Radioaktywna chmura nad Polską? Służby wojewody dementują

14:24

5 grudnia 2014

Lech Kwieciński

Dziennikarz redakcji informacji Radia Zachód

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że nie ma jakiegokolwiek zagrożenia w związku z incydentem w elektrowni jądrowej na Ukrainie. Doszło do niego pod koniec listopada.

Jak czytamy w piśmie przesłanym z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie w związku z rozpowszechnianiem przez nieodpowiedzialne osoby nieprawdziwej informacji o zagrożeniu spowodowanym incydentem w elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że nie ma jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski.

Sytuacja radiacyjna kraju jest całodobowo monitorowana przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych. Na podstawie danych z systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie stwierdzono żadnych odchyleń od wartości normalnych – nie odnotowano wzrostu poziomu mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski.

Według strony ukraińskiej 28 listopada wystąpiły problemy w części elektrycznej turbozespołu bloku III, który musiał zostać wyłączony. Spowodowało to konieczność wyłączenia całego bloku łącznie z reaktorem. Zdaniem specjalistów tego typu incydentowi nie towarzyszy uwolnienie substancji promieniotwórczych do środowiska.

Dziś w Wielkopolsce pojawiły się pogłoski o przechodzącej nad Polską chmurze radioaktywnej po rzekomej awarii w elektrowni na Ukrainie. Informacja została powtórzona przez lokalne media. Rozpowszechniane pogłoski doprowadziły m.in. do zatrzymania dzieci w szkołach do godz. 14.00 i masowymi pytaniami o płyn Lugola w aptekach. Informacje pojawiły się również w mediach zagranicznych. W reakcji Państwowa Agencja Atomistyki ponownie poinformowała, że nie ma jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski.

Informacje o braku zagrożenia potwierdził Radiu Zachód Waldemar Kaak z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie. Rozmawiał Artur Steciąg.

fot. archiwum Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Dodaj komentarz