Szef polskiego MSZ: Brak rządu w Niemczech niepokoi całą Europę

13:34

21 listopada 2017

Polska Agencja Prasowa

Brak rządu w Niemczech niepokoi całą Europę; ze względu na olbrzymi wpływ polityczny Niemiec, brak rządu w tym państwie powoduje pewną bierność polityki zagranicznej – ocenił we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski. Wiemy, jak potrzebna jest współpraca w UE – dodał.

Prowadzone w Niemczech od ponad miesiąca rozmowy bloku partii chadeckich CDU/CSU z Zielonymi i liberalną FDP w sprawie utworzenia koalicji rządowej zostały zerwane przez to ostatnie ugrupowanie. Jeśli cztery partie nie powrócą – pomimo apelu prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera – do stołu rozmów, konieczne będą nowe wybory. Odbyłyby się one prawdopodobnie na wiosnę.

Szef MSZ pytany we wtorek w radiowej Trójce, czy brak rządu w Niemczech powinien nas niepokoić, odparł, że niepokoi to „całą Europę”. „Dlatego że Niemcy są najsilniejszym państwem gospodarczym, też mają olbrzymi wpływ polityczny w Unii, w NATO, i na świecie, i brak rządu powoduje pewną bierność polityki zagranicznej” – ocenił Waszczykowski.

„Wiemy w tej chwili, jak potrzebna jest współpraca w Unii Europejskiej” – podkreślił szef MSZ.

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że po zerwaniu w nocy z niedzieli na poniedziałek rozmów ws. koalicji rządowej, nie myślała o dymisji. „Nie, nic takiego nie było. Uważam, że Niemcom potrzebna jest stabilność” – oświadczyła. W poniedziałek w wywiadach telewizyjnych Merkel zapowiedziała, że w przypadku rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych będzie ponownie kandydowała na stanowisko szefowej rządu. (PAP)

Dodaj komentarz