Kościół w Ośnie zabezpieczony klamrami i mikropalami

13:21

23 stycznia 2014

Monika Iłowska-Walkowiak

dziennikarz działu informacji, redakcja w Słubicach

Wzmocnienie i zabezpieczenie fundamentów wieży i spięcie klamrami gotyckiej budowli to prace, jakie za ponad 1,2 mln złotych wykonano w kościele w Ośnie Lubuskim. Powstałe w ubiegłym roku ekspertyzy nie pozostawiły bowiem złudzeń – obiektowi groziła katastrofa. Niestabilny grunt, na którym postawiono świątynię powodował, że budowla zaczęła pękać. Pierwszy etap prac, który polegał m.in. na zabezpieczeniu fundamentów specjalnymi mikropalami i kolumnami, już się zakończył. Teraz kościół jest w stanie stabilnym, chociaż nadal katastrofalnym przyznaje proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła ks. Piotr Grabowski.

 

 

Pieniądze na remont kościoła zbierali sami parafianie, znaczne sumy udało się pozyskać też od sponsorów i gminy Ośno Lubuskie. Prace wykonano jednak w terminie dzięki środkom z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Właśnie do tej instytucji parafia wnioskować będzie o kolejne wsparcie. – Tym razem potrzebne jest prawie 1 mln 800 tys. złotych na zabezpieczenie ściany zachodniej i północnej – wylicza ks. Piotr Grabowski.

 

 

Na własny koszt parafia w Ośnie musi opracować np. projekt budowlany, który kosztować może 100 tysięcy złotych. Kościół pw. św. Jakuba Apostoła to jeden z najstarszych i najciekawszych obiektów sakralnych w województwie lubuskim.

 

 

 

Dodaj komentarz