Wizja lokalna w Dąbrówce Wlkp.

12:30

23 lipca 2015

Marzena Wróbel-Szała

Dziennikarka działu informacji i reportażystka Radia Zachód, tel. 693-33-47-45, email: m.wrobel@zachod.pl

W Dąbrówce Wlkp. odbyła się wizja lokalna przedstawicieli urzędu gminy, kierownika centrum zarządzania kryzysowego, inspektora stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz specjalisty ds. zwalczania insektów.  Wiemy już, jaki konkretnie rodzaj karaczana zadomowił się we wsi.

To zadomka leśna i zadomka polna, które zazwyczaj żyją z dala od człowieka. Jak tłumaczy specjalista Tadeusz Ciejka, najprawdopodobniej karaczany rozprzestrzeniły się poza teren sortowni śmieci w poszukiwaniu pożywienia:

Karaczany zadomowiły się także w pobliskich zbożach. Dlatego przedstawiciele centrum zarządzania kryzysowego proszą rolników o kilkudniowe wstrzymanie się przed zbiorem zboża.

– Dalsze działania będą zależały od tego, czy ten rodzaj owada może zagrażać uprawom – mówi Arleta Miśkiewicz, powiatowy inspektor sanitarny w Świebodzinie:

Przez ostatnie 2 tygodnie w sortowni oraz najbliższej okolicy odbyły się 2 razy opryski, które miały zlikwidować problem. Niestety, nic nie pomogły. Na piątek zaplanowano kolejne opryski, tym razem innym środkiem owadobójczym.

 

 

Fot. Ewa Wójcik

Dodaj komentarz