”. Mają też świadomość, że gdyby ich losy nie spotkały się w Świebodzinie, żyliby dziś zupełnie inaczej. Spotkali się niedawno, aby świętować 100-lecie urodzin swojego doktora organizowane przez Specjalny-Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świebodzinie jego imienia.

W lutym 1949 roku niepełnosprawny dr Mirosław Leśkiewicz, na bazie tworzonego przez prekursora polskiej ortopedii prof. Wiktora Degi ośrodka, powołał do życia w Świebodzinie Zakład Leczniczo-Wychowawczy dla Dzieci Kalekich. W 1951 roku chorego dyrektora zastąpił na tym stanowisku wychowanek i  asystent prof. Degi, dr nauk medycznych Lech Wierusz. Jego służba na rzecz dzieci trwała ponad 30 lat. Dzięki kompleksowej metodzie rehabilitacji łączącej leczenie ze zdobywaniem sprawności i nauką, a także motywowaniem większość z nich znalazła godne miejsce w życiu.

Podczas uroczystości w Specjalnym-Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im.Lecha Wierusza w Świebodzinie

Ze zbioru Andrzeja Medyńskiego

Posłuchaj*** „Pomnik Historii”- kościółek w Klępsku i ludzie z nim związani oraz uroczystość nadania godności w reportażach Cezarego Galka

08:20

8 maja 2017

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda 15 marca w Warszawie wpisał na listę Pomników Historii kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku. W sobotę 6 majaodbyła się uroczystość oficjalnego nadania  statusu i spotkanie ludzi, którzy do tego faktu się przyczynili.

Szachulcowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zwany jest perłą architektury drewnianej. To unikatowy przykład sztuki sakralnej, gdzie istnieją zgodnie obok siebie (zaklęte w polichromiach, rzeźbach i elementach wystroju) katolicyzm i wiara ewangelicka. Jak przed wiekami przyciąga ludzi zafascynowanych tym miejscem i dlatego  gotowych zostawić tu swój ślad. W reportażu „Jest takie miejsce…”, który powstał 6 miesięcy temu i był zapowiedzią nadania godności wystąpili:  proboszcz parafii ks. Olgierd Banaś, opiekunka świątyni i przewodniczka Weronika Skupińska, organmistrz Adam Olejnik i inni zaangażowani w codzienne funkcjonowanie tego niezwykłego miejsca.

Natomiast reportaż „Pomnik Historii” powstał podczas uroczystości w Klępsku i jest naturalnym zwieńczeniem wcześniej pojętego tematu. Obok dotychczasowych bohaterów wystąpili w nim  m.in biskup diecezjalny Tadeusz Lityński i wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Historia kościółka jest bardzo ciekawa. Powstanie budowli sięga XIV wielu. Jako siedziba parafii katolickiej świątynia funkcjonowała przez blisko dwa stulecia. Po reformacji w 1576 roku drewniany kościółek przejęli ewangelicy, do późnogotyckiego ołtarza i innych elementów wystroju wnętrza dodając między innymi wspaniałe polichromie o tematyce zaczerpniętej ze Starego i Nowego Testamentu. Ponownie świątynia w Klępsku została poświęcona dla potrzeb rytu rzymskokatolickiego w 1945 roku jako kościół filialny parafii Łęgowo Sulechowskie. Zatem przykład ten udowadnia, że  tolerowanie różnic wyznaniowych przed wiekami było możliwe, możliwe więc jest tym bardziej teraz. Kościółek jest skarbem architektury drewnianej, którego nie da się porównać do żadnego innego na terenie całej Europy.

Podczas uroczystości ogłoszenia godności.

Ksiądz proboszcz Olgierd Banaś – historycznie

Organmistrz Adam Olejnik – muzycznie

Przewodniczka i opiekunka obiektu Weronika Skupińska – o swoim niezwykłym świecie…

Premiera*** „Witaj maj , trzeci maj…’”- reportaż Izabeli Patek

10:30

2 maja 2017