Zmarł najstarszy Lubuszanin – miał 113 lat

19:45

9 grudnia 2013

Monika Iłowska-Walkowiak

dziennikarz działu informacji, redakcja w Słubicach

Najstarszy mieszkaniec województwa lubuskiego, ostatni uczestnik Bitwy Warszawskiej zmarł w sobotę 7 grudnia. Józef Kowalski urodził się w Wicyniu w 1900 roku. W młodości był ułanem i żołnierzem, po zakończeniu wojennej zawieruchy uprawiał rolę i hodował zwierzęta. Przez wiele lat mieszkał w Przemysławiu koło Krzeszyc. Przez ostatnich 19 lat był podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Tursku

Józef Kowalski 2 lutego 2014 roku skończyłby 114 lat. Jego losy spinają trzy wieki. Jako młody chłopak brał udział w walce o niepodległość Polski. Najpierw jako ułan, potem żołnierz Kampanii Wrześniowej. W czasie II wojny światowej trafił do hitlerowskiej niewoli. Po zakończeniu wojennych działań wyjechał z rodzinnej miejscowości na Ziemie Odzyskane. Osiedlił się najpierw na Górnym Śląsku, potem we wsi Przemysław koło Krzeszyc. Do 1993 r. uprawiał 9 ha ziemi i hodował m.in. konie. Kiedy zmogła go choroba ziemię przekazał Skarbowi Państwa i zamieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Tursku.

W trakcie jubileuszu 110-lecia urodzin pan Józef Kowalski odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu premiera wręczono mu również szablę ułańską. Józef Kowalski odznaczony został również medalem „ Pro Memoria” ustanowionym w 2005 roku z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uhonorowały go także samorządy Warszawy, Radzymina i Wołomina nadając medale zasłużonego dla miasta i honorowego obywatela

Ostatnie pożegnanie najstarszego Lubuszanina odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 13.00 w kościele w Krzeszycach. Po mszy św. Józef Kowalski spocznie na lokalnym cmentarzu.

 

 

 

14 myśli na temat “Zmarł najstarszy Lubuszanin – miał 113 lat”

 1. Cześć i Chwała Bohaterom , Wiecznie Odpoczywanie Racz Mu Dać Panie

 2. O takich bohaterach,my Polscy Patrioci nigdy nie zapomnimy. Dziekujemy za wszystko Panie Józefie! Czesc i Chwała Bohaterom!

 3. „Pokój Ci wieczny w cichej krainie, Gdzie ból nie sięga, gdzie łza nie płynie, Gdzie słyszysz Boga głos serdeczny Pokój Ci wieczny”
  Cześć i Chwała.[*]

 4. Pani Autorko, proszę nie stosować pojęcia Ziemie Odzyskane, chyba że chce Pani powtarzać propagandę komunistów. Zachęcam do zagłębienia się w temat – jako lubuska dziennikarka powinna Pani wiedzieć, gdzie Pani mieszka.

 5. Sensymylia wywalczyl twoje zycie, o ktore ty zapewne walczyc nie potrafisz od co. Niech spoczywa w pokoju, chwala i czesc bohaterom.

 6. Szanujcie bohaterów, bo umierają ostatni !
  Cześć i chwała Bohaterom !

 7. Jaaa, 114 lat bez niepełnych 2 miesięcy ukończone! ciekawe czy miał dzieci i żonę?Pokój wieczny jego duszy.

 8. Husario! Bez rodziny nie dożyłby nawet 90-tki, bo by go jakiś czerwony cwaniak wykończył i przejął majątek, nazwisko i życiorys.

 9. @Sensymila: Po pierwsze, wywalczył np to, że Ty człowieczku możesz sobie siedzieć w fotelu i pisać swobodnie durne komentarze.
  Po drugie, nie sensymila tylko sensimilla.

Dodaj komentarz