460 milionów na lubuski odcinek Odry. Bank Światowy stawia na bezpieczeństwo

15:29

20 marca 2017

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

Bank Światowy przeznaczył 460 milionów złotych na zabezpieczenia przeciwpowodziowe na terenie województwa lubuskiego. Chodzi o Nową Sól, Słubice i okolice Krosna Odrzańskiego. Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn mówi, że Lubuskie, podobnie jak inne regiony nadrzeczne, musi się przygotować na przyjście wielkiej wody. Takie podtopienia mogą się powtarzać, według prognoz, co kilkanaście lat. Działania mające ochronić tereny przy rzekach podjął już Dolny Śląsk i Zachodniopomorskie:


Waldemar Starosta, dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, mówi, że Bank Światowy postawił ważny warunek. Inwestycję ma nadzorować wyłoniona grupa specjalistów. Doradcy będą czuwać nad dokumentacją, jak i realizacją inwestycji:


Konsultantem została firma Sweco Consulting z Wielkopolski. Jej prezes Maciej Chrzanowski zapewnia, że firma ma doświadczenie przy realizacji tego typu inwestycji:

Andrzej Ziarek, zastępca dyrektora Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, mówi, że na życzenie Banku Światowego te trzy ważne inwestycje zostały połączone w dwa projekty:


Jak będą wyglądały inwestycje w Nowej Soli? Jak zaznacza Andrzej Ziarek, prace rozpoczną się w miejscu, gdzie zakończyła w się wcześniejsza modernizacja wałów:


Na modernizację czeka także pięciokilometrowy wał na odcinku Wężyska – Chlebowo. Kilkusetmetrowy wał zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstanie nowy. Na pozostałych odcinkach konstrukcje przeciwpowodziowe zostaną wzmocnione. Ostatnia, także kosztochłonna inwestycja będzie dotyczyła ochrony przeciwpowodziowej Słubic:


Przetargi na realizację tych inwestycji mają być ogłoszone jeszcze w tym roku. Ochrona przeciwpowodziowa Nowej Soli, Słubic i okolic Krosna Odrzańskiego ma być gotowa pod koniec 2019 roku.

 

Dodaj komentarz