PAN: Ponad 250 miastom grozi marginalizacja. Na liście: Żary, Nowa Sól, Międzyrzecz i Żagań

13:37

11 sierpnia 2017

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

Polska Agencja Prasowa

Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe – wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Są wśród nich lubuskie miejscowości: Żagań, Międzyrzecz, Nowa Sól i Żary.
Do tzw. średnich miejscowości badacze zaklasyfikowali te miasta, które nie są stolicami województwa, ale mają powyżej 20 tysięcy mieszkańców lub w przypadku miast powiatowych powyżej 15 tysięcy mieszkańców. Pod uwagę brano zmiany demograficzne m.in spadek liczby ludności oraz migrację osób wykształconych do większych ośrodków. W rankingu uwzględniono 4 lubuskie miasta. Im wyżej znalazł się dany ośrodek, tym sytuacja, według badaczy, była trudniejsza. Na 35. pozycji został zaklasyfikowany Żagań, na 54. – Międzyrzecz, na 64. Nowa Sól, a na 105. – Żary. Pierwszą piątkę miast średnich o najtrudniejszej sytuacji stanowią: Prudnik, Hajnówka, Bartoszyce, Kętrzyn i Przemyśl.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.
W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych.

4 myśli na temat “PAN: Ponad 250 miastom grozi marginalizacja. Na liście: Żary, Nowa Sól, Międzyrzecz i Żagań”

  1. tak, tak :) spadek liczby ludności, bo z Żar przeprowadzają się i budują w Olbrachtowie

  2. Teoretycy. Ktoś się pofatygował do tych miast? Żary dają sobie radę.

  3. Kpina,degradacja miast wymienionych, reszta płynie rzeką i miodem. Rząd potrzebuje miast powiatowych do wyboru. Dlatego nie ma Sulechowa, Kostrzyna nad Odrą,Gubina czy mniejszych miast.

Dodaj komentarz