Zły stan kościoła w Ośnie

11:52

29 listopada 2012

Monika Iłowska-Walkowiak

dziennikarz działu informacji, redakcja w Słubicach

Mieszkańcy Ośna Lubuskiego, władze gminy i miejscowa parafia próbują ratować XIII-wieczny kościół w mieście. W wyniku przeprowadzonej niedawno ekspertyzy okazało się, że zabytek jest w bardzo złym stanie technicznym. To, czego gołym okiem nie widać, może doprowadzić do katastrofy budowlanej.

 

 

Ekspertyza przeprowadzona została na zlecenie parafii p.w. Św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim i wykazała, że z powodu złej nośności podłoża, naruszona została posada konstrukcji.  – W kościele widoczne są liczne spękania i odchylające się ściany – wylicza ks.Piotr Grabowski proboszcz parafii.

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/11/29-grabowski.mp3|titles=ks.P.Grabowski]

 

Trzeba jak najszybciej przeprowadzić prace, które zabezpieczą świątynię. Koszt remontu i wzmocnienia podłoża sięga jednak kilku milionów złotych. Takich pieniędzy nie ma ani parafia, ani władze gminy. Na razie przygotowano więc projekt opiewający na ponad 1mln 300 tys. złotych, który trafił do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Krzysztof Bohuszko członek miejscowego zespołu parafialnego i radny Ośna Lubuskiego podkreśla, że na ratowanie takiego zabytku pieniądze powinny się znaleźć.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/11/29-bohuszko.mp3|titles=K.Bohuszko]

 

Burmistrz Ośna Lubuskiego Stanisław Kozłowski przyznaje, że każdego roku na zabytki w mieście przekazywanych jest kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym przypadku również parafia otrzyma wsparcie.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/11/29-kozlowski.mp3|titles=S.Kozłowski]

 

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Słubicach Jan Gielement na razie nie przewiduje zamknięcia obiektu. – Budowla będzie jednak cały czas monitorowana – dodaje.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/11/29-gielement.mp3|titles=J.Gielement] [audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/11/29-kosciol-do-popo.mp3|titles=posłuchaj nagrania:]

Kościół w Ośnie Lubuskim wybudowano w latach 1298 – 1350, w świątyni znajduje się wiele cennych zabytków, m.in. chrzcielnica z 1600 roku, pięciopiętrowy ołtarz z XVII wieku czy neogotyckie organy.

Jedna myśl na temat “Zły stan kościoła w Ośnie”

Dodaj komentarz