Studenci gorzowskiej WSB rozpoczęli rok akademicki

12:04

1 października 2016

PILNE: Szpital zamyka oddziały

11:50

1 października 2016

Szpital w Krośnie Odrzańskim wyłącza czasowo dwa oddziały. Zamknięta będzie chirurgia ogólna oraz oddział położniczo-ginekologiczny. Starostwo powiatowe otrzymało informację, że oddziały będą zamknięte do czwartku.

Wszystko wskazuje na to, że taki ruch jest efektem problemów spółki zarządzającej szpitalem. W ostatnich tygodniach mówiliśmy, że spółka boryka się z brakami kadrowymi. Władze powiatu narzekały zaś na poziom usług.

Starostwo powiatowe chce rozwiązać umowę ze spółką. W poniedziałek na specjalnym posiedzeniu zbierze się zarząd powiatu.

SZTUKowanki po miesięcznej przerwie wrócą w listopadzie

11:41

1 października 2016

Odszedł Jan Kłosiński, wieloletni pracownik zielonogórskiej rozgłośni Polskiego Radia

11:08

1 października 2016

Nowy rok akademicki. Szanse dla przyszłych pracowników

10:15

1 października 2016

Przed nami nowy rok akademicki. W Gorzowie startuje Akademia im. Jakuba z Paradyża, która powstała z przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W Zielonej Górze – Uniwersytet obchodzi 15-lecie. Dziś w Radiu Zachód przyglądamy się ofercie lubuskich uczelni. Sprawdzamy też, czy wyższe wykształcenie wciąż jest w cenie.

Powstanie akademii w Gorzowie to dla uczelni przede wszystkim prestiż, naukowa kadra i nowe możliwości badawcze – mówi prorektor do spraw studenckich Przemysław Słowiński.

A jakie znaczenie dla studentów ma to, że będą studiować już nie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, a w Akademii?

Akademia im. Jakuba z Paradyża oferuje studia na czterech wydziałach: humanistycznym, ekonomicznym, technicznym oraz na wydziale administracji i bezpieczeństwa narodowego. Uczelni brakuje jeszcze dwóch wydziałów z prawem do doktoryzowania, co jest podstawą akademii. Na spełnienie tego warunku uczelnia ma trzy lata. Akademia stawia na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Dysponuje bazą, przygotowaną także dla studentów niepełnosprawnych.

Nowy rok akademicki dla Uniwersytetu Zielonogórskiego to szczególnie uroczysty moment, ponieważ uczelnia świętuje w tym roku jubileusz 15-lecia powstania. Ewa Sapeńko, rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego, zwraca jednak uwagę, że historia uczelni sięga dalej, niż 2001 rok. „Nasza droga do uniwersytetu rozpoczęła się bowiem ponad 50 lat temu” – podkreśla Sapeńko:

Połączenie WSP i Politechniki Zielonogórskiej w jedną uczelnię nie należało do najłatwiejszych. Ewa Sapeńko uważa jednak, że warto było to zrobić, mimo problemów finansowych i trudnego procesu scalania dwóch różnych uczelni w jeden uniwersytet:

Zdaniem Ewy Sapeńko, jubileusz 15-lecia utworzenia Uniwersytetu Zielonogórskiego to dobra okazja, aby przypomnieć sobie, jaką drogę przeszła w tym czasie uczelnia w Zielonej Górze i jak bardzo się rozwinęła:

Ponad trzydziestu studentów obcokrajowców rozpocznie w tym roku studia na kierunku filologia polska jako obca w Collegium Polonicum w Słubicach. Są to głównie obywatele państw zza naszej wschodniej granicy. Od lat zainteresowanie tym kierunkiem nie słabnie, a do Słubic przyjeżdżają m.in.  Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini. – Studenci przede wszystkim zgłębiają tajniki języka polskiego – podkreśla Ksymena Filipowicz-Tokarska  kierownik Studiów Filologii Polskiej jako Obcej w Collegium Polonicum:

Rok akademicki 2016/2017 rozpocznie się w słubickim Collegium Polonicum bardzo uroczyście. W tym roku przypada bowiem jubileusz 25-lecia powstania tej uczelni na polsko-niemieckiej granicy. W funkcjonującej na styku dwóch państw i prowadzonej wspólnie przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą placówce wykształciło się przez te lata ponad 3 tysiące osób. 13 i 14 będzie okazja do wspomnień, spotkań i podsumowań z okazji ćwierćwiecza istnienia Collegium Polonicum podkreśla Ewa Bielewicz-Polakowska z działu PR uczelni:

Z tej okazji wydano również album ze wspomnieniami i ciekawostkami związanymi z powstawaniem i funkcjonowaniem Collegium Polonicum. 14 października natomiast odbędzie się pierwszy w historii placówki zjazd absolwentów.

W Sulechowie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa stawia na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Oferta kształcenia w miarę możliwości jest dostosowywana do potrzeb firm poszukujących pracowników. Mówił w Radiu Zachód  dr Radosław Kasperek z Instytutu Politechnicznego PWSZ:

W tym roku umowę z sulechowską uczelnią podpisała jedna z dużych firm ze Świebodzina, w której 60 procent załogi stanowią inżynierowie. Dyrektor marketingu Katarzyna Sawka liczy na dobrą realizację porozumienia:

Na Uniwersytecie Zielonogórskim, AJP w Gorzowie, Collegium Polonicum w Słubicach czy PWSZ w Sulechowie studiować będzie kilkanaście tysięcy studentów. Większość z nich liczy, że wyższe wykształcenie ułatwi im później znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Czy tak rzeczywiście będzie? Jak się okazuje, nie zawsze. Potwierdza to rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Małgorzata Kordoń, która podkreśla, że tylko w tym roku w rejestrach bezrobotnych w naszym regionie zarejestrowano już kilka tysięcy absolwentów szkół wyższych:

Jak zaznacza Nina Kowalonek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze, wyższe wykształcenie nikomu nie zagwarantuje zatrudnienia.
Daje jednak pewną przewagę na rynku pracy:

Wybierając studia warto więc sprawdzić, po jakich kierunkach będziemy mieli problem ze znalezieniem pracy. Widać to wyraźnie w statystykach Wojewódzkiego Urzędu Pracy:

A co w takim razie warto teraz studiować?

Czy w dzisiejszych czasach ukończenie studiów daje lepszy start na rynku pracy? O to pytaliśmy zielonogórzan. Większość twierdzi – studia warto zrobić dla siebie i poszerzenia horyzontów, ale na rynku pracy magistrom i inżynierom wcale nie jest łatwiej:

Czy osoby z wyższym wykształceniem mają łatwiej na rynku pracy? Przykład z Nowej Soli. Tu ponad 300 bezrobotnych osób zarejestrowanych jest w Powiatowym Urzędzie Pracy. O tym w rozmowie Marka Turowskiego z Katarzyną Podgórską zastępcą dyrektora placówki.

Dzięki jakim umiejętnościom łatwo znajdziemy pracę i jakimi cechami powinniśmy się wyróżniać? Czy tytuł magistra to konieczność, a może liczy się bardziej doświadczenie lub zaliczone staże? Wśród gorzowskich przedsiębiorców sprawdziliśmy kto z wchodzących na rynek pracy młodych ludzi ma największe szanse na zatrudnienie. Anna Siwko, prezes Hotelu Mieszko w Gorzowie mówi, że w jej branży wszystko uzależnione jest od stanowiska. Wykształcenie zawodowe najchętniej widziane jest wśród kelnerów i kucharzy. Z kolei recepcjoniści powinni wyróżniać się określonymi umiejętnościami i kompetencjami:

A jak sprawa ma się w dużych przedsiębiorstwach? Andrzej Behrendt, członek zarządu i dyrektor zakładu Borne Furniture w Gorzowie i Barlinku, mówi, że przyjmowanie do firmy podzielone jest na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy osób zatrudnianych na stanowiskach produkcyjnych, a druga osób do pracy nadzorczej, w technologii, rozwoju i w biurze. Druga grupa powinna legitymować się doświadczeniem zawodowym i wysokim wykształceniem. Jakie kierunki są najbardziej pożądane?

Na które z kierunków postawić, by po studiach otrzymać dobrze płatną pracę? Czy rozpocząć pracę jeszcze podczas studiów? To pytania, które zadają sobie studenci bez względu na rodzaj uczelni i miejsce zamieszkania. Z takimi pytaniami zwróciliśmy się także do ekspertów. Paweł Banaś – konsultant do spraw rekrutacji w firmie Synergia Konsulting – twierdzi, że ważne,aby już podczas edukacji być jak najbardziej kreatywnym i rozwijać swoje umiejętności

Paweł Banaś dodaje, ze dziś najpopularniejszym i najatrakcyjniejszym kierunkiem cenionym przez pracodawców są kierunki informatyczne.

Oprócz informatyki „w cenie” są także kierunki związane z zarządzaniem produkcją, ekonomia oraz języki obce.

Jakie kierunki są dziś w „cenie” – pracodawcy ze Strzelec Kraj  pytał w firmach w Strzelcach Krajeńskich Adam Król.

Mateusz Skałecki i Gracjan Zbiegień, absolwenci uczelni w Gorzowie  jako pracę inżynierską, zaprojektowali i zbudowali drona. Z powodzeniem obronili swoją pracę dyplomową. Czy mają szansę znaleźć pracę w lubuskim przemyśle? Pytał Zbigniew Bodnar:

 

RPO: Problemy osób starszych powinny być rozwiązywane systemowo

09:11

1 października 2016

Osoby starsze potrzebują w lepszego dostępu do ochrony zdrowia, odpowiedniej infrastruktury i pomocy socjalnej – tak wynika z analiz Biura rzecznika Praw Obywatelskich. Zastępczyni RPO Sylwia Spurek a powiedziała, że wielu seniorów zgłasza problemy z dostępem do potrzebnych świadczeń zdrowotnych. „Nadal jest bardzo niewielu lekarzy geriatrów, łóżek geriatrycznych w szpitalach – osoby starsze nie mają dostępu do właściwej, dla niech bardzo potrzebnej opieki zdrowotnej, dodatkowo u rożnych innych lekarzy czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne jest dłuższy niż u młodszych, co jest pośrednią dyskryminacją ze względu na wiek” – powiedziała zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Czytaj dalej RPO: Problemy osób starszych powinny być rozwiązywane systemowo

Sobotni Konkurs Sportowy (1.10)

09:02

1 października 2016

Promocja transplantacji poprzez Nordic Walking

09:00

1 października 2016

W Bogdańcu jutro odbędzie się już szósta edycja Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking im. Prof. Zbigniewa Religi. Wydarzenie ma na celu promocję transplantacji wśród społeczeństwa. Do udziału w imprezie zachęca Agnieszka Wiśniewska z gorzowskiego szpitala, który włączył się w organizację marszu:

Osoby, które nigdy nie miały styczności z kijkami również są mile widziane:

Na uczestników marszu będą czekać nagrody: m.in. bilet lotniczy lub pakiety badań. Zbiórkę zaplanowano na terenie Zespołu Szkół w Bogdańcu przy ulicy Pocztowej.

Dziurawa Okólna na razie nie doczeka się remontu

08:32

1 października 2016

Jubileuszowy rok w Collegium Polonicum

08:20

1 października 2016