Ośno: mieszkańcy zebrali ponad 24 tys.zł na remont kościoła

14:05

12 sierpnia 2013

Monika Iłowska-Walkowiak

dziennikarz działu informacji, redakcja w Słubicach

24 tysiące złotych udało się zebrać organizatorom akcji „ Ratujmy nasz kościół”, którzy zorganizowali festyn charytatywny na rzecz XIV- wiecznej świątyni w Ośnie Lubuskim. Przeprowadzone w ubiegłym roku ekspertyzy wykazały, że kościół pw. Św. Jakuba Apostoła jest w złym stanie technicznym. Niestabilne podłoże, odchylenia filarów i spękania na wieży mogłyby doprowadzić do katastrofy. Po licznych apelach na remont zabytku parafia otrzymała więc ponad milion złotych z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, ale w kościelnej kasie brakowało wciąż 35 tys. złotych. Pomogli mieszkańcy.

 

Ponad 17, 5 tys. złotych zebrano w czasie niedzielnego festynu, który odbył się przed miejskim ratuszem w Ośnie. Ponad 6,5 tys. złotych wpłynęło też bezpośrednio na kościelne konto od firm z terenu gminy, do których rada parafialna zwracała się o pomoc. W festynie udział wzięły wszystkie sołectwa. Za przysłowiową złotówkę ich przedstawiciele oferowali wypieki, przekąski i przysmaki gospodyń domowych. Liderami w zbiórce okazały się Połęcko i Radachów, które uzbierały po 1,5 tysiąca złotych.

 

Mieszkańcy Ośna brali też udział w licytacjach obrazów, które powstały w czasie tegorocznego ośniańskiego pleneru malarskiego. Najdroższe dzieła sprzedano za 400 złotych. Teraz osoby związane z parafią w Ośnie Lubuskim zapowiadają, że pierwszy etap remontu może rozpocząć się już wkrótce. W drugiej połowie sierpnia specjalistyczna firma ma pojawić się na placu budowy. Będzie ona przede wszystkim spinała specjalnymi klamrami wieżę. Prace mają też polegać na zeskaleniu podłoża pod fundamentami wieży i dwoma najmocniej odchylonymi od pionu filarami.

 

To pierwsze najpilniejsze prace konserwatorsko-remontowe, które pozwolą XIV wiecznej świątyni nadal górować nad Ośnem lubuskim. Koszt całego gruntownego remontu szacowany jest na kilkanaście milionów złotych.

Dodaj komentarz