°C

Watra płonie już 50 lat

arch. zespołu

Zespół Górali Bukowińskich Watra z Brzeźnicy obchodzi w tym roku 50 rocznicę powstania. To jeden z pierwszych zespołów w Polsce, który kultywuje folklor bukowiński. Od 1969 roku dał setki koncertów w kraju i zagranicą.

– Zespół Watra otrzymał w 1981 roku Nagrodę i. Oskara Kolberga, Za zasługi dla kultury ludowej – przypomina Jerzy Adamowicz, wójt gminy Brzeźnica.

 

 

Zespół zamiennie mówi też o folklorze Górali Czadeckich, których pierwotne siedziby były wokół miasta Czadca, leżącego dziś w Czechach, będącym integralną częścią Śląska Cieszyńskiego. Stąd właśnie na początku XIX stulecia wyruszyła część mieszkańców na Bukowinę w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania. Po II wojnie światowej ludność polska, która zdecydowała się na przyjazd do Polski osiedliła się m.in. w gminie Brzeźnica.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP