Dekada prezydenta Tyszkiewicza

17:17

26 listopada 2012

Marek Turowski

dziennikarz nowosolskiej redakcji Radia Zachód, tel. 68 455 55 95

Dziś mija dziesięć lat, od kiedy Wadim Tyszkiewicz został zaprzysiężony na prezydenta Nowej Soli. W tym czasie na terenie miasta powstało wiele nowych inwestycji.

 

 

W czasie dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Tyszkiewicz mówił o tym, że Nowa Sól była wtedy miastem szarym, smutnym i bez przyszłości. Do tego padły dwa największe zakłady pracy i panowało duże bezrobocie. Przez ostatnie dziesięć lat powstała specjalna strefa ekonomiczna, która została w pełni uzbrojona. Wybudowano tam kilkanaście zakładów pracy, zatrudniających obecnie około 1800 pracowników. Przeprowadzono rewitalizację portu, dzielnicy portowej i centrum miasta oraz wybudowano drogi i boiska szkolne. Wymieniona została także, w ramach funduszu spójności, sieć kanalizacyjna i wodociągowa oraz powstał park naukowo – technologiczny. – Zrealizowano rownież szereg mniejszych inwestycji, ale dla mnie rozwój gospodarczy miasta, był najważniejszy – powiedział prezydent Tyszkiewicz.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/11/26-prezydent-1-nowa-sol-26-11.mp3|titles=Wadim Tyszkiewicz.]

 

Mieszkańcy Nowej Soli zadowoleni są z efektów pracy prezydenta Tyszkiewicza.

 

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/11/26-prezydent-2-nowa-sol-26-11.mp3|titles=Mieszkańcy Nowej Soli.]

 

W czasie ostatniej dekady, na inwestycje z budżetu miasta, wydano ponad 220 milionów złotych. W sumie zadania powstałe na terenie Nowej Soli, także z udziałem samorządu, kosztowały 400 milionów złotych. Natomiast inwestorzy wybudowali na terenie strefy nowe fabryki także za 400 milionów złotych. Zadłużenie miasta wynosi obecnie 50 milionów złotych.

Dodaj komentarz