II Zielonogórski Bieg Górski Rollecoaster

17:50

23 września 2017

Kasprzyk: gen. Maćkowiak dał świadectwo jak służyć Rzeczypospolitej

14:59

23 września 2017

Gen. Maćkowiak dał niezwykłe świadectwo jak bezinteresownie służyć Rzeczypospolitej – powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości pogrzebowych gen. Maćkowiaka na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

„Pan generał powrócił do wolnej Polski. Po latach walk o niepodległość, po latach emigracji i tułaczki powrócił, bo taka była jego wola: spocząć – co za chwilę nastąpi – wśród jego kolegów. (…) Spocznie na tej nekropolii, gdzie złożono również prochy jego umiłowanego dowódcy, gen. Stanisława Sosabowskiego” – mówił Kasprzyk.

Jak podkreślił, żegnając dziś gen. Maćkowiaka, chcemy wyrazić wdzięczność wobec jego postawy i miłości do ojczyzny, która „każdego dnia i każdej chwili przepełniała jego życiorys”. „Dał niezwykłe świadectwo, jak bezinteresownie służyć Rzeczypospolitej” – dodał szef UdSKiOR.

„Był przedstawicielem pokolenia, które ukształtowała poezja wielkich romantyków. Ukształtowały słowa Juliusza Słowackiego, który w jednym ze swoich poematów napisał: +Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu. Gniazdo na skałach orła+. To było mottem życia gen. Alfonsa Maćkowiaka: zamiast domu wybrać gniazdo na skale orła, lecieć wysoko ponad chmurami. Być dumnym, odważnym – to jest świadectwo życia, ale też testament pana generała, który każdy z nas musi realizować współcześnie” – zaznaczył Kasprzyk.

Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka rozpoczęły się mszą żałobną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu prochy generała złożono w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Alfons Wiktor Maćkowiak (ur. 29 marca 1916, zm. 31 stycznia 2017) – był polskim żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, instruktorem Cichociemnych, uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku oraz operacji „Market-Garden”. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł na Węgry, gdzie został internowany. W lutym br. został awansowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do stopnia generała brygady. Zmarł w Londynie. Jego rodzina zdecydowała się przenieść prochy do kraju.

Lubuskie Forum Radia Zachód

13:07

23 września 2017

W tym coś jest. Wydanie 50.

13:00

23 września 2017

X Koncert Charytatywny „Strzelczanie dla strzelczan” dla Eli i Sebastiana

12:12

23 września 2017

Sobotni Konkurs Sportowy (23.09) – mamy czwartego finalistę września

09:08

23 września 2017

Felieton polityczny: Krzywdy

17:45

22 września 2017

Każde porządne imperium musi mieć swoje siły interwencyjne zdolne do jego obrony. A ponieważ celem imperium jest gospodarcza eksploatacja kolonii, imperium rzadko ucieka się do rozwiązywania konfliktów za pomocą zbrojnej interwencji. Imperium raczej organizuje wojny konkurentom. Kiedy imperium słabnie i nie ma kasy na zbrojne prężenie muskułów, pojawiają się tajne siły specjalne do usuwania wrogów imperium. O tym właśnie jest książka Vincenta Nouzille Zabójcy w imię republiki. Republiki francuskiej, dla ścisłości.

Czytaj dalej Felieton polityczny: Krzywdy

Drogówka przyjrzy się zachowaniu kierowców na ul. Warszawskiej

16:31

22 września 2017

Zarzuty dla nastolatka w związku z atakiem bombowym w londyńskim metrze

16:28

22 września 2017

Uproszczenie przepisów budowlanych już gotowe

15:09

22 września 2017