Wkrótce zniknie zniszczona kopuła

15:56

10 listopada 2017

Elżbieta Kobelak

Dziennikarka Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: e.kobelak@radiogorzow.fm. Tel. 95 725 82 61.

Lada dzień ma się rozpocząć demontaż zniszczonej kopuły gorzowskiej katedry.

Ogromne rusztowanie, niezbędne do wykonania prac już stoi. Zamontowano także windę. Mówi proboszcz parafii katedralne ksiądz Zbigniew Kobus

Wewnątrz świątyni trwają natomiast prace związane z demontażem zalanych organów. Remontu podjęła się firma z Sulechowa. Demontaż trzeba wykonać bardzo starannie, element po elemencie. Prace polegały będą między innymi na wymianie wszystkich skórzanych elementów.

Zdemontowany został także zdeformowany podczas pożaru mechanizm zegarowy. Jego naprawa odbywa się w warsztacie zegarmistrzowskim w Puszczykowie koło Poznania.

Na razie trudno jest jeszcze określić kiedy wierni powrócą do katedry. Wiele zależy od tego czy wraz z remontem wieży uda się wykonać planowane od lat prace renowacyjne w świątyni. Te wymagają jednak dużych nakładów. Sytuacje komplikuje fakt, że parafii nie udało się pozyskać na ten cel pieniędzy z projektów unijnych. Jeśli środków będzie brakować wówczas wszystko może przeciągnąć się w czasie. Proboszcz Kobus ma jednak nadzieję, że przyszłoroczne uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się już w katedrze.

Dodaj komentarz