Zamach na demokrację czy naprawa wymiaru sprawiedliwości?

11:31

14 lipca 2017

Marek Poniedziałek

kierownik redakcji publicystyki
m.poniedzialek@zachod.pl
tel. +48 68 455 55 11

Sejm w środę uchwalił reformę Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Zdaniem jej autorów, zmiany w KRS mają poprawić złą kondycję polskiego sądownictwa. Założenia te krytykuje jednak opozycja.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że nowelizacja pozwoli na lepsze zarządzanie sądami. Istotną kwestią w tej ustawie ma być też wprowadzenie zasady tzw. ustawowego sędziego. Ta zasada, będąca w wielu państwach zapisana na poziomie konstytucyjnym, mówi o tym, że nikt nie może wpłynąć na to, iż dana sprawa trafi do danego sędziego.

Zmiany krytykuje opozycja, która twierdzi, że nowelizacje przepisów „niepokojąco” wzmacniają rolę ministra sprawiedliwości, wskazując także na to, że kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa nie będą, jak dotąd, zgłaszać wyłącznie środowiska prawnicze.

W środę wieczorem wpłynął do laski marszałkowskiej także inny projekt ustawy zmieniającej ustrój polskiego sądownictwa, dotyczący Sądu Najwyższego.

Co sądzą Państwo o zmianach dokonywanych obecnie w polskim wymiarze sprawiedliwości? Czy idą one w dobrym kierunku i dają szansę poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, czy też stanowią zagrożenie dla naszego państwa?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

2 myśli na temat “Zamach na demokrację czy naprawa wymiaru sprawiedliwości?”

  1. Panie Rysiu, tabletka dla Pana. Mówi Pan nerwowo i szybko. Chciałbym więcej korzystać ze słuchania Pana wypowiedzi.

Dodaj komentarz