Politycy o kontrolach CBA w urzędach marszałkowskich

11:26

20 czerwca 2016

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

Lech Kwieciński

Dziennikarz redakcji informacji Radia Zachód

– To pokaz siły i próba zastraszenia samorządów lokalnych – w ten sposób marszałek Elżbieta Polak skomentowała kontrole Centralnego Biura Antykorupcyjnego we wszystkich 16 urzędach marszałkowskich w Polsce.

Marszałek województwa lubuskiego uważa, że taka skoordynowana akcja może budzić niepokój.  – Skala tej kontroli jest zaskakująca – dodaje Elżbieta Polak:

Marszałek Elżbieta Polak podkreśla, że kontrole CBA w Urzędzie Marszałkowskim nie są niczym nowym. Różne służby cały czas sprawdzają bowiem m.in. prawidłowości wydawania przez samorząd województwa funduszy unijnych czy pieniędzy publicznych:

Senator Platformy Obywatelskiej Waldemar Sługocki uważa, że kontrole agentów CBA w urzędach marszałkowskich umotywowane są działaniem politycznym, a nie chęcią kontroli wydawania unijnych pieniędzy. Parlamentarzysta podkreśla, że dokumentacja unijna dotycząca wydawania pieniędzy przechodzi zawsze szczegółowe kontrole:

Posłuchaj całej rozmowy:

Radny sejmiku Marek Surmacz z Prawa i Sprawiedliwości odpowiada, że to nie nagonka polityczna, ale weryfikacja, w jaki sposób wydatkowane są unijne pieniądze:

Posłuchaj całej rozmowy:

Kontrole CBA we wszystkich 16 urzędach marszałkowskich w Polsce rozpoczęły się w miniony czwartek. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. dokumenty dotyczące podziału i wydatkowania funduszy unijnych. Sprawdzane są również oświadczenia majątkowe marszałków.

Dodaj komentarz