Ceramika bolesławiecka na wystawie w muzeum

16:47

27 października 2017

Polska Agencja Prasowa

Ponad 100 obiektów m.in. z okresu secesji i art déco, wykonanych przez zakłady ceramiczne współpracujące z Zawodową Szkołą Ceramiczną w Bolesławcu, będzie można od piątku oglądać w Muzeum Lubuskim w Gorzowie. Prezentowany zbiór pochodzi z kolekcji Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

„Po raz pierwszy Muzeum Lubuskie zaprezentuje wyroby ceramiczne z okresu secesji oraz art déco. Na ekspozycji zostanie pokazanych ponad 100 wysokiej jakości obiektów, wykonanych przez zakłady ceramiczne, współpracujące z Zawodową Szkołą Ceramiczną w Bolesławcu” – powiedziała Anna Suchecka z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie.

Dodała, że w pracach licznych projektantów będzie można podziwiać bogactwo szkliw, wyszukane zdobnictwo i różnorodność wyrobów: dzbany, wazony, patery, kufle, pojemniki i świeczniki.

Ekspozycję „Artystyczna ceramika bolesławiecka z lat 1914-1945” będzie można oglądać do 22 stycznia przyszłego roku.

Bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia powstające w tym dolnośląskim mieście są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Wyroby wytwarzane w Bolesławcu są cenione za wzornictwo i jakość, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych i konsumenckich, goszczą na dworach królewskich i w domach gwiazd show-biznesu oraz są wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych.

Dodaj komentarz