Pokojową blokadą chcą zatrzymać neonazistów

11:47

23 marca 2012

Monika Iłowska-Walkowiak

dziennikarz działu informacji, redakcja w Słubicach

Zablokujmy nazistów” – pod takim hasłem odbędzie się w sobotę manifestacja we Frankfurcie nad Odrą. Związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, politycy i mieszkańcy Frankfurtu nad Odrą i Słubic chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko marszowi, który zapowiedzieli przedstawiciele skrajnie prawicowej partii NPD.

 

 

Podobne marsze od kilku lat odbywają się w innych niemieckich miastach. Wśród haseł głoszonych przez neofaszystów jest m.in. zamknięcie granic i wyjście z Unii Europejskiej. – Chcemy powstrzymać tą demonstrację i nie pozwolić wejść jej zwolennikom do miasta – powiedział Janek Lassau rzecznik prasowy sojuszu „Nie ma miejsca dla nazistów we Frankfurcie nad Odrą” , który jest organizatorem kontrmanifestacji.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/03/23-antyfaszysci-11.mp3|titles=J.Lassau]

 

Katrin Kailoweit mieszka od kilku lat w Berlinie, weźmie jednak udział w demonstracji antyfaszystowskiej we Frankfurcie, bo uważa, że młodzi ludzie powinni demonstrować swój sprzeciw wobec takich poglądów.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/03/23-marsz-faszystow-1.mp3|titles=K.Kailoweit]

Hasła antyfaszystów popierają m.in. radni Frankfurtu nad Odrą. W sobotę o 15.00 na znak protestu i sprzeciwu wobec neofaszystowskiej propagandy chcą zademonstrować, że wspólna i wielokulturowa Europa jest potrzebna. Za wyrażeniem sprzeciwu społeczeństwa, mieszkańców Frankfurtu i Słubic, wobec haseł neofaszystowskich jest Soeren Bollman, Niemiec, który od lat współpracuje z Polakami, mieszkał w Polsce i w Niemczech.

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/03/23-marsz-faszystow-2.mp3|titles=S.Bollmann]

– Od wielu lat mówimy o tolerancji, współpracy i otwarciu się na Europę – podkreślał przewodniczący rady miejskiej we Frankfurcie nad Odrą Peter Fritsch.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/03/23-antyfaszysci-22.mp3|titles=P.Fritsch]

 

Przeciwnicy marszu neonazistów zbierają się we Frankfurcie nad Odrą  w sobotę o godzinie 9.00 przy centrum handlowym Kaufland i chcą swoimi hasłami o współpracy, tolerancji i wielokulturowości zagłuszyć zwolenników manifestacji neofaszystowskiej. O godzinie 11.00 planują zablokować marsz neonazistów.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/03/23-marsz-antyfaszystow-do-popo.mp3|titles=połsuchaj nagrania:]

 

Jedna myśl na temat “Pokojową blokadą chcą zatrzymać neonazistów”

  1. popieram neonazistow, mieszkam w niemczech i place podatki wiec ludzi ktorzy kradna u nas dzien w dzien nie mozna wpuszczac do niemiec

Dodaj komentarz