Sytuacja na Odrze stabilna

10:24

22 maja 2014

Lech Kwieciński

Dziennikarz redakcji informacji Radia Zachód

Stabilna sytuacja na Odrze – tak wynika z komunikatu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wysoka fala znajduje się obecnie w rejonie Nowej Soli, ale nie zagraża bezpośrednio mieszkańcom.

Kulminacja  fali wezbraniowej  na Wiśle  znajduje  się  za  Kępą  Polską  i  zmierza w  kierunku  Płocka. W Wyszogrodzie powołano sztab powodziowy. Według prognoz hydrologicznych fala dotrze do Włocławka.

Na Odrze sytuacja – jak czytamy w komunikacie – jest stabilna. Fala wezbraniowa znajduje  się w rejonie Nowej Soli, gdzie stan alarmowy jest przekroczony o 12 centymetrów. Rzeki w regionie są monitorowane na bieżąco. W ocenie wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego fala wezbraniowa na Odrze nie będzie zagrażała mieszkańcom regionu, co nie oznacza, że nie mogą wystąpić lokalne podtopienia łąk, pól czy nieużytków rolnych.

W całym kraju stany alarmowe są przekroczone na 10 stacjach wodowskazowych, a stany ostrzegawcze są przekroczone na 20 stacjach wodowskazowych. Najwięcej w zlewni Wisły od Sanu do Narwi.

Dodaj komentarz