Podwodne badania w jeziorze Lubiąż

14:02

13 czerwca 2013

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

W jeziorze Lubiąż w Lubniewicach archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadzili podwodne badania. – Naukowcy penetrowali dno jeziora wokół dwóch wysp: „Małej” i „Wyspy Miłości” – mówi Błażej Skaziński z delegatury gorzowskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

Wyspy na jeziorze Lubiąż objęte zostały w 1967 roku przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków. Zdaniem Błażeja Skazińskiego, to w jaki sposób zostaną wykorzystane wyniki badań podwodnych w jeziorze Lubiąż, zależy od władz samorządowych. 

Badania podwodne w Lubniewicach zostały sfinasowane z pieniędzy Lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Przeprowadzono je w ramach projektu badawczego „Ewidencja stanowisk podwodnych”. Celem programu jest inwentaryzacja stanowisk archeologicznych w obrębie akwenow jeziornych i rzecznych. Zgromadzona w ten sposób baza danych stanowić będzie podstawę ochrony prawnej archeologicznych stanowisk podwodnych – dodaje Błażej Skaziński.

 

Jedna myśl na temat “Podwodne badania w jeziorze Lubiąż”

  1. Już nie przeszło przez gardło pani redaktor dokonczenie tego zdania „mówi Błażej Skaziński z delegatury gorzowskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.” Gdzie mieści się ten Urząd???

Dodaj komentarz