W Skwierzynie chcą wybudować pomnik ofiar obozu przejściowego

17:39

16 lutego 2016

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

W Skwierzynie ma powstać pomnik ofiar obozu przejściowego dla polskich jeńców wojennych. Idea upamiętnienia Polaków, którzy zginęli w latach 1939 -1940 w skwierzyńskim obozie, powstała jeszcze w poprzedniej kadencji.Teraz ten pomysł odświeżył radny Zygmunt Kadłubicki. Zdaniem burmistrza Skwierzyny, Lesława Hołowni koncepcja, aby wybudować monument, który będzie czcił pamięć poległych Polaków jest bardzo dobra.

Jarosław Palicki z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że znamy zbyt mało szczegółów na temat tego, co działo się  w tym obozie. Informacje zgromadzone do tej pory pochodzą nie z oficjalnych dokumentów, ale z relacji bezpośrednich świadków:

W Skwierzynie powstał społeczny komitet budowy tego pomnika. Mieszkańcy chcą sami zebrać pieniądze, potrzebne na wybudowanie postumentu. Członkowie społecznego komitetu poszukują artysty, który wykona projekt postumentu, później rozpocznie się gromadzenie funduszy. Pomysłodawcy budowy pomnika mają nadzieję, że zgłoszą się jeszcze świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Dodaj komentarz