Spotkanie z radiowym reportażem w Bibliotece Herberta

11:50

14 grudnia 2017

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

Biblioteka imienia Zbigniewa Herberta zaprasza na kolejne spotkanie z reportażem radiowym. W programie prezentacja reportażu pt.„Teatr nieprowincjonalny”, którego bohaterami są Irena i Tadeusz Byrscy.

 
W tym roku przypada bowiem dwudziesta rocznica śmierci Ireny Byrskiej, a także trzydzieści lat od chwili, gdy pożegnaliśmy Tadeusza Byrskiego.

Irena i Tadeusz  Byrscy byli wybitnymi twórcami polskiego teatru: reżyserami, aktorami i pedagogami. Pani Irena kończyła Szkołę Dramatyczną przy Konserwatorium Warszawskim i  była uczennicą Aleksandra Zelwerowicza. Tadeusz Byrski był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył historię. Studiował także w Instytucie Reduty pod kierunkiem Juliusza Osterwy. Tam też zadebiutował jako aktor w 1925 roku. Dość wcześnie, w 1927 roku, nawiązał współpracę z radiem wileńskim, a dziesięć lat później został głównym reżyserem teatru Polskiego Radia w Warszawie.

Szczególnie cenne jest ich zainteresowanie tzw. teatralną prowincją, która w ich wydaniu była miejscem szczególnym. Ich teatr tam tworzony był ambitny, budowany na klasycznej dramaturgii. Pracowali więc w wielu miastach: Toruniu, Opolu, Radomiu, Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, ale największym sentymentem darzyli teatry w Gorzowie i Kielcach. Ich działalność przyciągała ciekawych ludzi. Wystarczy wspomnieć wieloletnią przyjaźń z Czesławem Miłoszem, Jerzy Grotowskim czy Witoldem Lutosławskim. Korespondowali też z Witoldem Gombrowiczem czy Albertem Camusem.

Korespondencja i dokumenty państwa Byrskich zostały przekazane do Biblioteki Głównej Akademii imienia Jakuba z Paradyża i są źródłem wiedzy na temat historii polskiego teatru, dziełach ich życia i dziejach rodziny Byrskich.

W programie prezentacja reportażu pt. „Teatr nieprowincjonalny”, autorstwa Izabeli Patek, w realizacji Łukasza Zalewskiego.

„Spotkanie z reportażem radiowym” rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali 110 Biblioteki imienia Zbigniewa Herberta, przy ulicy Sikorskiego.

Dodaj komentarz