Amerykańska „żelazna brygada” wraca do domu, zastąpi ją piechota z Kansas

14:06

29 września 2017

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

„Brygada sztyletów” z Kansas oficjalnie w Polsce. Po dziewięciu miesiącach, w Żaganiu odbyła się ceremonia przekazania obowiązków kolejnej, amerykańskiej grupie żołnierzy. „Żelazną brygadę” z Fort Carson w stanie Kolorado, zastąpili dziś żołnierze z 1. Dywizji Piechoty Armii USA z Fort Riley w Kansas. W sumie w Polsce i sąsiednich krajach służbę będzie pełnić 3 tysiące 300 żołnierzy. Połowa z nich pozostanie w naszym kraju.
Generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych mówi, że obecność Amerykanów ma dwa ważne wymiary – militarny i społeczny.


Żołnierze z Fort Riley w Kansas są ciekawi jak sprawdza się sprzęt, którym dysponują Polacy, liczą także na doskonalenie swoich umiejętności.


To jest moja pierwsza misja, nigdy nie służyłem poza Stanami Zjednoczonymi. Mam nadzieję, ze uda mi się poznać, jak pracują polskie siły zbrojne, jak wygląda współpraca, także z siłami NATO. Jestem podekscytowany tym, że będę współpracował z polskimi żołnierzami, że poznam ich zasady pracy, dowiem się na jakim sprzęcie pracują, jak wygląda kooperacja służb mundurowych.

Sierżant Łukasz Szpakowski od 13 lat służy w amerykańskiej armii. Jak mówi w rozmowie z Radiem Zachód, jego koledzy są bardzo ciekawi kraju do którego przyjechali.


W uroczystościach uczestniczył wojewoda Władysław Dajczak, który dziękował Amerykanom ze stanu Kolorado za ostatnie dziewięć miesięcy służby. – Obecność wojsk ze Stanów Zjednoczonych w Europie, to namacalny dowód, że bezpieczeństwo w tej części świata jest najważniejsze – dodał wojewoda.

Przypomnijmy, Amerykanie są w naszym kraju i w innych państwach tzw. wschodniej flanki NATO w ramach operacji Atlantic Resolve. To efekt ustaleń szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.

Zgodnie z amerykańską tradycją, żołnierze opuszczający Polskę, na znak zakończenia misji zwinęli swoje sztandary. Następnie swoje sztandary rozwinęli żołnierze 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Tym samym przejęli zadania w ramach operacji Atlantic Resolve. Jest to jednoznaczne z osiągnięciem przez brygadę pełnej zdolności bojowej.
2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa zabrała ze sobą ze Stanów Zjednoczonych ponad 3,tysiące 300 żołnierzy, 87 czołgów Abrams, 103 bojowe wozy piechoty Bradley i m.in. 18 samobieżnych haubic Paladin. Połowa mundurowych zostanie w Polsce, inni będą ćwiczyć m.in w Niemczech, Rumunii i Bułgarii.

Dodaj komentarz