Mieszkańcy Zbąszynka pozwą władze miasta do sądu?

16:44

22 lutego 2016

Marzena Wróbel-Szała

Dziennikarka działu informacji i reportażystka Radia Zachód, tel. 693-33-47-45, email: m.wrobel@zachod.pl

Ponad 80 starych, zdrowych drzew zostało wyciętych na ul. Długiej w Zbąszynku. Mieszkańcy miasta są oburzeni i zapowiadają złożenie zbiorowego pozwu sądowego.

Lipy przy ulicy Długiej w Zbąszynku pamiętały czasy, kiedy Friedrich Veil projektował „miasto-ogród” – robotnicze, kolejowe miasteczko stworzone tak, aby ludziom dobrze się w nim żyło. Brukowane ulice obsadzone drzewami zmieniły się przez kilkadziesiąt lat w piękne, cieniste aleje, nadając miasteczku wyjątkowy urok. Kilkadziesiąt zdrowych, pięknych lip – w ciągu dwóch dni zniknęła. Mieszkańcy są oburzeni działaniami Urzędu Miasta w Zbąszynku:

Burmistrz miasta przekonuje, że wycinka była konieczna, ponieważ jest częścią inwestycji przebudowy 3 ulic. Ponadto konary starych drzew uszkadzały nawierzchnię dróg oraz kanalizację. To jednak mieszkańców nie przekonuje. Jak mówią, wycinka drzew spowodowała zmniejszenie wartości ich nieruchomości. Będą domagać się odszkodowania. Mówi Adam Fularz, organizator akcji:

W najbliższym czasie zostanie wyciętych kolejnych 35 drzew, tym razem przy ul. Wojska Polskiego.

Posłuchaj relacji:

11 myśli na temat “Mieszkańcy Zbąszynka pozwą władze miasta do sądu?”

  1. Korzenie tych drzew wysadzały bruk i wybrzuszały chodniki. Cześć z nich miała w pniach dziury „zaklejone” cementem. Nie, żebym broniła naszego burmistrza, bo sporo sobie już nagrabił, ale wycięcie drzew nie jest negatywnym działaniem. Drzewa się starzeją i niszczeją. Lepiej czekać aż zniszczą doszczętnie nawierzchnię i zaczną „gubić” gałęzie? Ciekawe co by tacy przeciwnicy powiedzieli jakby za parę lat złamany konar zgniótł samochód.

  2. Pani Magdaleno (Magdaleno T. z Urzędu Miasta w Zbąszynku?). Przejechałem dziś całą ul. Długą. Na ponad 80 wyciętych drzew, w 3 miejscach (w 3!) drzewa w niewielkim stopniu wybrzuszały nawierzchnię. Rozumiem, że dla pana burmistrza to był powód do wycinki ponad 80 ZDROWYCH i pięknych drzew? Idąc tym tokiem myślenia, wytnijmy może ul. Chrobrego (tam platany znacznie bardziej uszkadzają nawierzchnię, kasztany na Warszawskiej (bo przecież są stare i pewnie niebezpieczne dla dzieci idących do szkoły). Wytnijmy całą Sportową i Topolową i poróbmy tam parkingi. Ciekawy jestem tych nowych nasadzeń. Czy przed nowymi sklepami przy biedronce też będą, czy tam przyszykowano miejsce jednak na parkingi? Kilka lat temu na jednym z podwórek w Zbąszynku mieszkańcy pisali pismo do Urzędu Miasta z prośbą o wycięcie starego i faktycznie chorego drzewa. Musieli zapłacić do miasta kilkaset złotych! Może teraz pan burmistrz wyjaśni mieszkańcom Zbąszynka co stało się z wyciętymi drzewami na ul. Długiej i kto na tym zarobił?

  3. Dzieki Rychu ze ktos powiedzial glosno to co wokol sie slyszy…..teraz mamy betonowa dzungle….Tez interesuje mnie kto na tym najwiecej zyskal….jak tak przygladam sie ostatnim poczynaniom naszego b. To jestem juz calkiem przekonana o tym ze chyba za dlugo piastuje swoj urzad…..az prosi sie o zmiane ustaw o wyborze burmistrza i innych w samorzadach ….jestem za wprowadzeniem kadencyjnosci max 2 dwie kadencje i zmiana bo pozniej praca za bardzo miesza w glowach i ktos kto wybrany zostaje dla spolecznosci zalatwia swoje interesy….a po za tym jesli brakuje miejsc parkingowych to wykorzystac nalezy np plac po starym rynku….jesli tak dalej pojdzie to na okolo beda bloki domy sklepy i ulice oraz parkingi…..wystarczy juz burmistrzu…..

  4. Cieszę się,ze tutaj nikt nie wyrzuca wpisów ,poniewaz na stronie fb.Urzędu Miasta ktoś cenzuruje wpisy ,sama się przekonałam pomimo,że nikogo nie obrażałam ani nie uzywałam niecenzuralnych słów.P.Burmistrzu szuka pan dialogu czy poklasku.

  5. szkoda mi tych drzew bo jakoś tak pusto i łyso :( byłam do nich przyzwyczajona zwłaszcza, że mieszkam na ul. Długiej… ale trudno co zrobić… płakać z tego powodu nie będę mimo wszystko

  6. Rety! Jak dobrze ,że nie mieszkam przy Długiej!!! Wspólczuje mieszkańcom i …drzewom też!!!;(

  7. Ja jestem z gminy Zbaszyn. Ale w Zbaszynku bywam. Wspolczuje mieszkancom Bo drzewa byly wizytowka miasteczka.lubilam klimat starych drzew- spacery w ich cieniu to przyjemnosc a jesien byla piekna zlota…. To ze ktos chore zalepial betonem to absurd ale wyciecie to juz gruba przesada. Uwazam ze takie decyzje powiny byc podejmowane przez Cale spoleczenstwo a nie jedna osobe…

  8. To jest skandal i odpowiednie władze powinny tą sprawę zbadać.Zwykły szary człowiek wytnie drzewo i już ma karę do zapłacenia za nielegalna wycinkę.Czy było jakiekolwiek zebranie z mieszkańcami Zbąszynka, czy się zgadzają na wycinkę tych drzew?Te drzewa rosły tam przez długie lata,nikomu do tej pory nie przeszkadzały.Wręcz przeciwnie,kierowcy cieszyli się że w lecie ich auta nie nagrzewały się tak mocno stojąc w cieniu tych drzew.

Dodaj komentarz