Ponad dwieście zgłoszeń do straży pożarnej z Gorzowa i okolic w ciągu godziny, w całym województwie – blisko 600. Orkan Ksawery będzie w naszym województwie niemal całą noc

20:14

5 października 2017

Anna Przybylak

Dziennikarka Radia Gorzów

Agnieszka Dobosiewicz

Dziennikarka gorzowskiej redakcji Radia Zachód i Radia Gorzów. Tel. 95 7204 791.

Blisko dwieście zgłoszeń przyjęli w ciągu ostatniej godziny gorzowscy strażacy. Interwencje dotyczą Gorzowa i okolicznych gmin. Strażacy najczęściej wyjeżdżają do powalonych drzew, uszkodzonych budynków, ale także podtopień. Wszystko jest efektem przechodzenia przez województwo lubuskie orkanu Ksawery. Siła wiatru sięga 130 km/h i utrzyma się – zgodnie z prognozami – przez najbliższych kilka godzin. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w tej chwili w całym naszym województwie prądu nie ma blisko 53 tysiące odbiorców.

Już późnym popołudniem prądu nie było w Chwalęcicach, Santocku, Prądocinie, Różankach i Kłodawie. Teraz dostaw energii nie ma też i Karnin. Jak nas poinformowano, kiedy wróci prąd nie wiadomo, ponieważ awarie wystąpiły w wielu miejscach. Problemy z prądem są także w samym Gorzowie, część miejskich latarni nie świeci.

O wiele gorzej jest na południu województwa. Jak donoszą internauci, prądu nie ma cała Zielona Góra. Występują też problemy z połączeniami sieci komórkowych, co poszkodowanym mieszkańcom uniemożliwia na bieżąco zgłaszanie służbom problemów.

W całym województwie lubuskim straż pożarna odnotowała  w ciągu ostatnich dwóch godzin ponad 600 zdarzeń związanych z dzisiejszymi wichurami. Strażacy wciąż odbierają nowe zgłoszenia. na południu np. poszkodowana została kobieta w miejscowości Wężyska w powiecie krośnieńskim. W wyniku silnych wiatrów na kobietę zawaliła ściana budynku mieszkalnego w domu jednorodzinnym.

O aktualnej sytuacji Bartłomiej Mądry z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie.

– Nawałnica i jej skutki są przerażające – mówią gorzowianie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał  dziś ostrzeżenia drugiego stopnia dla 12 województw, w tym dla naszego regionu. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia obowiązują w województwach m.in lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim.

Niestety, niedobrze wygląda też sytuacja na lubuskich drogach.  Jak donoszą internauci, w Gorzowie na Kostrzyńskiej na wysokości kościoła prawosławnego na drodze leży powalone drzewo. Kierowcy omijają je, przejeżdżając przez tory tramwajowe. Powalone gałęzie są też np. na Warszawskiej, od Ronda Santockiego w stronę Santoka. Na Wyszyńskiego w okolicach KMP kierowcy radzą sobie, przejeżdżając przez ten odcinek wahadłowo. Nadal nieprzejezdna też droga z Gorzowa w kierunku Strzelec Krajeńskich. O ostrożność apelujemy też na trasie w kierunku Sulęcina – tam na drodze pełno powalonych konarów.

Utrudnienia na drodze krajowej numer 29 między Słubicami a Krosnem Odrzańskim. Na wysokości miejscowości Urad auto ciężarowe przewróciło się i zablokowało całą drogę. Policja zorganizowała objazd przez Rzepin. Utrudnienia potrwają około 3 godzin. 
Także na drodze krajowej numer 27, na odcinku Żary – Nowogród Bobrzański na wysokości Biebniowa przewróciło się auto ciężarowe. Samochód blokuje jezdnię. Trasa jest nieprzejezdna.

Niebezpieczna, wietrzno-deszczowa aura utrzyma się do późnych godzin nocnych.

nawałnica, fot. AD

wichura-825x510

22290778_1491452650931267_126796795_o

zdjecie 3

 

Dodaj komentarz