Ruszają debaty o nowej perspektywie

15:02

18 września 2013

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

W Zielonej Górze odbyła się dzisiaj pierwsza z cyklu pięciu debat na temat przyszłości naszego regionu.
Inicjatorami spotkań są wojewoda lubuski – Jerzy Ostrouch i poseł Waldemar Sługocki, a przyczynkiem do dyskusji jest nowe rozdanie unijnego budżetu.

Jak podkreśla wojewoda Ostrouch, chodzi o to, aby wspólnie, w jak najszerszym gronie, opracować plan dobrego wykorzystania zarówno funduszy regionalnych, jak i tych pochodzących ze środków centralnych:

 

Pomysł zorganizowania takich debat chwalił dziś Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej. Jak mówi, to ważne, aby dobrze przygotować się do wykorzystania nowych funduszy unijnych:

 

Zdaniem Piotra Zygadły z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego spójny plan działania i przygotowanie dobrych projektów to podstawa ubiegania się o pieniądze z funduszy krajowych. Zdobycie tych dotacji nie jest bowiem takie łatwe:

 

O tym, że warto jednak sięgać po pieniądze na tzw. projekty horyzontalne przekonane są jednak władze Uniwersytetu Zielonogórskiego, które w poprzednim rozdaniu dostały 26 mln złotych na remont Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji. Prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju zielonogórskiej uczelni, przyznaje jednak, że zdobycie tej dotacji rzeczywiście nie było proste:

 

Przykłady dobrego wykorzystania funduszy centralnych podawał dziś także prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki. Jak wyliczał, miasto realizuje dzięki tym środkom różnego rodzaju projekty na sumę ponad  500 mln złotych:

 

Pieniądze z tzw. programów horyzontalnych skutecznie pozyskują również władze Gorzowa, o czym mówił dziś uczestnikom debaty prezydent miasta – Tadeusz Jędrzejczak:

 

Zdaniem wojewody Jerzego Ostroucha frekwencja na dzisiejszej debacie pokazuje wyraźnie, że zainteresowanie nowymi funduszami unijnymi jest w naszym regionie bardzo duże. Z programów horyzontalnych chcą korzystać nie tylko samorządy lokalne, lecz także lubuskie uczelnie. Wśród nich m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, co potwierdza prorektor Izabela Wojewoda:

 

Kolejna debata na temat przyszłości regionu w kontekście nowego rozdania unijnego budżetu odbędzie się za miesiąc w Kostrzynie nad Odrą, a podsumowanie całego cyklu spotkań w lutym przyszłego roku w Gorzowie.

 

 

 

Dodaj komentarz