°C

Wojskowe uroczystości w Przewozie

lubuskie.pl

W Przewozie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 73 rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej przez żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Zacięte i krwawe walki odbywały się w rejonie Przewozu, Sanic i Sobolic od 16 do 19 kwietnia 1945 roku.

– Uroczystości rozpoczynamy w Przewozie pod pomnikiem poległych żołnierzy. W tym roku zabraknie jednego z ówczesnych dowódców, płk. Bronisława Jakimowicza – informuje ppłk rez. Krzysztof Polusik, prezes Stowarzyszenia 42 Pułku 11 Brygady w Żarach.

 

Każdego roku po uroczystościach pod pomnikiem, uczestnicy udają się nad Nysę Łużycką wrzucają kwiatów do rzeki, na pamiątkę wydarzeń z 1945 roku. Potem wspólnie śpiewają pieśni patriotyczne. Dodajmy, że walki żołnierzy polskich przy forsowaniu Nysy Łużyckiej zostały upamiętnione na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.