Historie pisane na nowo…

15:00

30 kwietnia 2017

Kamil Hypki

z-ca redaktora naczelnego  kierownik działu informacji   +48 68 4555 503

W każdą niedzielę w Radiu Zachód kolejny odcinek cyklu audycji historycznych. W „Historiach pisanych na nowo…” przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami. Relacjonujemy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami oraz ciekawe konferencje i spotkania, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć historię regionu i kraju.

„Historie pisane na nowo…” odc.43 (30.04.2017) Dziś rozmawialiśmy m.in. o powołaniu Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, które działają przy oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej. Gościem audycji był dr hab. Rafał Reczek, dyrektor IPN w Poznaniu.

„Historie pisane na nowo…” odc.42 (23.04.2017) Dziś relacjonowaliśmy gorzowskie i zielonogórskie uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Zastanawialiśmy się, dlaczego młodzi ludzie zaczynają coraz bardziej interesować się historią, zapraszając przy okazji na organizowaną przez młodych działaczy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego grę terenową 2 maja w Zielonej Górze. Opowiedzieliśmy też historię Władysława Czyżewskiego, po II wojnie światowej działacza organizacji młodzieżowych, które walczyły z komunistyczną władzą organizując akcje ulotkowe i malując na murach wolnościowe napisy. W roku 1951 Władysław Czyżewski został wraz z kolegami aresztowany i skazany na 5 lat więzienia.

„Historie pisane na nowo…” odc.41 (16.04.2017) Przypomnieliśmy reportaż I. Patek „Aby obudzić tych, którzy tam śpią” wspominający Annę Borowską i Bartosza Borowskiego z Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej. Oboje zginęli w katastrofie smoleńskiej, w drodze na uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Była też rozmowa z Jarosławem Porwichem o 35 rocznicy powstania Radia Solidarność.

„Historie pisane na nowo…” odc.40 (9.04.2017) Dziś wyemitowaliśmy reportaż Z. Bodnara „Ludzie tamtych lat”. 27 marca 1945 roku do dawnego Landsberga przybyła pierwsza grupa samorządowców z pierwszym starostą Florianem Kroenke. W tym czasie w Gorzowie przebywało jeszcze blisko 30 tysięcy dawnych, niemieckich mieszkańców. Wcześniej w styczniu miasto zostało zajęte przez Armię Radziecką praktycznie bez żadnego oporu. Z wyjątkiem wysadzonego mostu było w stanie nienaruszonym. Archiwalne materiały pochodzą z 1996 roku, gdy nieżyjący już dziś Florian Kroenke po raz kolejny przyjechał do Gorzowa.

„Historie pisane na nowo…” odc.39 (2.04.2017) Przedstawiliśmy historię starszego sapera Edwarda Andrechowskiego, który zginął tragicznie 70 lat temu w Skwierzynie. Niedawno został upamiętniony obeliskiem nad Wartą. Zaproponowaliśmy też wędrówkę lubuskim szlakiem krzyży pokutnych (reportaż Marzeny Wróbel-Szały „Tajemnice krzyży pamięci”).

„Historie pisane na nowo…” odc.38 (26.03.2017) W kolejnej audycji przypomnieliśmy historię ucieczki alianckich jeńców z obozu w Żaganiu, do której doszło w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Relacjonowaliśmy piątkowe uroczystości rocznicowe, których gościem honorowym był Charles Clarke, były lotnik RAF i były jeniec Stalagu Luft III. Zaprezentowaliśmy też reportaż o planach innej ucieczki z żagańskiego obozu. Wszystko zaczęło się w od pozyskania przez dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu Marka Łazarza podczas pobytu w USA kopii nieznanego planu strefy amerykańskiej obozu. Autorem okazał się lotnik amerykański polskiego pochodzenia Mitchell Ćwiek, pilot P-38 zestrzelony 22 sierpnia 1944. Pół roku przed Wielką Ucieczką Amerykanie zostali przeniesieni do tzw. strefy południowej żagańskiego obozu. Tam podejmowali swoje próby ucieczki, a na terenie byłego obozu do dziś mogą być tunele, o których do tej pory wiedzieli tylko nieliczni (reportaż Cezarego Galka „W cieniu Wielkiej Ucieczki”).

„Historie pisane na nowo…” odc.37 (19.03.2017) Dziś zaprezentowaliśmy mało znaną historię załogi amerykańskiego bombowca, który w 1945 r. rozbił się w okolicach Mosiny pod Witnicą w wyniku tragicznej pomyłki podczas nalotów alianckich na Berlin. Relacjonowaliśmy uroczyste odsłonięcia obelisku poświęconego amerykańskim lotnikom. O upamiętnieniu ofiar mordu z rąk ukraińskich nacjonalistów w Hucie Pieniackiej w 1944 r. rozmawialiśmy z Małgorzata Gośniowską – Kolą ze Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Był też wywiad z publicystką Dorotą Kanią o jej książkach „Resortowe dzieci”.

„Historie pisane na nowo…” odc.36 (12.03.2017)

Dziś z historykiem Markiem Budniakiem szukaliśmy lokalnych historii związanych z Żołnierzami Wyklętymi. Wyemitowaliśmy też drugą część relacji z I Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej, które zorganizował poznański oddział IPN.

„Historie pisane na nowo…” odc.35 (5.03.2017)

Dziś relacjonowaliśmy I Forum Pamięci Narodowej zorganizowane przez poznański oddział IPN. Tematem przewodnim forum byli Żołnierze Wyklęci. Uczestnicy dyskusji panelowej zastanawiali się co dalej z pamięcią o Wyklętych. Dyskutowali: prof. Jan Żaryn, badacz historii podziemia niepodległościowego, mec. Grzegorz Wąsowski, pomysłodawca pierwszej wystawy poświęconej wyklętym w 1993 roku, Arkadiusz Gołębiewski, twórca festiwalu „Niepokorni-Niezłomni-Wyklęci” oraz Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

„Historie pisane na nowo…” odc.34 (26.02.2017)

W audycji tematy związane ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspomnienia płk. Jana Kudły, „maczkowca”, po wojnie działacza WiN, który zmarł tydzień temu w wieku 91 lat. Oprócz tego zapraszaliśmy na uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, m.in. I Forum Pamięci Narodowej, które odbędzie się w sobotę w Poznaniu. Rozdawaliśmy książki „Żołnierze wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom 1” Marka A. Koprowskiego, które ukazały się nakładem wydawnictwa Replika. Poniżej krótki opis:

Walczyli i umierali za wolną Polskę. Niektórym udało się przeżyć…

Wspomnienia tych, dla których II wojna światowa nie skończyła się w 1945 roku. Tych, którym sumienie nie pozwalało biernie godzić się na zbrodniczy ustrój wprowadzony Polsce po „wyzwoleniu”. Żołnierze pod dowództwem Antoniego Żubryda „Zucha”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” nie poddali się. Nadal zbrojnie stawiali opór komunistom. Wielu z nich – zbyt wielu – przypłaciło to życiem. W niniejszym tomie zgromadzone zostały relacje tych, którzy ocaleli. Są to członkowie Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz innych organizacji podziemnych. Wspominają oni wojnę, walkę z komunistami, pobyt w ubeckich więzieniach i katowniach. Niektórzy z nich otwarcie mówią, iż to, że żyją, zawdzięczają wyłącznie szczęściu. Dzięki ich opowieściom poznajemy bliżej postaci szeregowych żołnierzy i dowódców, ich charaktery i słabości. Słowa bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń pozwalają inaczej spojrzeć na wybory dokonywane przez Żołnierzy Wyklętych, a także na codzienne ich życie w konspiracji. Dzięki tak osobistej perspektywie „Zapora” czy „Jastrząb”, nie przestając być bohaterami, stają się w naszych oczach bardziej ludzcy.

Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

„Historie pisane na nowo…” odc.33 (19.02.2017)

Dziś wyemitowaliśmy obszerne fragmenty wykładu dr hab. Radosława Domkego z Uniwersytetu Zielonogórskiego „Ziemie Odzyskane na plakacie propagandowym”, który został wygłoszony w Muzeum Ziemi Lubuskiej na lutowym spotkaniu z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Mówiliśmy też o nominacjach do tegorocznego Lubuskiego Wawrzynu Naukowego, wśród których znalazły się cztery książki historyczne.

„Historie pisane na nowo…” odc.32 (12.02.2017)

Głównym tematem była relacja ze styczniowego Przystanku Historia w Poznaniu, podczas którego odbyła się dyskusja pt. „Szpiedzy w PRL”. Na ten temat rozmawialiśmy z dr Pawłem Skubiszem, dyrektorem szczecińskiego oddziału IPN. Wyemitowaliśmy też rozmowę z prezesem zielonogórskiego Związku Sybiraków Wacławem Mandrykiem wokół rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków w głąb ZSRR z lutego 1940 roku. Oprócz tego zaproszenie na I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej.

„Historie pisane na nowo…” odc.31 (5.02.2017)

W audycji wyemitowaliśmy relację z ostatniego Przystanku Historia w Zielonej Górze, podczas którego odbyło się spotkanie dyskusyjne wokół książki dr hab. Daniela Koteluka „«Papierowa propaganda» w bibliotece w osadzie wiejskiej Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim od 1949 do 1956 roku”. Przypomnieliśmy też sylwetkę legendarnego duszpasterza gorzowskich środowisk opozycyjnych, ks. Witolda Andrzejewskiego, którego druga rocznica śmierci minęła 30 stycznia.

„Historie pisane na nowo…” odc.30 (29.01.2017)

Dziś głównym tematem była rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Rozmawialiśmy z autorami książki „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach” – Aleksandrą Wójcik i Maciejem Zdziarskim.

Był też reportaż „Zachować w pamięci”, prezentujący losy Bogusława Muchy, który w wieku 13 lat został łącznikiem partyzantki AK na Lubelszczyźnie. Po wojnie, w latach pięćdziesiątych, został aresztowany.

„Historie pisane na nowo…” odc.29 (22.01.2017)

W 31 rocznicę tragicznej śmierci bp Wilhelma Pluty gościem audycji był ks. dr Dariusz Gronowski, postulator jego procesu beatyfikacyjnego. Przedstawiliśmy też historię cmentarza wojennego w Gorzowie, na którym spoczywają ofiary II wojny światowej (reportaż I. Patek „Znicze pamięci”).

„Historie pisane na nowo…” odc.28 (15.01.2017)

W audycji rozmawialiśmy z prof. Radosławem Skryckim z Uniwersytetu Szczecińskiego o dawnych mapach. Przypominaliśmy też historię obozu w Gębicach koło Gubina, w którym jesienią 1939 roku, przed wywiezieniem do Auschwitz, przebywał o. Maksymilian Kolbe.

„Historie pisane na nowo…” odc.27 (8.01.2017)
Przypominaliśmy najciekawsze tematy, które poruszaliśmy w audycji w 2016 roku:
 – historię solidarnościowego strajku w Lubogórze w 1981 roku przypomniał dr Przemysław Zwiernik z IPN w Poznaniu,
– ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski mówił o zbrodni wołyńskiej,
– publicysta Piotr Semka opowiadał o swojej książce „My, reakcja…”,

– wyemitowaliśmy też dokument „Ucieczka” poświęcony ucieczce z Polski uprowadzonym samolotem w 1951 roku, który zwyciężył w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku.

„Historie pisane na nowo…” odc.26 (26.12.2016)

W audycji m.in.:
– relacja z konferencji „Kierunki rozwoju polskiej regionalistyki” w Zielonej Górze, podczas której dr Aleksandra Kuligowska oraz Anna Chmielewska z IPN w Poznaniu mówiły o zagadnieniach archeologii w poszukiwaniu miejsc represji ofiar komunizmu,
– dr hab. Dariusz Rymar z Archiwum Państwowego w Gorzowie opowiadał o stanie wojennym w mieście i okolicach

– wróciliśmy też do konferencji naukowej „25 lat badań nad pograniczem polsko-niemieckim” w Gorzowie, podczas której dr hab. Marceli Tureczek z Uniwersytetu Zielonogórskiego mówił o regionalizmie międzyrzeckim po 1989 roku.

„Historie pisane na nowo…” odc.25 (18.12.2016)

Podsumowaliśmy niedawne uroczystości 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Były też wspomnienia dawnych działaczy opozycyjnych, których wydarzenia 13 grudnia 1981 roku zastały w Gorzowie (Reportaż Z.Bodnara „Przeżyliśmy to wszystko”). Oprócz tego świąteczne prezenty (książki wydane przez IPN oraz wydawnictwo Replika).

Najbardziej niezwykły żołnierz Wojska Polskiego
Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Polscy żołnierze, których wojenne losy rzuciły aż do Iranu, za scyzoryk, wojskową konserwę i drobną sumę pieniędzy kupili tam od miejscowego chłopca… małego niedźwiadka, osieroconego przez matkę. Nadali mu imię Wojtek i jako szeregowego wpisali do oficjalnego rejestru swojej kompanii. Wraz ze swymi opiekunami w mundurach – Piotrem, Stanisławem, Pawłem, Januszem i Lolkiem – szeregowy Wojtek przebył cały szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego. Z Iranu przez Irak, Syrię i Transjordanię trafił do Palestyny, a dalej do Aleksandrii w Egipcie. Z tamtejszego portu z całą kompanią popłynął „Batorym” do Włoch, aby wziąć udział w walkach pod Monte Cassino i w oswobodzeniu Rzymu. Wojtek nie tylko mieszkał w wojskowym namiocie i jeździł ciężarówką, ale także nauczył się dźwigać ciężkie artyleryjskie pociski, a w jednym z obozów na trasie przemarszu nawet wytropił szpiega! Szeregowy Wojtek służył w polskim wojsku przez długich pięć lat. W tym czasie urósł i z małego niedźwiadka stał się potężnym niedźwiedziem. Po zakończeniu działań wojennych wraz z całym 2 Korpusem Polskim trafił do Szkocji. Tam w 1947 roku przeszedł do cywila. Resztę życia spędził w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie mieszkał w sąsiedztwie pingwinów i stał się prawdziwą gwiazdą, odwiedzaną nie tylko przez mieszkańców miasta, ale także przez dziennikarzy z całego świata. A po latach niedźwiedź Wojtek, który był żołnierzem II wojny światowej, został bohaterem tej książki, napisanej przez autorkę, Bibi Dumon Tak, w taki sposób, że czyta się ją jednym tchem!

Bibi Dumon Tak
Urodzona w 1964 roku w Rotterdamie pisarka, tworząca głównie dla młodszego odbiorcy. Absolwentka uniwersytetu w Utrechcie. Miłośniczka zwierząt, pasję tę rozwija w swych książkach. Już za debiut w 2001 roku otrzymała „Zilveren Griffel”, doroczną nagrodę przyznawaną w Holandii od ponad czterdziestu lat za najlepiej napisaną książkę dla dzieci. Ma ich w swym dorobku cztery. Zwieńczeniem tej kolekcji jest „Gouden Griffel”, nagroda którą otrzymała w 2012 roku.
W 2007 roku opublikowała swoją pierwszą pozycję dla starszych czytelników, a dwa lata później ukazała się jej książka o Wojtku.

http://replika.eu/index.php?k=ksi&s=szu&id=250

Niezwykła historia psa spadochroniarza
Kundel Bing to przedstawiona po raz pierwszy prawdziwa opowieść o heroizmie i poświęceniu psów należących do pułku powietrznodesantowego podczas II wojny światowej. Książka ta, przeznaczona dla młodszego czytelnika, napisana została z perspektywy jednego z takich psów, mieszańca dwóch ras owczarków ‒ niemieckiego i szkockiego ‒ o imieniu Bing. Wraz z nim odbywamy służbę w 13 Batalionie Powietrznodesantowym, przechodząc szkolenie podstawowe, wraz z odpowiednią liczbą przewidzianych skoków, a potem wykonując skok bojowy w roli psa wspierającego działania plutonu zwiadowczego snajperów. Bing musiał przyswoić sobie bardzo specjalistyczne umiejętności wyszukiwania wroga i ochrony ludzi, których kochał i którym służył przy pomocy swych wyostrzonych zmysłów słuchu i węchu. Wraz z przyjacielem rasy border collie, Robem, Bing otrzymał najwyższe odznaczenie za odwagę przyznawane zwierzętom, czyli Medal Dickin, za ofiarną, bohaterską i odważną służbę podczas D-Day i operacji przekraczania Renu.

Gil Boyd
Do 1974 roku służył w 2 Batalionie Pułku Powietrznodesantowego. Po odejściu z armii regularnej przeszedł do Royal Military Police (rezerwowa Armia Terytorialna), gdzie dosłużył się stopnia starszego sierżanta sztabowego. Jednocześnie przez trzydzieści lat służył w siłach policyjnych.
Będąc przez piętnaście lat głównym oficerem technicznym w oddziale poszukiwań i ratownictwa podwodnego, wprowadził wiele innowacyjnych rozwiązań, za które uhonorowano go licznymi nagrodami, m.in. prestiżową „Inventor of the Year” przyznawaną przez telewizję BBC.
Gil posiada ogromne doświadczenie w pracy z psami wojskowymi i policyjnymi, co znacząco pomogło mu w pisaniu książki o Bingu.
Obecnie pełni funkcję administratora Airborne Assault Museum w Duxford.

http://replika.eu/index.php?k=ksi&s=szu&id=245

„Historie pisane na nowo…” odc.24 (11.12.2016)
 W audycji podsumowaliśmy wczorajsze uroczystości pogrzebowe płk Ignacego Matuszewskiego i mjr Henryka Floyar-Rajchmana, bohaterów, którzy po latach wrócili do Ojczyzny; z okazji tego wydarzenia mieliśmy dla słuchaczy wyjątkowe prezenty od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – okolicznościowe banknoty upamiętniające obu oficerów. Wyemitowaliśmy relację z piątkowej uroczystości odsłonięcia pomnika „Chłopca z Pesztu” w Szczecinie. Były też obszerne fragmenty wczorajszej konferencji naukowej „25 lat wspólnych badań nad pograniczem polsko-niemieckim” w Bibliotece im. Herberta w Gorzowie.
Z okazji zbliżającej się rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przypomnieliśmy historię podziemnego gorzowskiego Radia Solidarność. Zachęcaliśmy również do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności” w hołdzie Ofiarom stanu wojennego. Do inicjatywy może przyłączyć się każdy zapalając we wtorek o godz. 19:30 symboliczną świecę w oknie swojego domu.

„Historie pisane na nowo…” odc.23 (4.12.2016)

Opowiadaliśmy o inicjatywie postawienia w Gorzowie pomnika Wiesława Andryki, żołnierza wyklętego, działacza organizacji  „Młode Pokolenie Walczy” (postać przybliżył dr hab Dariusz Rymar, historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie). Wyemitowaliśmy też drugą część listopadowego spotkania w ramach Przystanku Historia IPN w Zielonej Górze, podczas którego odbyła się promocja książki Grzegorza Barczykowskiego i Łukasza Przybyłki pt. Więźniowie Wronek w okresie stalinowskim. Część I. Lata 1945-1948. Była też też relacja ze spotkania pt. „Broń późnośredniowiecznych kombatantów pogranicza Śląska, Wielkopolski, Brandenburgii i Łużyc” w Lubuskim Muzeum Wojskowym. Wykład na ten temat wygłosił archeolog z Muzeum w Świdnicy dr Arkadiusz Michalak.

„Historie pisane na nowo…” odc.22 (27.11.2016)
W audycji przypomnieliśmy audycję dokumentalną „Ucieczka” opowiadającą o ucieczce z Polski uprowadzonym samolotem w 1951 roku, która została nagrodzona w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku.
Wyemitowaliśmy obszerne fragmenty środowego spotkania w ramach Przystanku Historia IPN w Zielonej Górze, podczas którego odbyła się promocja książki Grzegorza Barczykowskiego i Łukasza Przybyłki pt. Więźniowie Wronek w okresie stalinowskim. Część I. Lata 1945-1948 z udziałem autorów). O książce można poczytać tutaj: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/13430,Wiezniowie-Wronek-w-okresie-stalinowskim-Czesc-I-Lata-19451948.html Jeżeli chcą Państwo otrzymać egzemplarze promocyjne, wystarczy napisać: historie@zachod.pl 
Zapraszaliśmy też na dyskusję na temat książki Brytyjczycy o statusie Szczecina. Tajny raport Rohana Butlera (1965) organizowaną przez IPN w Szczecinie.

„Historie pisane na nowo…” odc.21 (20.11.2016)

Dziś odbyliśmy wędrówkę szlakiem drewnianych kościołów, które łączą Wielkopolskę i Ziemię Lubuską. Przypomnieliśmy reportaż Cezarego Galka pt. „Jak Janek Plebanek z kolegami pomnik wdzięczności wysadzał” opowiadający o grupie młodych ludzi, którzy w 1945 roku w Zielonej Górze założyli organizację konspiracyjną. Reportaż zdobył finałową nominację w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku. Nominowana w tym konkursie jest też audycja dokumentalna „Ucieczka” opowiadającą o ucieczce w 1951 roku z Polski uprowadzonym samolotem, którą w lipcu br. zainaugurowaliśmy cykl Historie pisane na nowo… Zapraszaliśmy też na kolejne spotkanie w ramach Przystanku Historia IPN w Zielonej Górze (spotkanie dyskusyjne wokół książki Grzegorza Barczykowskiego i Łukasza Przybyłki pt. Więźniowie Wronek w okresie stalinowskim. Część I. Lata 1945-1948 z udziałem autorów).

„Historie pisane na nowo…” odc.20 (13.11.2016)
W audycji relacjonowaliśmy piątkowe uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Byliśmy też w Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie podczas otwarcia wystawy plakatu „Powrót nad Odrę i Bałtyk” Andrzej Kotecki z Muzeum Niepodległości w Warszawie wygłosił prelekcję „Ziemie Odzyskane – zapomniana czy zapominana historia?”. Przypomnieliśmy też archiwalny reportaż Doroty Zyń z 1992 roku „Pamiątki po marszałku”, którego bohaterem był Aleksander Pawelski z Zielonej Góry, kolekcjoner pamiątek po Józefie Piłsudskim.
 „Historie pisane na nowo…” odc.19 (6.11.2016)
Zaprezentowaliśmy relacje z dwóch konferencji naukowych: „Zielona Góra – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, organizowanej przez Uniwersytet Zielonogórski oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, a także „Chwarszczany – pamięć miejsc i ludzi”, podczas której dyskutowano o średniowiecznej historii zakonnej Chwarszczan. Przypominaliśmy też o inicjatywie poznańskiego IPN „Gromadzimy historię”, która ma ocalić od zapomnienia pamiątki ukazujące życie Polaków w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz losy Sybiraków. Szczegółowe informacje o tej akcji można znaleźć tutaj: http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/36881,Akcja-Gromadzimy-historie.html
 „Historie pisane na nowo…” odc.18 (30.10.2016)
Dziś mówiliśmy o solidarnościowym strajku w zakładzie rolnym w Lubogórze w 1981 roku. Na ten temat rozmawialiśmy z dr. Przemysławem Zwiernikiem z IPN. Zaprezentowaliśmy też inicjatywę poznańskiego IPN „Gromadzimy historię”, która ma ocalić od zapomnienia pamiątki ukazujące życie Polaków w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz losy sybiraków. W audycji była także relacja z ostatniego spotkania z cyklu „Przystanek Historia” w Zielonej Górze, w czasie którego promowana była książka „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1980-1989”. O książce można poczytać tutaj: https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/publikacje/ksiazki-poznan/36683,Wladze-wobec-Kosciolow-i-zwiazkow-wyznaniowych-na-Srodkowym-Nadodrzu-w-latach-19.html

„Historie pisane na nowo…” odc.17 (23.10.2016)

Głównym tematem była kwestia dekomunizacji, czyli usunięcia z przestrzeni publicznej symboli komunistycznych. Rozmawialiśmy z Grzegorzem Maćkowiakiem, który jest inicjatorem akcji usunięcia dawnego pomnika Braterstwa Broni z centrum Zielonej Góry. Mówiliśmy też o żarskiej akcji edukacyjnej, która ma na celu pielęgnowanie pamięci o Kresach (reportaż M. Wróbel „Światełko pamięci”).

„Historie pisane na nowo…” odc.16 (16.10.2016)

Dziś zaprezentowaliśmy archiwalne materiały dot. 38 rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża. Była też obszerna relacja z niedawnej konferencji naukowej poświęconej historii Zielonej Góry, którą zorganizował Uniwersytet Zielonogórski, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dla Państwa mieliśmy też książę Rafała Reczka „Pielgrzymowanie w PRL na przykładzie pieszych pielgrzymek Duszpasterstwa Rolników Diecezji Gorzowskiej z Klenicy do Częstochowy w latach 1984-1989”. Zapraszaliśmy też na kolejne spotkania z cyklu „Przystanek historia” w gorzowskiej bibliotece oraz „Wiek XX bez tajemnic” na Uniwersytecie Zielonogórskim, a także na spotkania z prof. Stanisławem S. Nicieją w Gorzowie i Zielonej Górze.

„Historie pisane na nowo…” odc.15 (9.10.2016)

W audycji była relacja z ostatniego pożegnania Zenona Nowaka, drukarza podziemnej „Solidarności” w Gorzowie, który zmarł w wieku 70 lat. Byliśmy też na uroczystościach upamiętniających ofiary mordu wołyńskiego w Zielonej Górze-Łężycy i Wschowie. Mówiliśmy o premierze filmu „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego. W programie znalazła się również rozmowa z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, który od wielu lat walczy o godną pamięć o tragedii Kresów. Na koniec relacjonowaliśmy niedawną konferencję naukową o historii Zielonej Góry, którą zorganizowało Polskie Towarzystwo Historyczne i Uniwersytet Zielonogórski. Była to nasza pierwsza relacja z tej konferencji. Kolejna już za tydzień.

„Historie pisane na nowo…” odc.14 (2.10.2016) W kolejnym odcinku naszym gościem był historyk Wojciech Königsberg, autor przygotowywanej publikacji o 75 najbardziej spektakularnych akcjach AK, z którym rozmawialiśmy o Armii Krajowej i kończącym się Roku Cichociemnych. W konkursie można było zdobyć srebrną monetę NBP upamiętniającą 75 rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski.

Była też też relacja z niedawnej promocji książki dr Rafała Reczka „Pielgrzymowanie w PRL na przykładzie pieszych pielgrzymek Duszpasterstwa Rolników Diecezji Gorzowskiej z Klenicy do Częstochowy w latach 1984-1989”. Egzemplarze promocyjne możecie Państwo otrzymać pisząc na adres historie@zachod.pl.

„Historie pisane na nowo…” odc.13 (25.09.2016) – dziś zapraszaliśmy na pierwszy po wakacyjnej przerwie „Przystanek Historia”. To edukacyjna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej. W najbliższą środę w zielonogórskiej bibliotece, w ramach „Przystanku Historia”, odbędzie się promocja książki dr Rafała Reczka o fenomenie pielgrzymek organizowanych w latach 80 w Klenicy k. Sulechowa. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/36439,Dyskusja-nad-ksiazka-Pielgrzymowanie-w-PRL-na-przykladzie-pieszych-pielgrzymek-D.html

Dziś przedstawiliśmy także dwie historie obozów jenieckich z II wojny światowej. Po Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu oprowadzał nas Marek Łazarz. Z kolei o obozie w Dobiegniewie opowiedzieliśmy w reportażu I. Patek „Wspomnienia z Woldenbergu”.

„Historie pisane na nowo…” odc.12 (18.09.2016) – rozmawialiśmy z publicystą i historykiem Piotrem Semką. Zaprezentowaliśmy relacje z lokalnych uroczystości 77 rocznicy sowieckiego ataku na Polskę z 17 września 1939 roku oraz z otwarcia wystawy poświęconej grobom ofiar I wojny światowej. Była też druga część relacji z niedawnej konferencji popularno-naukowej o średniowiecznej historii kaplicy zakonnej w Chwarszczanach.

„Historie pisane na nowo…” odc.11 (11.09.2016) – dr Radosław Domke, historyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego opowiadał o swojej najnowszej książce „Przemiany społeczne w Polsce w latach 70. XX wieku”. Przypomnieliśmy też mało znaną historię z czasów II wojny światowej o próbach ucieczki z obozu w Żaganiu podejmowanych przez amerykańskich jeńców (reportaż „W cieniu wielkiej ucieczki” Cezarego Galka).

„Historie pisane na nowo…” odc.10 (4.09.2016) – odwiedziliśmy Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Błażej Mościpan z muzeum oprowadzał nas po ekspozycji poświęconej II wojnie światowej. Była też pierwsza część relacji z niedawnej konferencji popularnonaukowej w Chwarszczanach dot. historii miejscowej kaplicy Templariuszy oraz sporu Joannitów z Zakonem Krzyżackim z XV w.

„Historie pisane na nowo…” odc.9 (28.08.2016) – w przededniu 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej przypomnieliśmy wojenną tułaczkę byłego żołnierza AK, kpt. Antoniego Skrendo. Była też rozmowa z red. Zbigniewem Bodnarem o bohaterach podziemnej Solidarności.

„Historie pisane na nowo…” odc.8 (21.08.2016) – zaproponowaliśmy dwie rozmowy. Pierwsza, z prof. Wiesławem Hładkiewiczem, politologiem i historykiem z Uniwersytetu Zielonogórskiego poświęcona była 55 rocznicy budowy Muru Berlińskiego, która stała się pretekstem do dyskusji o „Zimnej wojnie”. W drugiej części audycji z dr hab. Dariuszem Rymarem, dyrektorem Archiwum Państwowego w Gorzowie, rozmawialiśmy o „Radiu Solidarność” działającym w Gorzowie w latach 80.

„Historie pisane na nowo…” odc.7 (14.08.2016) – audycja poświęcona była Świętu Wojska Polskiego. Relacjonowaliśmy wojewódzkie uroczystości z tej okazji. Rozmawialiśmy z kombatantami. Był też wywiad z historykiem wojskowości dr Włodzimierzem Kwaśniewiczem, którego pytaliśmy o znaczenie Święta Wojska Polskiego oraz Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

„Historie pisane na nowo…” odc.6 (7.08.2016) – tematem audycji była 72 rocznica Powstania Warszawskiego. Wyemitowaliśmy wspomnienia Aleksandra Dziedzica, pseudonim „Ryś”, który w czasie Powstania pisał pamiętnik. Dziś mieszka w okolicach Świebodzina. Przypomnieliśmy też archiwalny reportaż Radia Zachód z 1984 roku autorstwa Doroty Zyń „Okruchy z godziny W”, w którym wystąpili Powstańcy mieszkający po wojnie w Nowej Soli.

„Historie pisane na nowo…” odc.5 (31.07.2016) – zaprezentowaliśmy wspomnienia byłego żołnierza AK, kpt. Antoniego Skrendo. Walczył w partyzantce, w 1944 r. szedł na Wilno. Został aresztowany przez NKWD, później skazano go na katorżniczą pracę i zesłano w głąb ZSRR. Zwolniony został po 10 latach; skrócenie wyroku było możliwe z uwagi, że został zakwalifikowany jako młodociany więzień. Do Zielonej Góry przyjechał w 1955 r.

Mówiliśmy też o najnowszej publikacji IPN „Władza a kościoły i związki wyznaniowe na Środkowym Nadodrzu w latach 1980-89”. Rozmawialiśmy z Rafałem Reczkiem z poznańskiego oddziału IPN. W publikacji można znaleźć referaty m.in. o roli gorzowskiej i zielonogórskiej Solidarności w stosunkach państwo-kościół na początku lat 80, inwigilacji SB wobec biskupa Wilhelma Pluty, organizowanej przez gorzowski kościół pomocy rodzinom internowanych w stanie wojennym czy fenomenie pielgrzymki klenickiej z 1984 r. O książce można przeczytać tutaj: http://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/35792,Wladze-wobec-Kosciolow-i-zwiazkow-wyznaniowych-na-Srodkowym-Nadodrzu-w-latach-19.html

„Historie pisane na nowo…” odc.4 (24.07.2016) – mówiliśmy o Wydarzeniach Zielonogórskich z 1960r. Tym mianem określane są antykomunistyczne wystąpienia, do których doszło pod pretekstem przejęcia przez władze Domy Katolickiego, użytkowanego przez miejscową parafię. Gościem audycji był historyk, Marek Budniak.

„Historie pisane na nowo…” odc.3 (17.07.2016) – mówiliśmy o rocznicy zbrodni wołyńskiej. Relacjonowaliśmy niedawne uroczystości rocznicowe w Sulęcinie oraz Zielonej Górze-Łężycy. Gośćmi w studiu byli prof. Leszek Jazownik (Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich) oraz Jacek Ogorzałek (Wolność i Niezawisłość).

„Historie pisane na nowo…” odc.2 (10.07.2016) – powróciliśmy do niedawnych wojewódzkich obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zaprezentowaliśmy obszerne fragmenty konferencji „Chrześcijańskie dziedzictwo Ziemi Lubuskiej. Mówiliśmy też o rocznicy tragicznych wydarzeń w Jedwabnem.

 

„Historie pisane na nowo…” odc.1 (3.07.2016) – przedstawiliśmy audycję dokumentalną poświęconą sensacyjnej historii ucieczki samolotem RWD-13 z Polski do Szwecji w 1951 roku. To historia szerzej nieznana. Do tej pory była jedynie pobieżnie zasygnalizowana w lokalnej prasie. Dwaj 20-latkowie, którzy poznali się w szkole szybowcowej w Drożkach koło Zielonej Góry, zaplanowali ucieczkę z kraju. Nie podobała im się bowiem powojenna rzeczywistość. Mówiliśmy też o rocznicy poznańskiego Czerwca ’56.

Ogólnopolski konkurs „Audycja Historyczna Roku”.Audycja dokumentalna „Ucieczka”, którą w lipcu zainaugurowaliśmy cykl Radia Zachód „Historie pisane na nowo…” zdobyła nagrodę w ogólnopolskim konkursie na najlepszą Audycję Historyczną Roku. Konkurs od czterech lat organizuje Instytut Pamięci Narodowej. Audycja opisuje ucieczkę z Polski uprowadzonym samolotem w 1951 roku.

Celem konkursu jest promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej. Relacje z gali konkursu można znaleźć tutaj: „Ucieczka” nagrodzona przez IPN

„Historie pisane na nowo…” w Radiu Zachód w każdą niedzielę po godz. 14:05. Jeśli macie Państwo sugestie dotyczące tematów, które warto poruszyć w audycji, czekamy na zgłoszenia. Nasz adres: historie@zachod.pl

 

Na zdjęciu: uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni katyńskiej w Gorzowie.

5 myśli na temat “Historie pisane na nowo…”

 1. Nieprawda, nadzieję ludzie mieli zawsze, a chrzest jako ideologiczny zabieg zastosowano stosunkowo niedawno i wymyślony został przez tych, którym przynosi korzyści, a sam ceremoniał ładny, ale uzależniający na przyszłość.

 2. jak pisał i mawiał Albert Einstein ”łatwiej jest rozbić atom niż zwalczyć zabobon”,do Polaków to pasuje idealnie

 3. POŻEGNANIE

  Drodzy Forumowicze!
  Pozwólcie, że podzielę się z Wami informacją o zawieszeniu, w ramach postanowień noworocznych, mojej działalności na forach dyskusyjnych. Jednocześnie proszę o przyjęcie przeprosin wszystkich tych, którzy z powodu moich postów poczuli się urażeni, zirytowani, zniesmaczeni.
  Motywacją do aktywności na forach internetowych była przede wszystkim chęć zwrócenia uwagi na propagandowo-manipulacyjny aspekt działań polityków, a zwłaszcza zdemaskowanie zachowań związanych z nadużywaniem wielkich słów, kluczowych pojęć, wartości z najwyższych rejestrów wyzyskiwanych w celu zjednywania sobie elektoratu. By to unaocznić – sięgałem po ironię, sarkazm, groteskę, wyzyskiwałem patos i panegiryzm tak nadęty, że aż kompromitujący wazeliniarza. Choć z założenia moje wpisy miały się mieścić w konwencji „trochę na serio, bardziej z przymrużeniem oka” – zazwyczaj były odbierane jako rzeczywiste apele i deklaracje polityczne. A że polityka w naszym kraju najczęściej dzieli, i to dzieli dramatycznie, brutalnie, z agresją (np. słowną) – nierzadko byłem hejtowany, atakowany, a zdarzało się, że i zastraszany. Tylko sporadycznie spotykałem się z komentarzami dostrzegającymi ironiczno-humorystyczny wymiar moich postów. Zważywszy na taki stan rzeczy, zdecydowałem zatem o zaprzestaniu twórczości na forach. Zależałoby mi, by w tym postanowieniu dotrwać przynajmniej do końca rozpoczętego kilka dni temu roku 2017. Będę bardzo wdzięczny za wyrozumiałe przyjęcie tej informacji i wsparcie mnie w postanowieniu poprzez życzliwą myśl czy inną formę okazanej mi serdeczności.
  Przez najbliższe dni, najpóźniej jednak do soboty, będę zamieszczał to postanowienie i pożegnanie zarazem.
  Dziękując za dyskusje i życząc wszystkiego, co najlepsze, polecam się życzliwej pamięci każdego z Was, moi kochani Forumowicze.

 4. A ten mutant na zdjęciu to ofiara komunistycznych pseudonaukowych eksperymentów?

Dodaj komentarz