Trzebiechowskie dzieło belgijskiego architekta

17:08

3 listopada 2017

Sławomir Kordyjalik

dziennikarz redakcji informacji, działu sportowego i Popołudniówki  Radia Zachód, tel. +48 68 4555 522, +48 68 4555 595,  e-mail: s.kordyjalik@zachod.pl

W Trzebiechowie odbyło się spotkanie w 60. rocznicę śmierci Henry’ego van de Velde. Miejsce nie jest przypadkowe, bo to właśnie w Trzebiechowie znajduje się jedyne na terenie Polski, dzieło tego wybitnego, belgijskiego architekta. Wybudowane w latach 1902 – 1904 sanatorium, wyposażył swoimi projektami Henry van de Velde.

Agnieszka Szeląg, prezes stowarzyszenia, które działa na rzecz rewaloryzacji dzieła belgijskiego twórcy powiedziała, że rocznica śmierci belgijskiego architekta jest doskonałą okazją aby przypomnieć jego postać i dzieła, także to w Trzebiechowie.

Barbara Bielinis – Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków przypomniała, że Henry van de Velde był tak wybitnym architektem, że kilka jego dzieł znalazło się na Liście światowego dziedzictwa.

Głównym punktem spotkania miała być prezentacja księgi gości pałacu w Trzebiechowie. Zabytek do Trzebiechowa dotarł, ale bez chorego, głównego prelegenta, Erwina Bockhorna von der Banka. W księdze znajdują się m.in. dwa własnoręczne wpisy Henry’ego van de Velde.

Dodaj komentarz