°C

Radny Platformy straszy dziennikarzy

fot. Facebook/Radio Zachód

Prominentny polityk lubuskiej Platformy Obywatelskiej grozi pracownikom Polskiego Radia Zachód. Pod opublikowaną przez nas informacją o aktualnym sondażowym poparciu dla partii politycznych, Sebastian Ciemnoczołowski napisał, że nasi dziennikarze będą musieli wyprowadzić się z województwa lubuskiego. Zapowiedział także rozliczanie mediów porównując przyszłą akcję do procesu dekomunizacji. 

O komentarz do próby zastraszania dziennikarzy Polskiego Radia Zachód zapytaliśmy polityków.

Partyjny kolega Ciemnoczołowskiego, prawnik Adam Urbaniak z Platformy Obywatelskiej nie widzi w słowach radnego sejmiku nic zdrożnego. Na naszej antenie o sprawę pytał go Janusz Życzkowski:

Innego zdania jest Piotr Barczak z Prawa i Sprawiedliwości. Komentując próbę zastraszania dziennikarzy, mówi wprost – to powinno być karane:

Informacja o komentarzu radnego Platformy Obywatelskiej została przekazana władzom partii w regionie. Czekamy na oficjalne stanowisko w tej sprawie. 

4 odpowiedzi na “Radny Platformy straszy dziennikarzy”

 1. Nie wiem jak z Radio Zachód, ale Radio Zielona Góra od czasów „dobrej zmiany”, czyli rządów Bożeny Ronowicz z PiS w Radzie Programowej i Janusza Życzkowskiego w publicystyce i informacjach, stało się tubą propagandową Prawa i Sprawiedliwości. Nigdy wcześniej nie było tyle jadu i takich ataków wymierzonych w każdego kto nie popiera PiS.

 2. Komentarz wyrwany z kontekstu całej dyskusji pod postem Radia Zachód na FB.

  Oto co w dalszej części tej samej rozmowy na FB pisałem do radnego Budzińskiego z PiS:
  „ …to nie groźby tylko życie. Po tym jak zachłyśnięci zwycięstwem, nasyceni butą, żeście powyrzynali wszystkich nie swoich z instytucji publicznych i po tym jakie wasi niektórzy „nawróceniu” dziennikarze w radiu świństwa innym zrobili, może okazać się, że będzie im ciężko wśród tych ludzi żyć i patrzeć im w oczy”. Koniec cytatu. I taki był sens słów o wyprowadzaniu się z województwa. Napisałem to, co wielu ludzi mi mówi i co myśli. Jedni cicho, drudzy głośniej. Więc może jest coś jednak na rzeczy? Jedyne do czego mogę mięć uwagę to do słowa „powyrzynali”, bo nie jest zbyt poprawne politycznie, ale to dyskusja na portalu społecznościowym, a nie rozprawa doktorska.

  Czy to przypadek, że radio wyciąga jeden z kilku moich komentarzy w dyskusji i robi z tego cały news oraz poświęca program publicystyczny? Czy ktoś szczególnie wziął sobie moje słowa do serca? Dziennikarz powinien być obiektywny i rzetelny. Jak zaczyna być rzecznikiem jednej z partii politycznych, szczególnie partii rządzącej, która przejęła władzę w mediach publicznych, to przestaje być dziennikarzem. A takich zachowań i sytuacji jest niestety coraz więcej. Radio Zachód jest przecież instytucją finansowaną ze środków publicznych, a nie z komitetu centralnego PiS.

  Przypomniał mi się w tym kontekście zeszłoroczny, paskudny atak na przewodniczącego PO w regionie, senatora RP Waldemara Sługockiego. Wielu dziennikarzy różnych mediów zniesmaczonych było sposobem i stylem takiego ataku, a to już coś znaczy, bo środowisko to na ogół jest w stosunku do siebie solidarne. Tych przykładów jest więcej.

  Warto w tym miejscu zacytować prof. Sobczaka, wybitnego znawcę mediów, który podkreśla w swoim komentarzu do Prawa Prasowego, że „w kodeksach zawód dziennikarza jawi się jako służba, a on sam jako osoba pełniąca ważną misję. Kodeksy dziennikarskie pomijają np. prawa i obowiązki właścicieli gazet, stacji radiowych czy telewizyjnych, a tymczasem to oni często naruszają zasady etyczne i prawne, zaś dziennikarz jest tylko narzędziem w ich rękach. Normy etyczne, zapisane w tych kodeksach, nie wystarczą do zabezpieczenia jednostki przed atakami ze strony dziennikarzy, naruszającymi cudze dobra osobiste, prywatność, cześć, godność, itp.”

  Przy okazji chciałbym wyraźnie podkreślić, że większość dziennikarzy i pracowników Radia Zachód bardzo cenię i szanuję. Z wieloma współpracuję od lat i będziemy pewnie jeszcze wielokrotnie współpracować. Na niektórych się bardzo zawiodłem. Nie tylko ja. Niestety zawsze znajdą się jakieś czarne owce, które mylą zawód dziennikarza ze zgoła innym zajęciem, a co gorsza psują opinię tak zasłużonej dla regionu instytucji oraz innych koleżanek i kolegów. Radiu Zachód z okazji 65. lecia życzę powodzenia i wszelkiej pomyślności oraz prawdziwej dobrej zmiany.

 3. Ostatnie informacje są niepokojące.
  Jeden z radnych PO ponoć zaatakował Polskie Radio Zachód.
  Dlatego proponuje, otoczyć całą rozgłośnie barierkami. Następnie postawić wszędzie policję, podobnie jak przy miesięcznicy a Prezesowi Życzkowskiemu dać ochronę Biura Ochrony Państwa.
  POLSKA JEST JEDNA
  REDAKTOR ŻYCZKOWSKI TEŻ!

 4. No proszę, proszę, radny S. Ciemnoczołowski znów znów wyprowadza ludzi, z tym razem z województwa. Zainteresowanych etyką postępowania S. Ciemnoczołowskiego zachęcam do odwiedzenie profilu Społeczna Kargowa, gdzie można dowiedzieć się, w jaki, jego zdaniem, sprytny sposób uniknął wywiązania się z obowiązku realizacji wyroku Sądu Rejonowego w Świebodzinie Wydział IV Karny w Sulechowie, gdzie został prawomocnym wyrokiem skazany z art. 212 kk , za znieważenie na fb dwóch mieszkańców Kargowej w czasie, gdy był włodarzem Gminy Kargowa.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.