Posłuchaj *** „Opowieść eteryczna”- reportaż Cezarego Galka

13:00

21 kwietnia 2017

Wielkanoc z radiowym reportażem

16:25

16 kwietnia 2017

Posłuchaj*** „Furtka do nieba”- reportaż Cezarego Galka

08:30

8 kwietnia 2017

Posłuchaj*** „James Malcolm – człowiek, który chce być Polakiem…”- reportaż Cezarego Galka

10:00

1 kwietnia 2017

Premiera*** „W poszukiwaniu prawdy”- opowieść o Jakubie z Paradyża w reportażu Izabeli Patek

09:23

24 marca 2017

Urodził się gdzieś między Świebodzinem a Międzyrzeczem.

Ok. 1402 wstąpił do klasztoru cystersów w Paradyżu, w którym dzisiaj mieści się Wyższe Seminarium Duchowne. Później studiował filozofię i teologię na Akademii Krakowskiej i w 1432 roku został magistrem teologii. Po studiach przebywał w klasztorze w Mogile pod Krakowem, gdzie był kaznodzieją uniwersyteckim i lektorem teologii. Działał w wielu miejscach w Europie jako teolog i myśliciel, był cenionym autorem wielu traktatów, dialogów i kazań. Uznawany jest za reformatora kościoła.

Postać Jakuba z Paradyża jest mało znana w Polsce. Więcej o nim słyszeli naukowcy w wielu krajach niż zwyczajni obywatele. Dlatego autorka reportażu postanowiła poszukać śladów Jakuba z Paradyża na Ziemi Lubuskiej, choć bardzo trudno jest na nie trafić po tylu wiekach. Są jednak tacy, dla których ta postać jest bliska i ważna. To między innymi pracownicy naukowi Akademii imienia właśnie Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Wszyscy podkreślają, że był uczciwy i bezkompromisowy. Zawsze dążył do poznania prawdy.

Premiera w niedzielę (26.03.2017) po godzinie 9.00.

/var/www/wordpress/wp content/blogs.dir/6/files/2017/03/z13953354qjakub z paradyza
Jakub z Paradyża

Posłuchaj*** „Kapitan słodkich wód”- reportaż Cezarego Galka

09:00

19 marca 2017

Posłuchaj*** „Bohaterowie mieszkają w pudełkach”- reportaż Cezarego Galka

09:10

12 marca 2017

Premiera*** „Teatr nieprowincjonalny”- reportaż Izabeli Patek w niedzielę po g. 9.00

09:15

3 marca 2017

POSŁUCHAJ*** „Zanim zejdę ze sceny”- wspomnienie Danuty Szaflarskiej w reportażu Cezarego Galka

09:00

26 lutego 2017

NA BIS*** „Nie naprawiajcie zegara”- reportaż Izabeli Patek wyróżniony w konkursie SDP

10:00

17 lutego 2017

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ogłosił laureatów 24. edycji konkursu na najlepsze publikacje radiowe, prasowe i telewizyjne
prezentowane w polskich mediach w roku 2016. Gala odbyła się 31 stycznia w salach Centrum Prasowego Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie. Nagrody są wzorowane na słynnej amerykańskiej nagrodzie Pulitzera, a celem przedsięwzięcia jest promocja tych gatunków dziennikarskich, które służą poznawaniu i rozumieniu faktów oraz problemów otaczającego nas świata.

W kategorii publikacji na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzacji wiedzy został wyróżniony wspomnieniowy reportaż Izabeli Patek pt. „Nie naprawiajcie zegara” o gorzowsko-barlineckiej artystce Romanie Kaszczyc, a w kategorii publikacji o problemach i wydarzeniach na świecie reportaż Cezarego Galka „Dziewczyna ze Lwowa” opowiadający o naszej rodaczce szukającej narodowej tożsamości.

OPIS AUDYCJI

Była przekonana, że Barlinek to jej miejsce na ziemi, chociaż była też bardzo mocno związana Gorzowem. W jednym i drugim mieście miała wielu przyjaciół i wielbicieli talentu. Odeszła pod koniec maja. Romana Kaszczyc pochodziła z miejscowości Kopyczyńce w dawnym kresowym województwie tarnopolskim. W roku 1945 zamieszkała we Wrocławiu gdzie ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, uzyskując dyplom z ceramiki unikatowej i malarstwa. W tym samym roku zamieszkała w Barlinku, który stał się jej miejscem na ziemi. Oprócz pracy twórczej zajęła się animacją kultury, tworząc do dziś działające grupy złożone głównie z amatorów, pasjonatów sztuki. Założyła Ognisko Plastyczne i Pracownię Ceramiki Unikatowej. Współuczestniczyła w powstaniu: Towarzystwa Miłośników Barlinka, Teatru Poezji „Wiatrak”, lokalnej gazety „Echo Barlinka”. W Jej dorobku jest ponad 100 wystaw w kraju i za granicą, wiele spotkań autorskich, publikacji, tekstów. Wydała też kilka książek. Romana Kaszczyc żyje nie tylko jako twórca w swoich dziełach, ale również może przede wszystkim jako wrażliwy człowiek w pamięci i sercach tych, którzy ją znali.

Fot.: Katarzyna Mielcarek/