„Działać i współpracować razem, choć nie tak samo” – konferencja w Sulęcinie

13:31

3 listopada 2016

Monika Iłowska-Walkowiak

dziennikarz działu informacji, redakcja w Słubicach

Integracja niepełnosprawnych – możliwości i szanse” to temat konferencji, która odbywa się w Sulęcinie. Psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele i rodzice rozmawiają o tym w jaki sposób pomagać niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży, jak uczyć ich funkcjonowania w otoczeniu i w jaki sposób przybliżać zagadnienia niepełnosprawności w lokalnym środowisku.

Danuta Malinowska dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie podkreśla, że w społeczeństwie przybywa osób z różnymi dysfunkcjami, jednak o niepełnosprawności intelektualnej wciąż za mało się mówi:

 

Mama 15-letniego Kuby, Anna Honcz, przyznaje, że świadomość społeczna na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami wciąż jest zbyt mała. Dodaje też, że wychowując dziecko z niepełnosprawnościami jest przekonana, że do pełnej integracji z takimi osobami jeszcze nie jesteśmy przygotowani:

 

– Integrować to nie znaczy robić to samo, a być koło siebie, współpracować, działać razem, ale nie tak samo – podkreśla konsultant ds kształcenia specjalnego Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Barbara Basińska. Jej zdaniem prawdziwa integracja wymaga czasu i wykorzystywania naturalnych sytuacji do pokazywania podobieństw:

 

Konferencja „Integracja niepełnosprawnych – możliwości i szanse” jest elementem projektu „(O)twórzMY wspólny świat!” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sulęcinie, w partnerstwie z sulęcińskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym.

Posłuchaj nagrania:

Dodaj komentarz