°C

Wesołe jest życie staruszka?

Fot. Pixabay.com

Różne aspekty opieki geriatrycznej były tematem konferencji naukowej, jaka odbyła się dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jak zaznacza dr Ewa Skorupka, prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, rosnąca z roku na rok liczba osób starszych i związane z tym problemy są wyzwaniem, do którego należy się dobrze przygotować.

Stąd właśnie taki a nie inny temat konferencji:

 

Prof. Jerzy Marcinkowski, jeden z uczestników dzisiejszej konferencji, podkreśla, że jedną z podstaw dobrego funkcjonowania w podeszłym wieku jest aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia dostosowane do wieku i stanu zdrowia:

 

Urszula Kawalec – Hurny, wojewódzka konsultantka ds. geriatrii, zwracała z kolei uwagę na zaniedbania w systemowej opiece nad osobami starszymi. Jak mówi, w województwie lubuskim, podobnie, jak i w całej Polsce, brak jest wyspecjalizowanych oddziałów geriatrycznych, brakuje też poradni dla pacjentów po 65. roku życia.

– Wszyscy wiemy, że społeczeństwo się starzeje, ale nadal nie wiele robimy, aby się do tego przygotować – dodaje:

 

Dodajmy, że konferencję geriatryczną na Uniwersytecie Zielonogórskim zorganizowano przy współpracy Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, Polskiego Towarzystwa Higienicznego i lubuskiego oddziału Towarzystwa Gerontologicznego.

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP