Młodzi matematycy obradowali na UZ

14:02

19 września 2014

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

Niemal pół tysiąca osób zafascynowanych światem liczb przyjechało dziś do Zielonej Góry na V Ogólnopolski Kongres Młodych Matematyków.

Wśród uczestników spotkania są finaliści olimpiad matematycznych i konkursów przedmiotowych, a także pasjonaci matematyki, którzy wykorzystują „królową nauk” do rozwijania swoich pasji. Jedną z takich osób jest Krzysztof Zamerski z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie:

 

Justyna Flis, nauczycielka matematyki z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze, przyznaje, że przekonanie młodzieży do tego przedmiotu nadal nie jest najprostsze. Jej zdaniem, najważniejsze jest jednak, aby pokazać im, że matematyka może być piękna i fascynująca:

 

Podobną nadzieję wyraża prof. Longin Rybiński z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który liczy, że do Polski dotrze w końcu „moda na matematykę”, jaką obserwuje się obecnie w wielu zaawansowanych technicznie krajach świata.

Na razie obserwujemy  jednak kryzys zainteresowania matematyką – przyznaje dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii zielonogórskiej uczelni:

 

Kongresy Młodych Matematyków odbywają się co kilka lat od 2004 roku. Uczestników spotkań gościły już uczelnie w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku.

Patronat honorowy nad tegorocznym zjazdem objęła małżonka prezydenta RP – Anna Komorowska.

 

 

Dodaj komentarz