°C

Studenci pamiętają o pacyfikacji profesorów

pixabay.com

Ponad setka studentów upamiętniła krakowskich profesorów aresztowanych na początku II wojny światowej. W 79. rocznicę Sonderaktion Krakau, na cmentarzu Rakowickim studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych krakowskich uczelni oddali hołd naukowcom uwięzionym przez hitlerowców. Przynieśli ze sobą znicze i wiązanki kwiatów, które złożyli na grobach naukowców.

Profesor Wojciech Nowak – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego – zaznaczał, że podtrzymywanie pamięci o zamordowanych i zmarłych wykładowcach jest obowiązkiem władz krakowskich uczelni „Od wielu lat upamiętniamy ten dzień, pochylając głowy nad grobami naszych poprzedników. Pamięć o tych wydarzeniach trwa i to jest dla nas najważniejsze” – mówił rektor UJ.

6 listopada 1939 roku hitlerowcy podczas akcji pacyfikacyjnej aresztowali 183 profesorów i asystentów z UJ, Akademii Górniczej oraz Akademii Handlowej. Naukowców wywieziono do obozów koncentracyjnych, między innymi w Dachau. Wielu z nich właśnie tam zmarło.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP