°C

Rafalska: Ważne, by samorządy dostrzegały problemy osób starszych

fot. PAP/Lech Muszyński

Samorządy powinny dostrzegać osoby starsze i budować własną politykę senioralną, zanim zjawisko starzenia się społeczeństwa będzie dla nich problemem - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas otwarcia Klubu Senior+ w Cybince. Elżbieta Rafalska zapewniła, że samorządy mogą przy tym liczyć na wsparcie rządu.

Klub w Cybince powstał dzięki rządowemu dofinansowaniu z programu Senior+. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli m.in. seniorzy, władze miasta i gminy oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Posłuchaj relacji:

„Bardzo się cieszę, jak takie małe placówki, zintegrowane, bliskie osobom starszym powstają nie zawsze w dużych miastach, aglomeracjach, ale powstają w niedużych, średnich gminach, czasami gminach wiejskich, czasami miejsko-wiejskich. To jest bardzo ważne, żeby samorządy dostrzegały problemy osób starszych, żeby budowały tę własną politykę senioralną wobec osób starszych wcześniej, zanim stanie się ona uciążliwym problemem” – powiedziała Rafalska.

Minister życzyła seniorom z Cybinki, by w tym miejscu odnajdywali swoje pasje, miło spędzali czas i realizowali swoje zainteresowania. „Chciałabym, żeby tego typu palcówki powstawały w wielu innych samorządach. Resort oczywiście tego typu działania będzie wspierał” – dodała minister.

Rafalska wskazała, że osób starszych przybywa w społeczeństwie szybciej niż młodych, co rodzi określone wyzwania, na które muszą odpowiadać samorządy lokalne. „Są samorządy, które nie są zainteresowane rozwijaniem polityki senioralnej. Ja mówię przekornie – jeszcze nie są zainteresowane, bo za chwileczkę na pewno będą” – zaznaczyła.

Burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk wyraził zadowolenie, że dzięki rządowemu dofinansowaniu w Cybince mogła powstać placówka dla seniorów. „To nie jest nasze ostatnie słowo w tym zakresie” – zadeklarował.

Klub Seniora w Cybince mieści się w budynku przy stadionie piłkarskim, w zaadaptowanych na ten cel byłych mieszkaniach gminnych. Na utworzenie klubu gmina otrzymała z resortu rodziny prawie 130 tys. zł, a łącznie wydała na ten cel 160 tys. zł. Klub ma w swojej ofercie zajęcia o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym. Na klubowe zajęcia zapisanych jest prawie 80 osób z całej gminy. Jest on otwarty od poniedziałku do piątku przez sześć godzin.

„Dla nas, starszych ludzi na emeryturze to jest bardzo ważne. Chcemy sobie coś wnieść w nasze życie, chcemy pracować. Możemy się codziennie spotykać, dwa razy w tygodniu mamy warsztaty. To jest piękna rzecz, tylu ludzi nie poznawaliśmy wcześniej” – powiedziała PAP mieszkanka Cybinki Terasa Zuggermier.

Koordynatorka Klubu Senior+ w Cybince Alicja Jankowska powiedziała PAP, że zainteresowanie jego działalnością rośnie z dnia na dzień. „Cały czas zgłaszają się kolejne osoby. To pokazuje, że tego typu placówka była potrzebna w naszej gminie, a seniorzy mają duży zapał i wiele energii, by aktywnie wspólnie spędzać wolny czas” – dodała.

W ramach programu Senior+ jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dotację na utworzenie lub wyposażenie placówki (300 tys. zł w przypadku dziennego domu Senior+ oraz 150 tys. zł w przypadku klubu Senior+), a także na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek. Kwota dofinansowania na utrzymanie jednego miejsca miesięcznie to do 300 zł w dziennym domu i do 200 zł w klubie.

W Lubuskiem, w ramach tegorocznej edycji programu, oferty na uruchomienie nowych placówek złożyło dziewięć samorządów. Jedna gmina wycofała swój wniosek, a pozostałe osiem otrzymało dotacje we wnioskowanej kwocie – łącznie ok. 2 mln zł. Aktualnie w woj. lubuskim funkcjonuje osiem placówek Senior+: pięć dziennych domów mających łącznie 157 miejsc (Zbąszynek, Zielona Góra, Skwierzyna, Witnica, Kargowa) i trzy kluby Seniora (łącznie 70 miejsc) w Lubrzy, Lubiszynie i ten w Cybince. Po utworzeniu kolejnych w tym roku wzrośnie do 16, a łącznie będą w nich 432 miejsca.

Na realizację programu Senior+ w 2018 r. rząd zaplanował 80 mln zł – najwyższą kwotę w historii tego programu.

„Powstaje 214 nowych placówek typu domy dziennego pobytu lub kluby seniora i też dla 224 placówek dajemy dofinansowanie do miejsc pobytu. Zostało nam jeszcze trochę pieniędzy. W związku z tym jest dogrywka, jeszcze trochę terminu marcowego na to, żeby samorządy mogły składać wnioski” – powiedziała w Cybince minister Rafalska.

Minister przypomniała, że oprócz programu polityki senioralnej adresowanego do samorządów, jest także program aktywności na rzecz osób starszych realizowany przez podmioty z trzeciego sektora – fundacje, stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. Na ten program przeznaczonych jest 40 mln zł.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.