Imieniny obchodzą: Halina, Marian, Klarysa

Folklor lubuski

Zespoły i grupy śpiewacze stanowią nieocenione bogactwo kulturowe województwa lubuskiego. Jest to między innymi zasługą ludzi, którzy w powojennej Polsce zdecydowali się przyjechać na Ziemie Zachodnie z różnych zakątków kraju, a nawet świata. Przywieźli ze sobą rodzimą kulturę i tradycje, romantyczną duszę wędrowca, ból i tęsknotę za rodzinnymi stronami. Nasze audycje: ”Donata swojskie klimaty” od poniedziałku do piątku w godz. 5:45 – 6:00 (piosenki zespołów ludowych i grup śpiewaczych oraz rozmowy o przemianach kulturalnych i społeczno-gospodarczych wsi i małych miasteczek). ”Ziemia i pieśń” w niedziele i święta w godz. 6:30 – 7:00. ”Na swojską nutę” od poniedziałku do piątku o godz. 18:55, w niedziele w godz. 11:45 – 12:00.

Bośniackie klimaty w Tomisławiu
Kategoria: Folklor lubuski Tagi: , , , , Komentarze: 0

Bośnia, to dla wielu Polaków z okolic Bolesławca druga ojczyzna. Tam się urodzili, żyli, chodzili do szkoły. Po wojnie wrócili wraz z rodzicami do Polski, ale sentyment do kraju dzieciństwa pozostał. Stąd kultywowanie tradycji i propagowanie jej podczas wielu „bałkańskich imprez”, organizowanych na Dolnym Śląsku.

Czytaj więcej
XI Bałkańska Festa w Bolesławicach
Kategoria: Folklor lubuski Tagi: , , Komentarze: 0

Bałkańska Festa co roku przyciąga tłumy gości. Magnesem jest muzyka i dobre jedzenie. Południowosłowiańskie klimaty są atrakcyjne nie tylko dla reemigrantów z Bałkanów. A organizatorzy zawsze starają się uatrakcyjnić imprezę występem zespołu z krajów byłej Jugosławii. W tym roku uczestnicy festy mogli podziwiać rewelacyjny zespół „Baščaršija” z Sarajewa.

Czytaj więcej
Zaprosili nas, czyli co, gdzie i kiedy w roku 2015
Kategoria: Folklor lubuski Tagi: , , , , Komentarze: 1

Tutaj będziemy zamieszczać zapowiedzi różnych imprez związanych z folklorem oraz życiem kulturalnym wsi i małych miasteczek. Dostajemy wiele zaproszeń, nie na wszystkich imprezach możemy być, ale o wszystkich możemy Państwa informować. W tym artykule będziemy podawać na bieżąco podstawowe informacje, otrzymane od organizatorów imprez lub znalezione na stronach domów kultury i samorządów. Informacje można przesyłać [...]

Czytaj więcej
XX Lubuski Przegląd Zespołów i Grup Śpiewaczych
Kategoria: Folklor lubuski, powiat żagański Tagi: , , , , Komentarze: 0

30 maja w Gościeszowicach na placu przy Gminnym Centrum Kultury odbył się jubileuszowy, XX Lubuski Przegląd Zespołów i Grup Śpiewaczych „Pejzaż muzyką malowany”. Organizatorem przeglądu jest Gminne Centrum Kultury w Niegosławicach z/s w Gościeszowicach, przy współudziale Urzędu Gminy Niegosławice, KGW z Gościeszowic i OSP Niegosławice.

Czytaj więcej
Powiatowy Folk Festiwal : muzyczna mozaika powiatu żagańskiego
Kategoria: Folklor lubuski, powiat żagański Tagi: , , Komentarze: 0

Żagańskie starostwo powiatowe było organizatorem pierwszego Powiatowego Folk Festiwalu w Żaganiu. Festiwal zorganizowany na zasadzie przeglądu miał na celu pokazanie całego bogactwa amatorskiej twórczości i promocję zespołów ludowych, śpiewaczych i folkowych, działających na terenie powiatu.

Czytaj więcej
Uroczystości w Lipinkach Łużyckich
Kategoria: powiat żarski, Region, Region Tagi: , Komentarze: 0

Dzisiaj w Lipinkach Łużyckich uroczyście rozpoczęto oficjalne obchody 70-lecia osadnictwa. Uchwałą Rady Gminy obchody będą się składać z szeregu imprez, mających na celu przypomnienie i przekazanie młodemu pokoleniu historii ich ojców i dziadków. Uroczystości poprzedziły imprezy zorganizowane przez działające w Lipinkach Łużyckich stowarzyszenie „Podajmy sobie ręce”: 26 kwietnia był to VII Powiatowy Festiwal Piosenki Biesiadnej [...]

Czytaj więcej
Donat Linkowski laureatem Lubuskiego Wawrzynu.
Kategoria: Folklor lubuski Tagi: , , Komentarze: 3

Czesław Sobkowiak, poeta lubuski, dr hab. Małgorzata Konopnicka, prof. UZ i red. Donat Linkowski, dziennikarz Radia Zachód zostali laureatami Lubuskich Wawrzynów 2014 – nagród za najlepszą książkę literacką, naukową i utwory dziennikarskie opublikowane w 2014 roku. Nagrody wręczono 26 lutego br. podczas gali, która odbyła się w Sali Dębowej WiMBP im. C. K. Norwida w [...]

Czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 16

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Twoje pytanie (wymagane)

captcha

Wpisz kod z powyższego obrazka (wymagane)