Premiera*** „Zachować w pamięci”- reportaż Izabeli Patek

13:47

20 stycznia 2017

Posłuchaj*** „Bezdomni”- reportaż Cezarego Galka

09:00

15 stycznia 2017

Chodzą ulicami ludzie…

Najczęściej mijamy ich obojętnie zajęci swoimi sprawami, goniący za wciąż uciekającym dniem. Czasem uwagę naszą zwróci na chwilę jegomość proszący o datek czy koczująca na ławce niemłoda już kobieta. Czasami coś damy, podejrzewając, że i tak zostanie to przeznaczone na alkohol. Oddalamy się pośpiesznie, aby zapomnieć. Być może wielu z nich zrobiłoby to samo przed laty, gdy byli młodsi, mieli rodzinę, dom i ustabilizowane życie. Mało kto z nich wtedy przypuszczał, że niebawem przyjdzie mu żyć na ulicy. Do tematu bezdomności wracamy zazwyczaj zimą, gdy kolejna osoba koczująca na działkach czy w pustostanie nie obudzi się już nigdy. Jednak jest to już tylko nieodwracalny skutek a nie przyczyna. Ich droga do bezdomności zaczyna się bowiem znacznie wcześniej. A powodów jest tyle, ilu ludzi bez domu.

Z noclegowni i stołówki nowosolskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta korzystają ludzie bezdomni, bezrobotni i skrajnie ubodzy, którzy chcą żyć, dlatego zamiast koczować, starają się pokonać własne słabości np. miłość do alkoholu i dopasować się do panujących tu zwyczajów. Trzymają się kurczowo myśli, że jeszcze nie wszystko stracone i może uda się im wrócić do normalności. Podobno są tacy, którym się to udało…

Premiera w niedzielę po godzinie 9.00.

Posłuchaj audycji.

Podczas nagrań do reportażu

Premiera*** „Nasz dom”- reportaż Marzeny Wróbel

16:00

7 stycznia 2017

Premiera*** „Zosia”- opowieść o Zofii Bilińskiej w reportażu Izabeli Patek

12:54

5 stycznia 2017

Szczęśliwego Nowego Roku z radiowym reportażem

14:18

30 grudnia 2016

Święta z radiowym reportażem

13:30

23 grudnia 2016

Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzą reporterzy Radia Zachód mając nadzieję  że znajdzie się w Waszych domach miejsce również na świąteczny reportaż. Zapraszamy.

I DZIEŃ ŚWIĄT (niedziela) po 9.00.

„Święta przy kominku”- reportaż Izabeli Patek

W świąteczną niedzielę będziemy gośćmi naszych słuchaczy ze Skwierzyny. Córki, zięciowie i wnuki nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez ozdób przygotowywanych przez panią Lucynę, która z papieru wyczarowuje prawdziwe cudeńka: choinki, gwiazdki, ozdobne kulki.

Pani Lucyna Skorek przyjechała do Skwierzyny po zakończeniu II wojny światowej jako dwuletnie dziecko z Lidy, która obecnie wchodzi w skład Białorusi. Mieszka tu od tego czasu wraz z rodziną. Ma dwie już tu urodzone córki: Małgorzatę i Bożenę. To właśnie z nimi, ich mężami i dziećmi seniorka rodu spędza kolejne święta a mieszkają w sąsiednich domach. W każdym z nich jest kominek, przy którym spotyka się rodzina. Rodzina chwali seniorkę rodu za przepyszne ciasta, wśród których szczególne miejsce zajmuje torcik makowy. Pani Lucyna przygotowuje także wraz z wnuczką Weroniką pierniczki, które wspólnie ozdabiają. Świętom Bożego Narodzenia w rodzinie pani Lucyny Skorek zawsze towarzyszy ciepło domowego kominka.

II DZIEŃ ŚWIĄT (poniedziałek) po 9.00

„Jest takie miejsce…”- reportaż Cezarego Galka

W świąteczny poniedziałek po śniadaniu zaproponujemy Państwu wyjście na spacer, albo wyjazd na ciekawą wycieczkę. Może do Klępska?

Szachulcowy Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zwany perłą jest architektury drewnianej. To unikatowy przykład sztuki sakralnej gdzie zgodnie współistnieją katolicyzm i wiara ewangelicka. Jak przed wiekami przyciąga ludzi zafascynowanych tym miejscem i dlatego  gotowych zostawić tu swój ślad. W reportażu wystąpią proboszcz parafii ks. Olgierd Banaś, opiekunka świątyni i przewodniczka Weronika Skupińska, organmistrz Adam Olejnik i inni zaangażowani w codzienne funkcjonowanie tego niezwykłego miejsca.

Powstanie budowli sięga XIV-go wielu. Jako siedziba parafii katolickiej świątynia funkcjonowała przez blisko dwa stulecia. Po reformacji w 1576 roku drewniany kościółek przejęli ewangelicy do późnogotyckiego ołtarza i innych elementów wystroju wnętrza dodając m innymi wspaniałe polichromie o tematyce zaczerpniętej ze Starego i Nowego Testamentu. Ponownie świątynia w Klępsku została poświęcona dla potrzeb rytu rzymskokatolickiego w 1945 roku jako kościół filialny parafii Łęgowo Sulechowskie. Zatem przykład ten udowadnia, że  tolerowanie różnic wyznaniowych przed wiekami było możliwe, możliwe więc jest tym bardziej teraz.

Kościółek jest skarbem architektury drewnianej, którego nie da się porównać do żadnego innego na terenie całej Europy. Niebawem zostanie ogłoszony Pomnikiem Historii.

Posłuchaj audycji.

Posłuchaj *** „Kuna”- reportaż Cezarego Galka

08:00

18 grudnia 2016

Premiera***„Przyszłam tu na chwilę…”- reportaż Izabeli Patek

12:13

9 grudnia 2016

Posłuchaj*** „Oczami duszy swojej”- opowieść o Jurku Garniewiczu, którego serce pozostało w Wilnie w reportażu Cezarego Galka

09:00

4 grudnia 2016

10 lat temu osiadł w województwie lubuskim w małej wsi Strychy nieopodal Przytocznej. Przywiózł tu worek wspomnień i świadomość, że choć może tu już zostanie, jednak nie zapuści korzeni, bo pozostały zupełnie gdzie indziej. Siedząc na tarasie w towarzystwie suczki Tajgi, wraca do chwil, które znaczą tak wiele. Czytaj dalej Posłuchaj*** „Oczami duszy swojej”- opowieść o Jurku Garniewiczu, którego serce pozostało w Wilnie w reportażu Cezarego Galka

Posłuchaj *** „James Malcolm – człowiek, który chce być Polakiem…”- reportaż Cezarego Galka

09:20

27 listopada 2016