W Nowym Kisielinie powstanie lubuski „przylądek Canaveral”

14:03

20 lutego 2017

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

Województwo lubuskie i Uniwersytet Zielonogórski tworzą Park Technologii Kosmicznych.

Nowa jednostka powstanie przy Parku Naukowo – Technologicznym w Nowym Kisielinie, a jej rozwój wspierać też będzie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, podkreśla, że rozmowy na ten temat trwały od wielu miesięcy:

Prof. Andrzej Pieczyński, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, zapewnia, że uczelnia jest dobrze przygotowana do prowadzenia Parku Technologii Kosmicznych.

– Będziemy tam korzystać z kadry naukowej wielu różnych wydziałów, nie tylko fizyki i astronomii – zaznacza prof. Pieczyński:

Prof. Iwona Stanisławska, szefowa Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, uważa, że Park Technologii Kosmicznych, jaki ma powstać w Nowym Kisielinie może się też przyczynić do rozwoju gospodarczego województwa lubuskiego.

Jak mówi, w technologie kosmiczne inwestuje coraz więcej firm, a jednym z liderów tej branży jest już zielonogórski Hertz:

Pomysł utworzenia lubuskiego Parku Technologii Kosmicznych wspiera też pierwszy Polak w kosmosie – gen. Mirosław Hermaszewski:

Zarząd województwa wystąpił już o włączenie Lubuskiego do europejskiego konsorcjum NEREUS, skupiającego regiony inwestujące w rozwój sektora kosmicznego. Należą już do niego m.in. regiony z Włoch, Francji i Belgii ze stolicami w Turynie, Tuluzie i Brukseli.

Dodaj komentarz