°C

Rafalska w „Sieci”: Twierdzenie, że 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości

Fot. Krzysztof Filmanowicz

Twierdzenie, że 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości - mówi w wywiadzie dla "Sieci" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że nawet polityczni przeciwnicy PiS obiecują utrzymanie programu w przypadku wygranych wyborów. Jej zdaniem jednak ich wiarygodność "pozostawia wiele do życzenia".

Na uwagę, że zdaniem niektórych 500 zł to za mało, Rafalska odparła, że narracja, według której wszystko drożeje, a w związku ze wzrostem cen 500 zł miesięcznie na dziecko to mało, jest nieprawdziwa. „W pierwszym roku działania programu Rodzin 500 plus, czyli w 2016 r. mieliśmy deflację, czyli ceny spadały. 2018 był rokiem inflacji – i to niewysokiej” – zaznaczyła szefowa MRPiPS.

„Możemy się zastanawiać nad podniesieniem progu kryterium dochodowego przy przyznaniu świadczenia na pierwsze dziecko. Minimalne wynagrodzenie za pracę rośnie, a my nie zamierzamy pozwolić na to, by dwuosobowa rodzina straciła świadczenie z tego tytułu” – powiedziała. „Nie zgadzam się natomiast z tezą, że 500 plus nie spełnia swojej funkcji i jest niewystarczające” – dodała.

Odnosząc się do pojawiającego się w mediach zarzutu oszczędzania na programie poprzez niewypłacanie świadczeń samotnym matkom, które nie wystąpiły o alimenty od drugiego rodzica, minister podkreśliła, że „nic takiego się nie zdarzyło”. „Niektóre media atakują nas już rytualnie i zaczynamy się przyzwyczajać” – powiedziała Rafalska.

W jej ocenie „chodzi o to, żeby wprowadzać stan niepokoju wśród rodzin i straszyć je złym ministerstwem”. „Samotnych rodziców wspieramy znacznie bardziej niż koalicja PO-PSL” – przekonywała.

Jak podkreśliła szefowa MRPiPS, „twierdzenie, że program Rodzina 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości”. „Nawet nasi polityczni przeciwnicy obiecują, że w przypadku wygranych wyborów utrzymają program. Chociaż, jak pokazuje doświadczenie z poprzednich lat, ich wiarygodność pozostawia wiele do życzenia” – dodała.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.