Niebieski szlak zabytków historycznych w Skwierzynie

15:37

23 lutego 2016

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

W Skwierzynie powstał szlak zabytków historycznych, nazywany niebieską trasą. Pomysł narodził się w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych „Obra – Warta”.

Zdaniem Włodzimierza Idziora, wiceprezesa tej organizacji, ta inicjatywa będzie służyła zarówno mieszkańcom miasta, jak i turystom przybywającym do Skwierzyny.
Dzięki tej mapie osoby chcące poznać ciekawe obiekty historyczne mogą samodzielnie wybrać się na wycieczkę, wyposażeni w bardzo dobry przewodnik. Na niebieskim szlaku znalazło się 56 obiektów zabytkowych. Większość z nich jest przedstawionych graficznie. Wycieczkę po Skwierzynie zwiedzający rozpoczynają od ratusza. Zwiedzanie ma trwać około dwóch godzin. Mówi Czesław Szymczak, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych „Obra – Warta” w Skwierzynie.

 

Na niebieskim szlaku obiektów historycznych Skwierzyny znajdują się dwa kościoły, spichlerz, żydowski kirkut, kamienice i inne ciekawe obiekty. Autorką projektu graficznego jest Marta Balcerzak, zdjęcia wykonali Robert Kulesz i Waldemar Kowalewski. Mapa historycznych atrakcji Skwierzyny została wydana w  językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Dodaj komentarz